Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

justBeOk avatar justBeOk 194 Точки

Съвети за изпита по Programming Basics и за всички изпити като цяло :)

Здравейте,

това са съвети и практики, които аз лично ще следвам на конкретния изпит, а и на предстоящите като цяло, и ги споделям с вас:

1. Прочети условието на задачата един път внимателно без да пишеш код или водиш някакви записки, за да добиеш представа за общата картина. Отдели поне 5 минути да прецениш по какъв начин ще решиш задачата и какви структури ще използваш, и напиши всичко това на лист.

2. Работи бавно и спокойно.

3. Обърни внимание на constraint-ите и за това дали те могат да създадат някакви exceptional случаи. 

4. Ако копираш парче код внимавай дали си копирал правилното парче код и дали ще трябва да правиш някакви промени на новия код

5. Задължително почивай на всеки 50-60 минути.

6. Наспи се добре предишния ден.

7. Have fun

 

 

23
Programming Basics 13/10/2015 16:34:01
malkstor avatar malkstor 348 Точки

Добри съвети и важат за всички изпити, не само Basics.

1
remote87 avatar remote87 121 Точки

Здравей!

Харесаха ми съветите ти, да допълня няколко, ако може :)

1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си носете лист и химикал - като прочетете условието няколко пъти, нахвърляйте си идейки на листа, примерно, колко неизвестни имате, има ли константи и др. Аз за някои задачи си направих примерно дърво - тази неизвестна води към еди коя си, резултата е такъв, той ми се отразява на еди кое си и т.н.

2. Не се притеснявайте, опитайте се да сте спокойни - не идва края на света, ако не вземете изпита.

3. Ползвайте нета - има повече от достатъчна информация, използвайте я. 

Иска се само логическо мислене, няма да има кой да ви пречи, мислете спокойно. Виждам, че много минали изпита, казват следното "ако запънеш на дадена задача - продължавай и после се върни на нея"

Пожелавам успех на всички :)

10
justBeOk avatar justBeOk 194 Точки

Благодаря за съветитие.

0
antonio_rtodorov avatar antonio_rtodorov 74 Точки

Още допълнение към съветите: Не се чуди дали даден код ще работили или да си задаваш въпроси, дали мислиш в правилната посока, действай, напиши код, тествай и ще разбреш. Аргумента ми е, че на приемния изпит щях да изкарам изпита с много добър резултат, ако не се бях подценил 20 пъти, че логиката ми е грешна, докато накрая се реших да я довърша пък какво стане и резултата беше трърдо 100/100. Успех на всички вярвайте в себе си най-вече, всичко е възможно!

4
justBeOk avatar justBeOk 194 Точки

Във връзка с предстоящия изпит по Programming basics изкарвам темата напред.

2
Nick1R1 avatar Nick1R1 115 Точки

Моя съвет е: дебъгвайте по-често след като сте написали малки парчета код, не само накрая след като не ви излезне джъдж-а, защото може да се наложи да се смени цялата логика на задачата :)

 

2
slavpetroff avatar slavpetroff Trainer 155 Точки

Най-важното,според мен е да си носите карирани листи и химикали/моливи/флумастри и т.н.Изключително важно е,защото на изпита,няма да има нови функции,които вие не знаете.Няма да има и нови типове данни,които не знаете.Ако сте се подготвяли добре сигурно няма да има нищо ново във Visual Studio.Нещото,което изпита проверява е вашата логика.Т.е,вашето мислене и решаване на конкретен проблем.Най-бързо и адекватно бихте намерили решение на конкретна задача,когато я разпишете на лист.Ползите са страшно големи,една от тях е,че спестявате време от това да напишете един код,да видите,че не е това логиката и да пренапишете отново кода.Просто ползвайте листи,за да си направите логиката.След като решите проблема на лист,остава само да го напишете в код.Успех!

2
krisi1606 avatar krisi1606 33 Точки

И аз си мисля, че е важно да си носим листи, дори и да е по old-fashioned way, хаха. За всичко ми помага на мен това. Нахвърляш си най-важните идеи там, не е нужно да пишеш цялата задача, разбира се. Просто да проследиш логиката и да не изпуснеш някоя тънкост в задачата, което, предполагам, се е случвало на всеки. 

Абе, спокойствие трябва да има. В край на сметка няма да ни накарат да напишем софтуер за ракета, която обикаля около Земята, а ще провери това, което вече сме минали доколко сме го усвоили. Като не е от първия път, то ще е от втория! :)

Успех утре на всички!

0
07/11/2015 21:36:11
Norway avatar Norway 2 Точки

съветите са добри, с изключение на тия,кой,как да учи. Всеки трябва да знае за себе си,как му е по-лесно да учи -дали с листи и химикали или каквото и да е. макар че,програмисти ще ставаме,мисля, че не е хубаво да се свиква да се пише на листи.

Аз съвети още нямам,за сега съм само на мнения-това е първият ми коментар и съм *Нов-нов* :)

0
justBeOk avatar justBeOk 194 Точки

Съветите са конкретно за явяването на изпит, а използването на лист и химикал при решаването на някоя по-сложна алгоритмична задача (или поне по-сложна за съответния човек). Аз съдя от личен опит, а на друго място на което силно се препоръчва да използваме лист и химикал е книгата "Въведение в програмирането", така че това, че си програмист не означава, че е грешно или срамно да използваш лист хартия ;)

Поздрави

1
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

Според мен най-важното в такъв момент е по никакъв начин да не се зацикля на една задача. На дадена задача имаш 60 точки и си викаш ехаааа още малко остана и взимам 100. Пагубно в повечето случаи. Останалите 40 точки може да ти струват още поне час и да не остане време да решиш задачите които можеш заради тези 40 точки. Имаш някакви точки на дадена задача , мъчиш я още малко и минаваш на следващата и ако остане време се връщаш да си я оправиш, защото на следващата може да вземеш 100/100 за кратко време а на тази с 60/100 ако са зачукани тестовете може и да не вземеш 100/100.

2
justBeOk avatar justBeOk 194 Точки

Да, това също е много вярно. 

1
msmilkoff avatar msmilkoff 338 Точки

Ще добавя - "Не решавайте задачите подред на номерата им (освен в много редки частни случаи)" и още по-важно "Винаги разделяйте задачата на малки стъпки".

2
Jinjaar avatar Jinjaar 348 Точки

Напълно съм съгласен с msmilkoff. Прочетете условието и се опитайте да видите голямата картинка.От първо прочитане в повечето случаи е трудно да се разбере какво точно се иска от задача.Опитайте се да схванете идеята и разцепете проблема на колкото можете по-малки.Аз винаги се абстрахирам към условието, като първата ми задача е да си видя входните и изходни данни и от там нататъка пиша нещо което си мисля че ще работи.Задачата изкара ли 60-70/100 значи на логика г/д си я докарал пробваш с constraints някой друг граничен случай, и ако неможеш да изцедиш на бързо още някакви точки, по-добре мини на следващата.На първите ми изпити точно това ми беше грешката че забивах на някоя задача и я мъчех за 100 и файда няма.Спокойствие света наистина не свършва, има и поправка ( след нея вече света свършва :D ) където можеш да подобриш резултата си.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.