Професионална програма
Loading...
+ Нов въпрос
EmoKey avatar EmoKey 0 Точки

Basic-Syntax-Conditional-Statements-and-Loops-Exercise - 09. Easter Bread, 90/100 points - what's wrong, please?

budget = float(input())
flour_price = float(input())

pack_of_eggs_price = flour_price * 0.75
liter_of_milk_price = flour_price * 1.25

bread_price = flour_price + pack_of_eggs_price + liter_of_milk_price * 0.25

loaves = 0
colored_eggs = 0
remaining_sum = 0

while budget >= bread_price:
    loaves += 1
    remaining_sum = budget - bread_price
    budget -= bread_price
    colored_eggs += 3
    if loaves % 3 == 0:
        colored_eggs -= (loaves - 2)

print(f'You made {loaves} loaves of Easter bread! Now you have {colored_eggs} eggs and {remaining_sum:.2f}BGN left.')
Тагове:
0
Fundamentals Module 23/09/2021 21:12:48
svephoto avatar svephoto 1061 Точки

Здравей, EmoKey,

Ако подам на твоя код бюджет, който е по-малък от цената на един хляб, ще отпечата като изход, че имам останала сума 0.00BGN, а трябва да отпечата първоначално подадения бюджет. Затова си остави само

budget -= bread_price

и после при печатането замести remaining_sum с budget, и си готов. laugh А вероятно този тест, който не минава, прави точно това - подава за бюджет сума, по-малка от тази на един хляб и затова гърми.

Цялото със закоментирани нещата, за които пиша: https://pastebin.com/S0NgZFiR.

0
23/09/2021 23:07:49
icowwww avatar icowwww 1678 Точки

Добре, че рефрешнах преди да пусна отговора laugh

Причината за това да не минава теста най-вероятно е, че бюджета не стига и за един хляб. Съответно няма да завърти цикъла нито веднъж и ще принтира тази ненужна променлива с началната стойност- 0, защото се променя само в цикъла.

1
svephoto avatar svephoto 1061 Точки

Хахахххх, icowwww laugh, а пък аз току-що редактирах и точно това уточних, защото установих именно това, което и ти казваш. Тествах локално с бюджет, по-малък от цената на един хляб и ми отпечата на конзолата, че накрая съм останал с 0.00BGN, а всъщност трябва да ми принтира самия бюджет.

1
23/09/2021 23:11:42