Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

sevdalin avatar sevdalin 38 Точки

Lambda expressions and LINQ

Здравейте колеги,

решавам някои задачи от темата за "Dictionaries, Lambda and LINQ" и на всяка задача общо взето където трябва да подреждам или вадя някаква информация с Lambda expressions and LINQ се мъча доста. Последно забих на 07. Population Counter и не мога да реша задачата, само защото не мога да изкарам Output-a по начина по който се иска. Това така не може да продължава и се изнервям. За това искам да ви помоля да ми дадете съвети/насоки + информация какво и къде да чета/гледам за да се науча да работя по-добре с Lambda expressions and LINQ защото те са основи, които задължително трябва да се знаят много добре, а аз някъде нещо бъркам явно. Имам записани сигурно всички основни LINQ методи, и знам кой какво прави, но като трябва да ги навързвам и става пълен мармалад. Опитвам се да мисля логично, но ето на на последната задача трябва да обработя Dictionary<string, Dictionary<string, long>>(); и след около 1 час мъчене, не успях...

Моля помагайте и кажете какво и къде да чета/гледам, защото в книгата на Наков няма много по тази тема, 2 лекции гледах за тази тема, но в самата лекция се разглеждам основно кой метод какво прави и се навързват някакви много лесни примери. Докато в домашните има доста по-сложни заявки които трябва да се обработят и аз не мога да се спрая.

Надявам се да получа помощ по тази тема, благодаря ви!

EDIT: за да се придобие по-добра представа на нивото ми на разбиране на този материал давам следния пример:

1. Мое решенеие за Output-a на предната задача "User logs":

        var orderedUsernameAndIp = usernameAndIp.OrderBy(n => n.Key);
        StringBuilder printResult = new StringBuilder();

        foreach (var user in orderedUsernameAndIp)
        {
            Console.WriteLine("{0}:", user.Key);
            foreach (var ip in user.Value)
            {
                printResult.AppendFormat("{0} => {1}, ", ip.Key, ip.Value);
            }
            printResult.Remove((printResult.Length - 2), 2);
            printResult.Insert(printResult.Length, '.');
            Console.WriteLine(printResult);
            printResult.Clear();
        }

2. Същият Output но от решение, което видях от един  друг колега и което за мен е немислимо да се сетя как да го направя по този начин. Когато го гледам, си го обеснявам горе долу, но да успея да се сетя за него и да го напиша няма шанс.

foreach (var user in users)
        {
            Console.WriteLine($"{user.Key}:");
            Console.WriteLine(string.Join(", ", user.Value.Select(value => value.Key + " => " + value.Value).ToArray()) + ".");
        }

 

Тагове:
0
Programming Fundamentals 01/03/2017 22:09:10
Teodor92 avatar Teodor92 569 Точки

dotnetperls имат доста приятно обяснение на всеки един от LINQ методите + примери: https://www.dotnetperls.com/linq

Иначе до това, как да master-неш LINQ - практика. Експерементираш с всеки един от методите, гледаш примери, пробваш пак и така. 

Ако искаш да разбереш идеите зад LINQ (функционално програмиране), ти препоръчвам да пробваш някой функционален език (for example - Haskell). Макар това да е overkill ако просто искаш да работиш с LINQ.

0
01/03/2017 23:14:48
sevdalin avatar sevdalin 38 Точки

В dotnetperls имат приятно обяснение, но отново стигаме до това, че са твърде елементарни примерите им. Нещата, които обесняват там са от сорта на: ArrayOne.Selec(n => n.ToLower());, и пише Select обхожда всеки елемент в колекцията и прилага метода ToLower на него, което на мен ми е ясно и не ми помага никак. 

Виж когато имаме списък Dictionary<string, Dictionary<string, long>>(); и трябва да изкараме резултат "city|country|population", като всяка country има N на брой градове и всеки град брой жители. Трябва да ги подредим държавите по descending order според общата популация на градовете им, после градовете се подреждат под всяка държава по същия начин. И ако има град или държава с равен брой население, се изписват в реда в който са въведени на конзолата. Ето това е пример на сложна за мен Lambda операция, която не мога да изпълня. Опитите ми представляват нещо от порядъка на:

var result = finalStatistic.OrderByDescending(n => n.Value.Select(m => m.Value).Sum());

моето обяснение на горния израз е такъв: вземи всеки Value (т.е.  Dictionary<string, long>) и селектирай всеки Value (т.е. всеки long) и събраната колекция, сумирай. Като OrderByDescending, би трябвало да ги подреди по тази сума.

Но както можете да се досетите, този израз не прави това, което искам, а именно да подреди държавите според общата им популация. 

 

0
02/03/2017 08:14:58
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.