Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

PetyoPetrov avatar PetyoPetrov 19 Точки

BitShooter

Моля прочети правилата на форума преди да пускаш тема. Забранено е пействането на повече от 10-15 реда код.

Привет! Задачата е от Еxam 14 April 2014 Morning. До средата съм-имам цяостната идея за задачата, но се чупи при рабоа с третото въвеждане на цифри от конзолата. Когато началната позиция при зануляването е 55, то ми се занулява 19 позиция и следващите...Досега не съм писал във форума, но вече час стоя и гледам умно...Това е кода на логиката, където нещо куца...останалата част от задачата не я поствам. Благодаря предварително... :  ]

 

Тагове:
1
Programming Basics 07/12/2015 12:53:59
Innos avatar Innos 419 Точки
Best Answer

Има няколко специфични поведения, които трябва да се запомнят при работа с битове, проблема е че информацията за тях е много рядка и често води до много главоблъсканици. Проблема специфично е със bitwise shift операторите >> и <<. Важното правило тук е че позициите с които ще се измести левия операнд зависят директно от типа му. Примерно
1 << 31 ще работи защото 1 по подразбиране е int, но 1 << 32 няма да работи правилно, реално резултата от тази операция би бил 1 защото bitwise shift оператора измества левия операнд само с най-десните X бита на десния операнд като Х зависи от типа на левия операнд. При int ще се прочетат само най-десните 5 бита (стойностите които могат да се образуват с 5 бита 0-31) при лонг ще се броят само най-десните 6 бита (0-63). Това може да се види ако погледнем битовата репрезентация на 31 и на 32, 31 = 11111, 32 = 100000. Със знанието че ще се прочетат само най-десните 5 бита може да видим че в първия случай с 31 числото образувано от първите 5 бита е 31, във втория случай обаче числото образувано от първите 5 бита е 0 (защото всичките са нули) и изместването реалистично би било 1 << 0 което е равно на 1. Иначе казано на кратко проблема е тук колега:

number = number & ~(1 << k);

за да работи правилно тази операция 1 трябва да се кастне ръчно към long =>

number = number & ~((long)1 << k);

внимавай само къде ще си сложиш каста, точно единицата трябва да се кастне към long горният код ще работи, но този примерно няма:

number = number & ~(long)(1 << k);

ето статията от MSDN за bitwise shift операторите тук.
Друга специфика която бих споменал е че резултата от аритметични операции с типове по малки от int не връщат собствения си тип а връщат int, примерно byte a = byte b + byte c; не е валиден код това е защото компилатора на C# реално няма оператори за събиране на byte-ове и без да казва ги каства към int и извършва операцията с int-ове, ако искаш да разбереш повече по въпроса ето ти линк към темата в stackoverflow.

1
07/12/2015 03:22:56
PetyoPetrov avatar PetyoPetrov 19 Точки

Не мога да опиша колко съм благодарен... : ))))))) Дори не редполагах за грешка там..

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.