Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

milenmilen avatar milenmilen 0 Точки

JA1-Task-4-Roxettes

Не знам дали е прието да си поставяме кода тук, ако не е прието обещавам да не правя повече така. Та идеята ми е къде може да се оптимизира кода по-долу защото judge гърми та трещи от 6-ти тест нататък за време и на последния за памет.

#include <iostream>
#include <vector>
#include <sstream>

using namespace std;

int main() {
    string dnaSequence {};
    vector<short int> dnas;
    unsigned short int pos;
    cin >> dnaSequence;
    unsigned int length = dnaSequence.length();
    if (length > 15) {
        string currDna{};
        for (int i = 0; i <= length; i++) {
            if (i % 5 == 0 && i > 0) {
                short int x = stoul(currDna, nullptr, 16);
                dnas.push_back(x);
                currDna = {};
            }
            currDna = currDna + dnaSequence[i];
        }
        unsigned int numDna = (length - 1)/5;
        for (int i = 0; i < numDna; i++) {
            bool isUnique{true};
            for (int j = 0; j < numDna; j++) {
                if (i != j && dnas[i] == dnas[j]) {
                    isUnique = false;
                    break;
                }
            }
            if (isUnique == true) {
                pos = i;
                break;
            }
        }
        for (int i = pos * 5; i <= pos * 5 + 4; i++) {
            cout << dnaSequence[i];
        }
    }
    else if (dnaSequence.length() == 6){
        cout << dnaSequence << endl;
    }
    return 0;
}

Тагове:
0
C++ Fundamentals
georgi.stef.georgiev avatar georgi.stef.georgiev 921 Точки

Здравей,

Принципно не е прието (няколко други колеги също го направиха, днес ще предупредя изрично на лекцията), защото другите могат да го копират - не е болка за умиране, но предпочитам да не го правите. По-добра идея е да опишеш горе-долу какво правиш или да дадеш част от код, който те съмнява (в твоя случай няма как, защото мислиш за цялата програма).

Проверката за това дали нещо е уникално е твърде бавна (ще направиш общо N * N проверки - за всеки елемент ще провериш всички останали). Тоест като цяло подходът ти към решението не е правилен, колкото и да оптимизираш части от него, трудно ще стигнеш до пълни точки по този начин (един колега го е постигнал, защото съм забравил да сложа ограничението за памет, но тъй като вече е изкарал точки ще оставя ограничението така - неговото решение е силно оптимизирано и ползва неща от по-нататък в курса, но пак не е най-бързия вариант).

Днес в началото на лекцията ще дам подсказка за тази задача, както бях обещал миналия път да направя ако видя, че никой не е хванал правилния път за решение (защото може да се каже, че се ползва нещо, което не сме учили, или поне не сме му обръщали внимание на свойствата).

Поздрави,

Жоро

0
fantom4e avatar fantom4e 24 Точки

Здравей Георги.
В предишния курс задачата ме изяде, тогава не успях да взема 100те точки точно поради 2та мегабайта ограничение.В момента си мисля, ако използвам двумерен масив от чарове в които една Роксет ДНК ще бъде 5бита, ще ми позволи ли да се вмъкна  във времето и 2MB памет?

0
28/11/2017 23:39:28
georgi.stef.georgiev avatar georgi.stef.georgiev 921 Точки

Здравей,

В паметта може и да се вмъкнеш (както е настроена сега за 16 МБ, вместо 2-та които пише в условието), но във времето почти със сигурност няма да се вмъкнеш само с масив - търсенето ще ти отнема твърде много време. set би бил по-добър вариант (търсенето е много по-бързо).

При всички положения това, което обясних на лекцията, е доста по-бързо и ефикасно от всички други подходи, които се мъчат да пазят самите елементи.

Поздрави,

Жоро

0
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

Задачата наистина е много добра! :)

 

В предишното издание на курса успях да се вмъкна в изискването за памет като ползвах bitset (това решение може да се приложи за произволен брой уникални ентрита), но правилното решение е друго (hint - побитови операции).

0
Jovanna avatar Jovanna 186 Точки

Най-хитрото решение е да се избегнат всички//почти вс. , койнейнери за решеавне на задачата, за да няма препълване.

Дори входа може да се чете с while(true) и if (character == '.') { break; }  Това става само тук, защото са дефинирани кратни на 5

2/ четеш по 5 символа всеки път в , приметно char arr[5]

3/ пишеш си функция -converter Hexdecimal to Binary

4/ правиш си една променлива (вектор примерно с единици и нули ще е), който да ти съдържа текущия  XOR //EcsclusiveOr резултата; Той ще се променя всеки път като му подадеш новото двоично число 

5/ резултатът ти се съдърща в променливата с XOR-овете ; обратно с Converter но от binary към hexadecimal

6/ принтиш hexadecimal

Надявам се да помогне. Въпреки че и на мен ми гърмят при тая реализация 2 теста, Жоро, защо? 

0
milenmilen avatar milenmilen 0 Точки

Мисля че като е минал срока за J.A. няма проблем да си пускаме кодовете вече.

Ето ти работещ код и си намери разликите с твоя, не ти трябват конвертори.

0
05/12/2017 22:34:28
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.