Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Petarat avatar Petarat 1 Точки

Ако съм недоволен или скъсан на изпита, имам ли право на изпитна комисия?

Ако съм недоволен от резултата или съм скъсан на изпита, имам ли право веднага да свикам изпитна комисия както ми се полага във всеки университет?
Предполагам ще трябва да дойда в централата в София!

В "Често задавани въпроси" има един параграф "Не съм доволен от оценката си. Мога ли да я повиша?", в което "Мога ли да я повиша?" автоматично изключва евентуална слаба оценка.

Въпросът ми се основава върху неравилно зададените условия на задачи, където следвайки чистата логика на размисъл, получаването на правилен резултат (верен отговор) е в рамките на определени частни случаи.
Особено според Judge системата.

За целта ще ви дам няколко примера:

1) "Four Factors", където в обяснителната записка е дадено "All input parameters will be valid integers, in the range [1 ... 3,000,000,000 ].".
2^32 или пък 2**32 = 4294967296.
Нормално е да ползвам uint в инициализацията, но това не се приема от Judge, докато не се сетя да ползвам double.

2) "Wiggle Wiggle", където в условито е написано "Then you have to pass through the bits from right to left and switch every bit at even positions from these two numbers.".
Виждам, че повечето ми колеги разсъждават по начина по който е разсъждавал и автора, но аз и неколцина се хващаме по друг път, заради думата "from" в изречението по-горе.
Ако беше написано "between", условието става ясно и разбираемо. Но, "from" може да означава че правим някакви операции с битовете във всяко от двете числа по отделно.
Това, че числата са по двойки, може да е прищявка на автора. Варианти много и нито един от тях не дава верен отговор.

3) "Teleport Points", където в условието е вплетена някаква стъпка, като отсъства обяснение за нейното приложение, което по подразбиране означава че става дума за големина на пиксела.
Добре е да се каже,че пресечната точка на диагоналите не необходимо да съвпада с центъра на окръжността. Това отсъства в условието.
Задачата е много проста и ако изпусна ограничението от "X[-30.5 … 30.5]" в обяснителната записка, става с лице на правоъгълен триъгълник и лице на кръгов сектор от arcsin във всеки квадрант, а стъпката се явява коефициент.
Но, резултатът е мъничко по-различен.

4) "Perimeter and Area of Polygon", където не е описан метода на изчисляване на площта. Това означава че можем да го изчислим по всякакви начини. Още в началото изключваме разделянето на триъгълници, тъй като трабва да навлезем в елементи на роботиката с векторен анализ от аналитичната и дескриптивната геометрия.
Подсказано е едно решение в http://www.mathopenref.com/coordpolygonarea.html и по-точно в http://www.mathopenref.com/coordpolygonarea.html.
Това е изчисление с единичен интеграл, което заради грубата интегрална стъпка дава твърде голямо отклонение в резултата.
Никъде не е казано, че е интеграл, но овални площи, повърхнини и обеми се изчисляват с двоен (лицев) интеграл по подобен начин при който грешката е много по-малка.
И се получава друг резултат много по-близък до реалния.
Аз разбира се съм се позовал на твърдението, че овален парцел за имот имаме само когато граничи с воден басейн, национален парк, природна забележителност, общинска граница, държавна граница.
Във всички други случаи имаме неправилен непресичащ се многоъгълник.
Изчислил съм го с подинтегрална сума, както се изчислява площ на имот по GPS координати, при което резулатът се получава без грешка.
И се учудвам, че резултатът ми не се приема за верен.
Липсва голямата грешка от дългата линия.
Защо не е въведена област от верни резултати в Judge системата - от до?
Реално погледнато всеки геометричен калкулатор на Texas Instruents би изчислявал по този начин за да няма ощетени собственици на имоти.

Тагове:
-13
Общи приказки
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Аз не разбирам целта на тази тема. Задаваш въпрос или се оплакваш от формата на изпита и задачите?

За да отговоря на въпроса ти - не, нямаш право да свикваш комисии. Ако не си доволен отиваш на следващ изпит и пробваш отново и отново докато не постигнеш желаното.

Относно неяснотите по условията - за тази цел има квестори, които обикновено са хора, които преди това са тествали задачите и знаят къде са местата, където може да се сбърка при решаване. Тяхна основа задача е да разясняват заданията по време на изпита, защото аз поне не съм видял такова условие, което да бъде разбрано по един и същ начин от 300 човека. А повярвай ми, опитвал съм да пиша такива обяснения, че да няма място за различни интерпретации - и винаги има поне 10 човека с различна интерпретация. Ако не си сигурен, че правиш каквото се иска, викаш квестор и обясняваш как разбираш условието, ако си в грешка той ще ти обясни какво трябва да се направи.

А иначе от пространните ти обяснения, това, което разбирам, е че имаш тенденция да не четеш добре условията - да пропускаш неща, които са казани, загатнати, или пък да си поставяш ограничения, които ги няма. Например, казано е, че всички числа на входа са между 0 и 2 ** 31 - 1. Само че в самата задача се очаква да речем да събираш и умножаваш тези числа. Нормално е да се сетиш, че като събереш 2 ** 31 - 1 и някакво друго положително число, ще получиш нещо по-голямо от int.MaxValue, съответно ти трябва друг тип данни. Ако пък извършваш деление и се очаква резултат десетича дроб, то няма как целочислен тип да ти свърши работа. И друг пример: "Добре е да се каже,че пресечната точка на диагоналите не необходимо да съвпада с центъра на окръжността. Това отсъства в условието." Ами след като ограничението пресечната точка на диагоналите да е центъра на окръжността отсъства от условието, значи няма такова ограничение. Казано е какви са възможните координати за центъра на окръжността и за правоъгълника; от тук би трябвало сам да си разиграеш възможните сценарии, никъде не е казано, че окръжността дори е в рамките на правоъгълника. Говорим за елементарни задачи с цикли и условни конструкции, с ясен вход и един-единствен верен изход; не се искат интеграли, нито квантова механика, за да се решат.

19
Petarat avatar Petarat 1 Точки

Благодарско.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.