Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

neznamue avatar neznamue 1 Точки

Няколко въпроса за СофтУни от бъдещ студент

Здравейте колеги, аз съм ученик в 12 клас и ми предстои кандидатстване във ВУЗ. Софтуерният универсисет е на едно от първите места в списъка ми, но все още не съм твърдо решен, защото имам няколко въпроса за обучението в университета. Ще съм Ви безкрайно благодарен ако някой от вече приетите студенти ми отговори :)

  1. Според вас дали ще ми е полезен университета при положение че съм гледал почти всички лекции от академията на Телерик?
  2. Голям проблем ли ще е ниското ниво на английският ми?
  3. Много ли е натоване ежедневието на студентите в университета, защо виждам че има доста часове лекции, а и след това домашните. Остава ли време за дискотеки и т.н.
  4. Смятате ли че държавната диплома (след 2 год. допълнително учене) има същата тежест както диплома от 5 години учене в държавен университет

Ще съм изключително благодарен на всеки писал в темата

Поздрави, Никола

Тагове:
1
Въпроси за SoftUni
Samuil.Petrow:
Отговорено с някакви препоръки. Има доста подобни теми. Не предразполага към повече градивна дискусия.
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

Здравей,

Аз съм от ниво #1 и ще се опитам да ти отговоря доколкото мога. Също така знай, че някои от отговорите ми са базирани на лично мнение, а не на факти:

1. Това, че си "гледал всички лекции от академията на Телерик" е доста относително. Защото едно е да гледаш, а съвсем друго да усвоиш материала. А дали си успял да направиш второто, само ти можеш да си отговориш. Освен това, има някои разлики между учебния материал в Телерик и в СофтУни. Основното е, че Телерик изучава .NET технологиите, докато СофтУни разглежда по-детайлно най-различни технологии вместо да се ориентира твърдо към една единствена. Друго което е доста полезно е самия факт, че си сред други надъхани колеги и си мотивиран да се справиш по-добре от тях и т.н. Това като цяло е предимство на присъствено обучение за каквото и да било. Участието в екипните проекти също носи ценен опит, както и курсовете от направлението за социални умения.

2. По принцип английският е майчиният език на програмирането. Така че трябва да се знае. А на какво ниво? Според наблюденията ми, има хора, които не знаят толкова добре английския според моите критерии и въпреки това се справят доста добре с учебния материал. Но при всички случаи колкото по-добре го знаеш толкова по-лесно би било да усвоиш материала.

3. В СофтУни забелязвам тенденцията да се опитват да правят лекциите в удобно за работещите време. В тази връзка, има много колеги, които едновременно работят и учат в университета и се справят доста добре. Но това вече си зависи и от самия човек, защото някои се учат по-бързо други не чак толкова. Освен това, ако имаш повече свободно време можеш да се възползваш от допълнителни курсове (например Fast-Track курсовете тук) и да добиеш повече знания. Колкото до социалния живот, зависи колко време отделено за социален живот те удовлетворява. Някои хора ходят по 1 път в месеца например по клубове или купони и са доволни, други го правят през ден и т.н. Също така, в университета има някои доста активни колеги в това отношение и организират доста интересни събития. Например днеска има Halloween парти, а освен това често се организират разни походи до хижи и т.н. Моето лично мнение е, че винаги можеш да балансираш нещата, но разбира се за сметка на това може да пропуснеш възможността да добиеш други интересни знания например :)

4. В момента съм записан в университет партньор на СофтУни (ВСУ) и точно по този въпрос един от професорите ни разясни нещо, което мисля да споделя. Общо взето, дипломата от ВСУ се издава на български и английски (тоест по национални и европейски стандарти) и следователно, се признава в цяла европа по закон. Но дали ще има някаква тежест, когато кандидатсваш за работа... това е отделен въпрос. :) Прави си сам изводите.

По-скоро предимството на диплома от държавен университет е, че получаваш все пак някаква диплома и по документ си "специалист", което в някои големи компании го изискват не толкова защото значи че си научил нещо кой знае какво в държавния университет, а просто за одит.

3
31/10/2014 15:49:04
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Поредната такава тема от такъв тип :) Четох такива теми и в УНСС, когато кандидатствах. Какво толкова се плашите хора с решението на живота си? :) Вече съм отговарял на такава тема и няма да дам същия традиционен отговор.

Отговорът ми е семпъл:

Просто прави това, което ти харесва, впускай се в приключенията - 12 клас си, животът е пред теб, можеш да сменяш университети, гаджета, градове, държави, приятели, докато намериш подходящите.

Ако СофтУни е на едно от първите ти места, хвани побачкай 1-2 месеца в "някоя квартална кръчма", изкарай парички за 1 семестър в СофтУни и се запиши. Така няма да хабиш парите на родителите си за експеримент. Ако не ти хареса, никой няма да те спре да се отпишеш и да запишеш друг университет.

Аз лично направих доста експерименти с образованието си. Записах УНСС след 12 клас. Изкарах 1 година тотално разочарован от българското държавно образование (отговарям ти на точки 4) и се отписах. На следващата година записах НБУ, където останах много приятно изненадан, тогава обаче проблемът бе в мен, моето свободно време и средствата, които трябваше да отделям за семестър и също напуснах след година. Сега съм записал СофтУни и съм 2 ниво. Кой знае на къде ще ме отвее вятъра. За сега съм решил, че това ми харесва. Правя каквото ми харесва. Обожавам да се занимавам с програмиране, да слушам, да говоря и чета това, за това и се опитвам да не изпускам конференции и курсове от различни източници. Те, също както университетите, отнемат време и средства. Но съм сложил главата в торбата, защото ми харесва.

През цялото това време на експерименти, държа да отбележа, че съм работил.

Така, че вместо да бъдете overprotected на по 18 години, просто се гмурнете в живота. Сега е моментът.

 

25
31/10/2014 16:15:43
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.