Loading...
djc_bg2015 avatar djc_bg2015 923 Точки

Напълно си прав, такава тенденция се наблюдава за всички изпити, не само този за джава. Принципно ако сравняваме с първите java изпити, там нещата са на ниво под Programming basic, засичал съм че в рамките на 45-50 мин може да се реши цял изпит, но пък и последните изглеждат на ниво , малко над advanced C#....

А ако визираш изпита от 4 October 2015, там нещата не са направени по трудни а невъзможни (отне ми ден и половина в домашни услоия да реша задачите, да не говорим че втора до последно ми гърмеше на 3-4 теста). По мое мнение изпита по джава , трябва да има 1:1 трудност с този на Advanced C#, защото почти нищо (да не кажа нищо) ново не се научава от гледна точка програмиране, а по - скоро се учат специфики и синтаксис на самия език. :)

Това мога да кажа аз по темата, и вяртвам повечето ще се съгласят с мен.

8
07/11/2015 11:42:46
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

При положение, че цял курс се дъвчат наново неща от Programming Basics + Advanced C#, нормално е да се очаква изпитът да е малко по-труден от Advanced C#.

Иначе зависи от човека, отговорен за изпита, да прецени дали е нужно да се улесни или усложни и да промени някои от задачите, за да са на очакваното ниво. Това е доста сложна задача разбира се, много често едва на самия изпит се вижда дали нещата са балансирани, а тогава вече няма какво да се направи, освен да се пуснат някакви хинтове.

Във всеки случай, всички от даден випуск решават един и същи изпит, т.е. за всички летвата е еднаква. Основен проблем е дали има достатъчно подходящи задачи за подготовка, а такива има все повече с времето.

2
RFilipov avatar RFilipov 136 Точки

Добре че има http://bgcoder.com/...

Между другото има разлика между това да се дава трудна задача и някаква забатачена специфика на даден език...и да се молиш на изпита да го намериш в google.

4
07/11/2015 12:22:01
djc_bg2015 avatar djc_bg2015 923 Точки

Съгласен съм, че няма как всеки път задачите да са на едно и също ниво. 

По мое мнение освен изпита от 4ти, останалите 2-3 изпита и поправката на 4ти вървят на що годе едно и също ниво. А дали конкретно този изпит трябва да бъде по - труден от адвансед - и да и не.

От една страна си прав, че се дъвчат познати неща, от друга можеше да се наблегне на някои по характерни неща за джава - като примери: bigdecimal, работа с дати, малко по задълбочено изучаване на stream аpi ...

 

Относно подготовките за изпита, едно голямо браво на Едуард! 

 

3
Nick1R1 avatar Nick1R1 115 Точки

 Според мен изпита на предишния випуск на 4ти е значително по-труден от останалите, аз успях да реша повечето задачи на предишни изпити и този с драконите ми се стори доста сложен по-сложен от останалите, даже и поправката му е значително по-лесна. Незнам дали само на мен ми се е сторило така, като цяло съм съгласен с мнението от темата, че изпитите стават все по-сложни. Според мен при този от 15ти трябва да се намери някакъв баланс, все пак няма да е приятно, някой от предишните випуски с лесни изпити да си го е взел с 5,6 а сега някой да го вземе с 3 или 4  и ако си търси работа и от Софтуни да кажат - ето този е отличник а този е слабак, вземете отличника :)

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Ами това всъщност е съвсем нормално. Ако погледнеш резултатите от изпита на 4ти ще видиш, че няма никой с макс точки. От двете трудни задачи хората са си избрали да решат едната. Повечето са избрали трета и един е избрал 2ра, което прави максимума точки 300 от 400. Което съвсем в реда на нещата. Това, че примерно всички са със 100 от 400 точки не означава, че всички имат 3ки :) Като във всяко съзтезание. Ако бягате 50 метра, но всички са бавни и първият го мине за 28 секунди, а вторият за 25 секунди, това не означава че вторият е е 38ми, означава че е 2ри... Не се сравнява едно съзтезание с друго, а резултатите измежду текущото съзтезание.

2
krisitown avatar krisitown 45 Точки

Според мен, нивото на трудност на изпитите е добре, горе-долу е балансиране, разбира се перфектен баланс няма. Изключвам изпита на 4ти октомври. Не мога да кажа за изпит при който макс брой точките, които някой е взел са 300 (само 2 човека). И едно 50% от хората (roughly) имат под 100 точки, е добре балансиран. Но съм сигурен че всички вече знаят това :)

Другите изпити според са на едно добро ниво. Все пак се предполага че сме се развили от края на c# advanced, не говоря за езика, а за начина на мислене. Така че, малко по трудно от c# advanced ми изглежда напълно добре.

0
malkstor avatar malkstor 348 Точки

Изпита на 4-ти Октомври беше по-труден и поради една допълнителна причина - разликата в местоположението на Java курса в нивото. При нас, за които това беше редовен изпит, това беше последния курс за модул Fundamentals. При останалите е бил или първи, или втори. Това донякъде значи, че сме имали допълнителни знания, които да ни помогнат да се справим с по-трудните задачи. Нищо че ООП и КПК нямаха отношение към задачите ;)

6
Simooo93 avatar Simooo93 81 Точки

Според мен е добре това, че изпитите стават по-трудни, защото със задачи, на които не можем да хванем повече от 300/ 350 точки съм абсолютно сигурен, че ще завършим с 3 пъти повече знания отколкото, ако трудността на задачите е такава, че има над 40-50 човека с 400 точки. 

Разбира се говоря за едно постоянно ниво, в което хората знаят, че ги очакват трудни задачи и хвърлят много повече усилия за самоподготовка, както е при нас сега, а не някаква изненада каквата се получила на 4-ти. Според мен е похвално, че екипа на софтУни затягат повече нещата, защото така може и да изгубят някои друг студент, на който не може да му понесе трудността, но показват, че държат на имиджа на курса, както и дръжат на добрата подготовка. 

Разбира се на самите лекции няма как да се покажат супер трудните задачи, защото една такава задача се решава за час-два, а общо лекцията е 2 часа, но си зависи от човека дали е решил да се упражнява или не. Аз това, което осъзнах за себе си е, че нещата се учат много по-добре и бързо с писане отколкото с гледане на лекции затова бих предпочел те да си останат такива каквито са - по-кратки, но със специфики на езика така, че да знаем как да тръгнем, а вече останалото ще го надградим сами. 

Единственото, за което бих помолил е повече задачи с 2 и 3 звездички, на които да се упражняваме в домашните и може би по още 1-2 работилници.

1
slavpetroff avatar slavpetroff Trainer 155 Точки

Моето мнение е,че тези задачи с по 2-3 звездички е по-добре да се дават на упражненията в клас.И ще се обоснова.Аз осъзнах,че най-добрия начин да запомня нещата е,като се хвана да си ги решавам сам.Обаче,ми направи впечатление,упражненията в час на лектора Филип Колев.Там задачата не беше решена,а със скрийн шот,беше показана методиката за решаването й.Тоест,не е смялно и хвърлено на готово,та да кажем,че няма да се научи.А е показано,методиката за решаване на новия тип задачи.Ако трябваше да стигна до извода,като решавам задачата сам,щеше да ми отнеме в пъти повече време,вместо то да е оползотворено в решаването на още и още такива задачи.И смея да твърдя,че отново съм го запомнил,точно както,когато си пиша домашните със звездички,но в пъти по-кратък срок.

0
Simooo93 avatar Simooo93 81 Точки

Абсолютно съм съгласен, че трябва да има и някъде, където да видим методиката на решаване на задача, а също и след като я напишем да видим дали нашата задача е достатъчно добре написана или има много по-добър вариант за решването й. Например 8-ма задача в FilesAndStreams хвърлих доста усилия да я реша и ме научи на много неща, но така и нямаше как да разбера дали това решение е най-доброто, дали няма вариант, в който ще си спестя доста писане, а и оптимизация на кода.

Така, че съм съгласен с теб, но това горе долу се покрива с това, което и аз исках да кажа да има повече работилници и повече показвания на по-трудните задачи, но това да става в някакви упражнения, а не в самата лекция. 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.