Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

TsvetanDimitrov avatar TsvetanDimitrov -7 Точки

Задачите от книгата "Въведение в програмирането с java"

Здравейте! Аз знаех малко java преди да започна да я чета тази книга и ми направи впечатление, че задачите на края на глава 3 съдържат следната задача: 

"Напишете програма, която за подадени дължина и височина на правоъгълник, изкарват на конзолата неговият периметър и лице."

Единственото решение за което се сещах беше използването на Scanner, но той не беше дори споменаван в книгата до глава 3. Разрових се и го намерих на глава 4. Та излиза, че задачите от края на глава 3 изискват знания от глава 4. Някакъв скрит гениален замисъл ли има зад това или просто е грешка? За 2ри път срещам такъв случай, а не съм минал и 5 глави от самата книга. Сега нямам проблем с него, но по-натам, когато няма да знам какво се изисква да използвам в задача ще трябва да я прескоча и да се връщам после да я решавам. Някой знае ли защо са подредени така лошо задачите или просто има някаква грешка при написването?

ЕДИТ: Забелязах че от 13те задачи повечето са за Scanner, а той се учи във 4та глава. Тъкмо мислех, че има някакъв смисъл да ги решавам тия задачи и 'гениалният' начин по който са подредени ме отказа.

-1
Java Advanced 21/09/2014 00:24:44
lulzSe avatar lulzSe 6 Точки

Практика е, не само в книгата е така, но и по време на обучението. Идеята е да се научим да си намираме сами необходимата информация.Въпрос на спорове е дали това е правилно. След няколко месеца програмиране мога да кажа, че не ме кефи (псувам много), но е полезно.Може последните задачи да си ги оставяш, и след това да се връщаш да дорешаваш.

0
TsvetanDimitrov avatar TsvetanDimitrov -7 Точки

Мерси много за отговора! Направо ме осветли за тая практика. Нямах си на идея, че правят така. Те ако искат да си намирам сам информацията аз книги нямаше да чета. Отварям Youtube и Google и почвам да си кодя разни програмки, които на мен ще са ми полезни, а не да кодя някакви измислици, които ми намират някаква точка дали е в дадена окръжност. 

-5
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Ако ще ставаш Game Dev даже ще ти е полезно да си цъкаш геометрични задачи. "Измислиците" в практиката на един са фундамента в практиката на някой друг. А на работа почти във всеки проект ще се налага да се търси нещо, което въобще до този момент е непонятно. Очевидно си разбрал, че трябва да се научиш да работиш със Scanner по-рано от предвиденото - следователно и в твоя случай е имало смисъл от такова структуриране на задачите.

0
21/09/2014 01:19:30
salih1f1 avatar salih1f1 188 Точки

Здравей. Господин Наков много пъти е казвал, че това се прави нарочно. Идеята е сами да си откриваме информация. Лично на мен идеята ми харесва, въпреки, че понякога ми е доста трудничко, но съгласи се в интернет има всичко, а ако няма - има достатъчно форуми в които можем да питаме и да ни отговорят. Та както ти казваш "гениалният замисъл" е да ни подготвят по този начин за бъдеща работа (колкото и банално да звучи), защото сигурен съм ще се сблъскаме с неща които са ни не добре познати, но трябва по един или друг начин да използваме. Желая ти успех. 

0
TsvetanDimitrov avatar TsvetanDimitrov -7 Точки

Има наистина известен смисъл в такава идея въпреки че не съм и голям фен, защото хора като мен - които винаги се обръщат към търсачката за помощ на по-трудни въпроси и спестяване на време могат да се затруднят. Аз си казах - сега няма да отварям google, за да видя колко добре съм запомнил това което четох ,а като прочетох задачата си казах чакай малко това го нямаше никъде и от там 1-2 часа главоболия и упоритост докато разбера какво са искали да направят.

-1
21/09/2014 00:50:43
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

Добрият програмист не помни, а мисли smile

Затова е важно да може да използваме търсачки и всякакви методи за добиване на информация максимално добре. ^^

Все пак, това не е география или история, за да се стараеш да запомниш урока. 

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Съгласен съм. Всякакви назубряния от сорта на "това става с масив", "онова става с матрица" довеждат само до частни решения и помагат единствено в това да си вземеш изпитите в СофтУни, понеже следват някакъв патърн на решаване, но не и да станеш програмист.

Всъщност, дори наизустяването на това, че вход от конзолата се взима със Scanner е абсолютно по същия начин безполезно. Така не се замисляш какво са стандартния инпут и аутпут и как можеш да ги контролираш. Всъщност, имам новина за теб - Scanner не е единствения вариант за четене на вход от конзолата.

http://stackoverflow.com/questions/16122256/getting-input-from-user-in-console-without-using-scanner

Тук може би наистина е трябвало в книгата да обяснят за входа и изхода преди да преминат към задачи свързани с това.

 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.