Професионална програма
Loading...
+ Нов въпрос
velio84 avatar velio84 241 Точки

[Homework] Advanced JS - Prototype Chain and Inheritance

Имам проблем с 2-ра задача.

Ето го кода

Проблема ми е във функцията за създаване на сегмент (редове 95-104).

Тъй като линията и сегмента имат еднакви пропъртита (A[x,y], B[x,y], color) - искам сегмента просто да наследи линията.

Като го мина през дебъгера, излиза че проблема е когато тръгна да създавам init на segment (97 ред), програмата отива в конструктора на line (базовия клас за segment, ред 80) и там зацикля с

"too much recursion" в браузъра и

"RangeError: Maximum call stack size exceeded" в nodejs

laughing

струва ми се, че проблема е някъде в this-овете, но не съм сигурен...

Някакви идеи? :)

2
JavaScript Advanced 13/03/2015 02:35:44
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6846 Точки

Наследяването на повече от едно ниво не ти работи никъде. Пробвай да наследиш примерно триъгълника, който наследява шейп и ще видиш, че ще се случи същото.

Не задълбочих много в кода ти за екстендване, но ми се струва, че на първо време това ще оправи нещата.

if (this._super) {
f.prototype._super = this._super;
} else {
f.prototype._super = this;
}
0
Filkolev avatar Filkolev 4486 Точки

Проблемът е тук: this._super.init.call(this, x1, y1, x2, y2, color);

Във всеки обект го имаш това, оправи го и ще проработи: this._super.init(x1, y1, x2, y2, color);

Ти си дефинирал _super като обект от класа родител, т.е. викането на метод на super става директно.

call/apply се ползват, когато искаш да извикаш дадена функция отвън (например да приложиш Array.splice върху обект, който не е масив, а е array-like); в случая, имайки обекта родител, ти просто си викаш функцията върху него.

4
velio84 avatar velio84 241 Точки

Благодаря, проработи така :)

Явно ще трябва да излгледам и лекцията - само с гледане на примерите не ми се получава :D

0
13/03/2015 11:38:33
Dominik avatar Dominik 82 Точки

Здравейте,

Имам малък проблем с 1-ва задача от домашното.

Проблема е следният в парент класа  ( Shape ) имам .toString метод закачен за прототипа, който работи нормално.

Това е кода в Shape ( parent ) на toString метода. 

Shape.prototype.toString = function () {

return "X: " + this._x + " Y: " + this._y;
};

След това в отделен файл наследявам Shape и опитвам да override-на toString метода, но ми гърми със следната грешка в конзолата на браузъра  - "undefined is not a function"

Ето го Rectangle класа, с който наследявам Shape Rectangle

Някакви идеи къде бъркам ? 

Благодаря предварително.

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6846 Точки

worldObject.Shape.toString.call

би трябвало да е

worldObject.Shape.prototype.toString.call

1

Имаш ли ги и двата файла инклуднати? Вторият за да ползва първия трябва да може да го вижда. Също с това IIFE, което не пазиш никъде може да има проблем, то се изпълнява, но после как създаваш обект? Мисля, че трябва да го бутнеш в някаква променлива, за да бачка, иначе се изпълнява и изчезва в небитието, освен ако не пропускам нещо.

В единия сетър имаш изтървана долна черта, което може да доведе до овърфлоу: this.height = height. Не съм го тествал, но е вероятно да викаш рекурсивно сетъра до безкрай.

А, то всъщност и сетъра е грешно кръстен, имаш два пъти сетър за width...

0
13/03/2015 17:03:01
Dominik avatar Dominik 82 Точки

Благодаря RoYaL получи се.

@Фил ами това с повтарящият се сетър е copy-paste грешка благодаря щях да се чудя по-късно защо се получава така :).

Иначе аз закачам резултата от IIFE-то на променливата worldObject, която имам във всеки един от файловете (поне така видях, че направи Влади на лекцията в Четвъртък) резултата не се загубва поне до сега. Ако има някакъв по хитър и лесен начин може да го сподели някой :).

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

Здравейте,

И аз ще използвам да попитам- не съм и стигнала още до втората задача и страшно се оплетох. Ето го кодът- само до кръг стигнаха опитите ми :(

Като резултат ми излиза "NaNcolor: 5", т.е. изпълнява само половината "toString" и то в частта, която наследява от Shape. Не мога да се ориентирам какво се случва и като дебъгвам. Някой ще ми даде ли насоки какво се случва? (Пробвах и да махна call от toString-a на кръга, но същото ми се получава)

Благодаря!

0
16/03/2015 23:09:09

Пробвай да сложиш "return Circle" накрая, след закачането на toString към прототипа.

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

Хммм, сега изкарва само радиуса правилно. Резултатът е "NaNcolor: undefined, r = 7"

0

Имаш излишна запетайка в toString на Shape след this._x. Махни я и ще се оправи. Липсва и един спейс преди color, той лесно се слага, но тая запетайка много трудно я видях.

1

Ето моите решения на двете задължителни задачи: ЛИНК.

За съжаление няма да имам време да направя другите две, тия дни тичам напред-назад и се занимавам с глупости...

Имам няколко въпроса.

• По 1-ва задача, реших да сложа някакви валидации (на 2-ра ги пропускам, не ми се занимава пак да ги правя). Направих ги обикновени функции, не исках да слагам някакви изчанчени пропъртита. Това обаче означава, че трябва да подавам като аргумент и самия обект, за да мога да му сетна стойността. Някой може ли да предложи по-кадърен начин да го направя това?
  • Реших, че отсечката трябва да ми наследява правата, за да се спести повторение на малко код (те двете са еднакви по дефиницията на условието). Обаче във 2-ра задача стигам до прекрасния ред: result += this._super._super.toString() - бъркам два пъти навътре в _super, за да стигна toString на shape.
  • Като цяло в shape/Shape имам само color. Ако правих задачата на C# бих направил клас точка и за всяка фигура да има списък от точки, но в случая за всяка конкретна фигура задавам директно координатите. Някой да го е направил с клас точка и масив от точки? Видях варианти, в които фигурата има някакви координати, но не ми се струва много чисто.

Други препоръки са добре дошли.

1
dim4o avatar dim4o 289 Точки

Аз го направих с точка и двете. Така ми се стори по-логично. И аз реших че е по-добре триъгълника да наследи правата. Shape има point и color, защото това е общото между всички обекти. Така има градация: точка -> отсечка->затворен полигон. Ето ги двете задачи:

1. Geometry-PseudoClassical-Inheritance

2. Geometry-Prototype-Inheritance

С гетъри, сетъри и валидации стават 200 реда код. Освен това изглежда грозно, а логиката - трудна за проследяване. Но какво да се прави...

2

Това, че всички фигури имат поне по една точка - така е, но излиза, че едната точка от триъгълника се счита за базова, а другите - някакви допълнителни, което не е много ясно като логика. По принцип с геометричните фигури са доста объркани нещата на моменти и трябва много да се внимава с наследяването.

Триъгълника да наследява правата не мисля, че е правилно, триъгълника не е вид права.

Иначе че излиза дълго - еми като сме свикнали да валидираме няма начин...

0
dim4o avatar dim4o 289 Точки

Според мен пък е доста логично. Фигурата с N точки наследява фигурата с N-1 точки, както отсечката наследява точката. Така новия конструктор има да добави само една точка. Триъгълника не е вид права но и правата не е вид точка. Или е - все е тая. Тези абстракции си ги правим да си услесним писането и има много модели - някои са по-интуитивни, а други не.

0
21/03/2015 00:12:49
goodlifeinc avatar goodlifeinc 31 Точки

Здравейте,

това е моето решение на втора задача: ЛИНК

Горе долу успях да я наглася, но не мога да се ориентирам как да направя проверка дали
circle наследява Prototypal.Shape ?

circle.init === Prototypal.Circle.init
circle._super.init === Prototypal.Shape.init

Тези двете проверки ми връщат true, но това ли е начина?

0
17/03/2015 11:10:49