Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Tanyo avatar Tanyo 152 Точки
Best Answer

Здравей, реално можеш да намериш сетовете по много начини...дали е толкова бърз или не в случая не мисля, че е проблем...
Тук по - важно е да се открие проблема, а дали е оптимално пресмятането е друг въпрос....


На пръв поглед (сметнах на ум няколко варианта) написания код смята вярно сетовете, когато са 1 или повече...., но обърни внимание на момента в който имаш 0 гости..., възможно е да има подобен тест в джъджа и той да не минава, в този случай, трябва да имаш 0 сета, а ти  по дефолт си ги задал да бъдат 1.... 
 

 

1
13/09/2016 10:37:14
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Здравей,

Прав си. Не бях мислил за вариант, в който гостите са 0. Задачата започва с " Ivancho and his girlfriend are throwing a party.", което означава, че гостите трябва да са няколко (нулата се изключва). За мен, това е недомислие в задачата. 

Пренаписах намирането на сетовете, за да включва случай с нула гости:

 

int sets = 0;
            if (guests > 0)
            {
                sets = 1;
                while (guests > 6)
                {
                    sets++;
                    guests = guests - 6;
                }
            }

Това е пълното решение: http://pastebin.com/DAHMFV7C

1
Tanyo avatar Tanyo 152 Точки

Здравей, ами понякога условието те подвежда, но то е по скоро описателно с цел по добра визуализация на "проблема".

Обръщай много голямо внимание на Constraints(ако има)  и на Input  секциите в описанието на задачите!  За конкретната задача виж реда:

  • The number of guests – integer in range [0…1,000,000,000]

Той е доста говорящ за това от какъв тип да бъде променливата (понякога излизат извън обхвата на integer и трябва да декларираш тип побиращ по - голяма стойност) и съответно, какви стойности ще и бъдат подавани. Тук е и момента в който трябва да ги вземеш в предивд и да направиш тестове с двете. Съответно щеше да видиш неточните резултати при 0 :)

При тестовете винаги се включват именно тези "гранични" стойности. 

Просто отделяй достатъчно време на тия секции в описанието, защото биха ти спестили  излишни проверки и време.

1
AntyfrizZz avatar AntyfrizZz 238 Точки

Здравей,

 

Начинът ти за намиране на сетовете не е от най - бързите. Смених го и взех 100/100 с твоето решение. Използвай целочислено делене и делене с остатък, за да намериш броя сетове.

 

Поздрави!

1
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Здравей,

Прав си, че не е от най-бързите, но бързината не ми бе цел тук. Реших да си измисля собствена логика, вместо да ползвам Math.Ceiling, както се предлага в подсказките. Промених начина за намиране на сетове със следния ред и ми даде 100%:
 

int sets = (int)(Math.Ceiling(guests/6.0));

Не посочваш какъв е проблемът, но поне ми даде добър съвет.

Поздрави!

0
13/09/2016 03:11:49
AntyfrizZz avatar AntyfrizZz 238 Точки

Здравей,

 

Както написах по горе, никой не те кара да използваш мат  или който и да е клас. guests / 6 ти дава броя сетове, като ако guests % 6 != 0 уселичаваш тази бройка с 1.

 

Поздрави!

0
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Никой не ме кара и да ползвам guests/6 или guests%6. Както виждаш, има и по-сложни варианти за решение, които никой не иска да проверява, но връщат резултат. :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.