Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

arsoman avatar arsoman 419 Точки

Тотална замяна на сървърни езици с JS и Angular?

Здравейте, колеги! Колкото повече уча JS, толкова повече ми допада /странно за мен/, особено с Angular framework! Изниква обаче въпроса, това SPA тотално ли заменя сървърни езици като РНР например, където сигурността е много добра, самия код е скрит, а както знаем, кода на JS се вижда и примерно всеки отворил сайта ни, вижда примерно на Parse.com ключовете за достъп до Rest и Apllication key. Не знам доколко това е пробив в сигурността, затова поставям въпроса: не са ли JS приложенията и SPA доста доста по-уязвими, отколкото стандартен "премигващ" сайт и не е ли той за предпочитане с оглед сигурността за сметка на бързината? Малко ми е странно логване на потребител без презареждане и малко ми се губи нотката на security в цялото приложение. Реално всеки потребител може да ни види логиката и да търси, съответно намери доста по-бързо и лесно пробив в приложението. Все едно е администратор на сървъра, където се хоства приложението....

2
JavaScript Applications
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Ами, напротив.

Ето защо смятам за грешка преподаването на този Parse.com. Хората си мислят, че има писане на логика в SPA фронт енда.

В клиентското SPA приложение нямаш бизнес логика. Имаш само презентационна такава. Ако получиш еди какъв си респонс от сървъра, кой темплейт да лоуднеш и т.н. Това, което замества SPA фронт енд-а са View-тата примерно в едно ASP.NET MVC приложение или приложение написано, например, на Laravel. Останалата сървърна част на ASP.NET/PHP си остава.

Представи си следното стандартно (MVC?) приложение (написано на РНР и HTML);

mysite.com/users/authenticate (минава през controllers/users.php -> public function authenticate(); и лоудва views/users/authenticate.html):

view:

<?php if (!isset($_SESSION['isLogged'])) : ?>

<form method="POST">

    <input type="text" name="user" />

    <input type="password" name="pass" />

    <input type="submit" />

</form>

<?php else: ?>

<p> Welcome <?= $_SESSION['username']; ?> </p>

<?php endif; ?>

 

controller:

public function authenticate() {

     if ($_POST['username'] == 'Ivan' && $_POST['password'] == 'myPass') {

         $_SESSION['isLogged'] = 1;

         $_SESSION['user_id'] = 100;

         $_SESSION['username'] = 'Ivan';

     }

}

 

Страницата се презарежда при събмит, активира се authenticate() метода, проверява дали юзъра и пасса съществуват в базата чрез модела (в случая хардкоднати на Ivan/myPass) и създава сесия за този потребител. С if/else конструкция в HTML-а се появява формата за логин, ако не си логнат, или ако си логнат, ти пише "Welcome Ivan".

В един SPA апликейшън нещата ще са горе долу същите. Контролера обаче ще запише сесията в базата данни (токена, ид-то...) и ще го върне като json response за да може клиента да показва на сървъра, че потребителят е логнат. Това е наложащо само когато клиентското приложение и сървърнато са на различни сървъри. Ако са на един сървър може да действа ТОЧНО като в примера по-горе.

Submit бутона се заменя с нормален бутон. Закача му се event handler който при клик прави AJAX POST към контролера и... магията е готова. При успешно върнат токен от контролера без да се презарежда страницата се зачиства логин формата и се лоудва параграф с Welcome и името на потребителя. Цялата ти логика отново остава скрита в бекенда. Единствената клиентска логика, която потенциален хакер може да види е, че в темплейта пише "if(успешен респонс) скрий формата и покажи Welcome", което не е sensitive информация.

 

7
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Супер-яко обяснение! Тоест искаш да кажеш, че контролера не се вижда, а само html-a, който проверява какво за хвърли на екрана? Това все още ми е тъмно и се надявам съвсем скоро да си го изясня, иначе за РНР и Ларавел това съм го ползвал и е както казваш, но тук ми е твърде различно и остава впечатление, че е доста несигурно, щото нали JS и клиентска технология и кода му е видим по принцип. Благодаря, ще поразровя да видя кое се вижда в заредената страница и кое не...

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Това, което ти се губи в цялата картинка е, че нямаш само клиентска логика. Задължително имаш някакъв бекенд, който е писан на сървърен език като C#, PHP, NodeJS, Ruby, etc..

3
ifch0o1 avatar ifch0o1 3 Точки

Не се губи сигурността. Както RoYaL каза, ти отново се свързваш към сръвъра за да индифицираш клиента. Това което примерно Angular прави е да прашта заявки за малки части (като темплейти, json или някъкъв вид данни) към сървъра. Сървара (който не е видим за клиента) проверява клиента, и връща данните ако клиента има достъп до тях.

Client-side routing-а (за пример този който Angular предосравя) ти показва смяна на URL-а в адрес бара, но това го прави самият Angular и не е зависимо от сървъра.

NodeJS отново използва Javascript, но тои е сръвърна технология, и Javascript-a в него не е видим за клиента.

2
n.velchev95 avatar n.velchev95 79 Точки

Аз само като леко допълнение да вметна че реалната благинка която ди дават REST api-тата не е единствено за SPA странички. Реално ти имаш един сървър някъде написан на php/c# и тн... а чрез тези api-та може да реализираш както SPA приложение така и да ги използваш и в мобилно приложение написано на Unity, Phonegap и други платформи а един ден когато решиш че ще интегрираш въпросното приложение да речем при смарт телевизорите ще използваш api-тата на следващата платформа на която си решил.

Да вметна и друго - подкрепям мнението на Иван за Parse.com че използването му на този етап е грешно защото хората остават с впечатлението че логиката стои в самия SPA App и се получава объркване ..

3
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

И аз да добавя нещо: Идеята на SPA е да спести някои процедури на сървъра, които биха могли да бъдат извършени при клиента. При обикновените приложения, сървъра приема заявки, обработва ги.... обработва html-а и ти го връща готов. Някога някой си е задал въпроса - "защо сървъра да прави тези неща за всеки един клиент, след като всеки клиент може да си ги прави сам за себе си?"... и се е стигнало до едно уникално решение - SPA.

В крайна сметка това много намаля трафика и разходите на сървъра. При обикновено приложение, когато направиш заявка, получаваш същия html, css и js отново и отново... браузъра ги прочита и render-ва отново и отново... При SPA нещата стоят другояче. Веднъж си получил html, css и js и вече знаеш какво да правиш с тях. Единственото ново нещо, което сървъра може да ти предложи, е един прост json, или xml или ... текст, който ти обработваш в клиентския браузър и променяш съдържанието. За да ти се смени текст-а в един <div>, не ти трябва да презареждаш всичко наново, а само сървъра да ти каже "това е новият текст, сам си го смени - няма да ти повтарям като папагал и да ти пращам едни и същи файлове всеки път (веднъж ти ги пратих, стига толкова), нито пък да си хабя енергията и да обработвам това, което ти сам можеш да си го обработиш". 

0
29/12/2014 14:36:36
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Да, ползата е очевидна и голяма наистина! Аз съм приятно изненадан от новия подход за мен...Наистина спестява доста трафик в пъти повече, сайта става много по-бърз и приятен, но пък странно се пише, все пак нова технология, но ще се учи. Значи наистина както казват колегите съм се заблудил с parse.com, като стигнем сървърната част, ще ми се изясни явно. Благодаря на всички за отличните и обосновани отговори!

1
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

Предвид интереса ти - прочети наоколо за NodeJs и съм обеден, че ще направиш платформо-независимо уеб приложение, от което ще останеш доволен. :))) Не е трудно, а приятно и интересно. Не знам дали са ви споменавали сайтове с туториали, но аз бих ти препоръчал да погледнеш тук и тук, също така тук! Потготви се предварително. :P

PS: MEAN (stack): M -> MongoDB, E -> Express.js, A: Angular.js, N -> Node.js

1
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря, скоро няма да стане, но като привършим лятото ще опитам!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.