По-забавните приложения на Machine Learning
Казано по ненужно прост начин, machine learning е подраздел на компютърната наука, целящ да даде на компютър възможността да решава даден проблем без да е специфично програмиран за това. Това се осъществява чрез задаването на набор от задачи и способ за измерване на качеството на решенията, които се постигат. Компютърът, от своя страна, трябва да се учи от самия процес на решаване на проблема или постигането на дадена цел, стремейки се да подобрява собственото си представяне всеки път.
Звучи като нещо значимо за клоновете на науката, с които нямате много общо нали?
Въпреки че това е напълно вярно и ML се използва и за определянето на връзките между привидно несвързани обстоятелства в медицината, практиката има и много по-забавни приложения! Точно с тази статия искам да ви покажа някои от тях:
5. Can I Hug It?
Някога поглеждали ли сте дадено изображение, питайки се „мога ли да го гушна?“ Ако отговорът е „да“, то не се притеснявайте – точно това вътрешно дерзание довежда потребителя juliaferraioli от reddit да създаде инструмент, който позволява класификацията на всеки показан му предмет в една от две категории – гушлив или не.
4. Quick, Draw!
Наскоро нашумелия експеримент от новата платформа за експерименти с изкуствен интелект на Google ви позволява да премерите уменията си в рисуването с тези в познаването на алгоритъма. Както всеки от нас ще установи, рисуването с мишка е достатъчно голямо предизвикателство, но учейки се от потребителските опити за изобразяване на различни предмети, изкуственият интелект зад приложението става все по-добър!
3. The Infinite Drum Machine
Като човек, който се занимава с музика, няма как да подмина проект, който позволява на всеки да използва динамично разширяващ се набор от звуци от ежедневието за да създава ритмични фрази. Можете да избирате от привидно безкраен облак от звуци, комбинирайки по четири наведнъж в стъпков sequencer.
2. NeuralArt
NeuralArt може да изглежда като едно от онези приложения, които прекарват снимките ви през купчина ефекти, които ги правят да изглеждат като картина. Различното тук, обаче, е способността на алгоритъма да наподобява стилът на рисуване на различни художници, учейки се от подаден набор от техни картини
1. Thing Translator
Пред вас стои предмет. Трябва да преведете името му на различен език, но не се сещате как се казва дори на своя. Не е проблем, не и с Thing Translator. Приложението за мобилни устройства разчита изцяло на визуалните данни за предмета пред камерата ви и успява да го назове не на един, а на поне два езика – за тези специални случаи, когато просто не можете да се сетите за думата.
Искате ли да допълните този списък със своята идея за едно по-забавно (а защо не сериозно) приложение на машинното обучение? Сега имате възможност да се запознаете с него по един пълноценен начин чрез новото ни обучение – Machine Learning – март 2017! Курсът ще започне на 9-ти март и ще се провежда всеки четвъртък от 18:30.
Записването за курса е отворено дo 7-ми март и не ви е нужен сложен алгоритъм, за да знаете, че е нужно да побързате и да запазите своето място в него!