"Мотивират ме хилядите жадни за промяна лица, застанали в залата и зад мониторите. С една дума - общността!"
Обновената програма по Софтуерно инженерство - SoftUni 4.0 е вече тук! Иван Йонков е част от нашите звездни лектори в програмата. Има солиден опит в сферата на разработването на софтуер, качественото осигуряване и доставянето му, както и дългогодишен опит като технически трейнър и ръководител на проекти и екипи. През последните години главните технологии, с които работи са езици и технологични рамки от света на JVM (Java, Scala, Kotlin), както и първата му любов - PHP. Иван е бивш Training Director в Софтуерния университет, а понастоящем - Training Consultant и лектор в направлението по Java. Основно е CEO на технологичния стартъп Codexio, и CTO на blockchain базирания проект - LockTrip.
От колко време се занимаваш с програмиране и как започна?
Не се занимавам с програмиране, то се занимава с мен. Много се опитвах да му избегна ударите с годините, като работих като QA, Community Manager, Game Producer и т.н., но пак се озовах в клопката на кода и IDE-то. И така вече 6 години. Започнах иначе преди 14, по неволя. Открехнаха ме, че имало игра, която се играе в браузъра. Очаквах флаш игричка, а то ме препрати на index.php. Скромните ми дедуктивни способности ми казаха, че щом index.html е написан на езика HTML, то е силно вероятно index.php да е написан на езика PHP. В тази игра се строяха сгради. Пуснах една сграда да строя и ме препрати на buildings.php?tb_id=1. Исках втора, но нямах нужните ресурси. Пробвах това tb_id=1 да стане 2 и построих още една сграда – така разбрах, че PHP ме е избрало и трябва да го науча, за да не допускам такива неща.
Кои са най-интересните проекти, с които си се занимавал?
Facebook, Google, StackOverflow, по цял ден се занимавам с тях. Имате предвид по които съм работил ли? Bulfleet, LadyPopular (да, наистина!) и LockTrip.
Защо избра тези технологии?
За PHP, както казах – избра ме то, покрай играта. Java – това намерих в интернет за автоматизирано тестване в годините ми като QA. Поне в исторически план, така стоят нещата. Сега избирам технологии според ситуацията. Като под ситуация може да значи конкретен технологичен проблем, нуждата от сформиране на екип, възнаграждението, което трябва да се получи/даде, дългосрочността на проекта/продукта и завареното положение в момента (legacy).
Какво те мотивира да преподаваш?
Хилядите жадни за промяна, в личен и по-мащабен план, лица, застанали в залата и зад мониторите. Да го кажа с една дума: общността.
Какво да очакваме от програмата по Софтуерно инженерство 4.0?
Неочакваното! 😊
Aко и вие искате да се докоснете до света на програмирането и да се срещнете с най-известните трейнъри в областта, кандидатствайте още днес за безплатно обучение Programming Basics от ТУК!