Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

MartinRusanov avatar MartinRusanov 95 Точки

За трудността на следването

Здравейте на всички.

       Мога да съм питал вече за подобни въпроси, за което се извинявам, но искам да съм подготвен за това, което ме очаква като студент.

Един мой колега учеше във СофтУни една година и той ми помагаше за задачите в programming basics. Наскоро разбрах, че той е прекъснал да следва в Софтуни, защото изпитите са били много трудни. Вярно ли е това, че когато влеза във programming fundamentals, изпитите ще бъдат доста по-трудни от проблемите, които решаваме на лекциите и ако е така, как мога да се справя с изпитите като цяло?

       И понеже този колега нямам възможност да го питам него, бих искал да потърся вашето мнение относно неговото решение. Той след като прекъсна в СофтУни заради трудността на изпитите, започна да ходи на други доста по-скъпи курсове за езика С (който е доста по-стар език) Разбирам, че хората в този курс са малко и може да се обърне инвивидуално внимание на всеки, но не разбирам каква е логиката да се дават луди пари за език, който е стар и въобще да се прекъсне следването в Софтуни.

Тагове:
2
Въпроси за SoftUni
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Best Answer

Знаем за проблема с "трудността в СофтУни" или по-точно невъзможността на средностатистическият студент да научи толкова обем материал само за година и половина. Анализирали сме внимателно защо голяма част от студентите отпадат и въвеждаме съществени промени от следващия сезон. Реално правим цялостен редизайн на учебния план в СофтУни.

  • Ще обявим нови специалности (.NET, Java, JavaScript и PHP) с много по-плавна крива на научаване и много ниско темпо на качване на сложността и още повече ориентирани към практиката (по подобие на новия курс за стартиращите "Кодиране за начинаещи"). Който запише Java, няма да учи повече C# до края на следването си. Същото и за другите специалности. Ще има сертификати за всеки курс и диплома в края на всяка специалност.
  • Семестрите ще са във формат 3 курса за 4 месеца. Ще има повече гъвкавост и избор след всеки семестър.
  • Средната продължителност на обучението в СофтУни ще е между 2 и 3 години. Въвежда се едно подготвително технологично ниво, в което студентите се запознават с HTML, JS, Java, C#, PHP, Android, Embedded. След това правят информиран избор на специалност.
  • Приемът на входа ще бъде с поне 50% от точките на входния изпит. Няма да приемаме вече със 100 от 500 точки, а с поне 250 точки от 500.
  • По-силните студенти ще учат програмиране (с над 50% резултат на входа). По-слабите ще учат ИТ основи, HTML, WordPress и основи на програмирането докато изкарат поне половината от входния изпит.
  • Запазваме 3 приема в годината. Запазваме цени, стипендии, присъствено, онлайн. Запазваме кредитната сеистема. Запазваме безплатните въведителни курсове всеки месец, най-вероятно в няколко града едновременно.

Няма да отговорям на въпроси във форума, свързани с промените. Това е предварителна информация. До май 2016 г., когато влизат в сила промените, има наистина много време. Имайте търпение да подготвим всичко и ще го обявим по всички наши канали, ще променим сайта (в момента усилено работят UX експерти, дизайнери и програмисти), ще организираме информационенн ден, ще пуснем много информация по медиите. Очакват ви хубави времена: повече студенти, повече специалности, по-голям процент на научаване, повече избор, по-добри курсове, повече практика, по-задълбочена подготовка, повече качествени ИТ специалисти за България.

Наков

23
29/02/2016 11:54:36
enevlogiev avatar enevlogiev 1168 Точки

Всъщност задаваш 2 въпроса.

1. Трудни ли са изпитите в Софтуни? - Зависи от типа мислене на даден човек. Изпитните задачи са подбрани така, че да тестват абстракното, логическото и в малко по-малка степен математическото мислене. Повечето студенти са останали с впечатлението, че се тества синтаксис, което е грешно. Синтаксис се учи за 2 седмици и не е критерий за това дали някой става за работа в сферата или не.

В нивата Back-end и Front-end модулите са изучават технологии и фреймуърци. Там изпитите тестват техническото познание, нужно за да се използва някой фреймуърк.

2. Има ли смисъл да давам луди пари за език, който е стар? - За съжаление тук не мога да ти дам отговор. Ако поради някаква причина се налага да учиш C, сам трябва да прецениш как ще го научиш. Наскоро при нас имаше такъв курс, който беше безплатен. Може да прегледаш учебните материали и видеата.

5
MartinRusanov avatar MartinRusanov 95 Точки

Благодаря за отговора

 

0
bacuty avatar bacuty 55 Точки

Аз за трудността бих отговорила по друг начин също.

Ако ти не ставаш за лекар, изпитите за лекар на теб ще са трудни, но това не означава, че ще са толкова трудни,за хората , от които ще излязат добри лекари. Или дори и да са трудни, това означа да се подготвиш достатъчно добре.

Самият факт, че на изпитите има хора, с максималните резултати и то не един или двама е показател, че не са нечовешко трудни :).

Аз например все се чудя на хората, които са на Basics и мърморят, че имало масиви, колекции и прочие.Все едно няма откъде да го научат или няма да им се наложи да го научат, ако продължат, след месец.

 

2
MartinRusanov avatar MartinRusanov 95 Точки

Това за лекаря е малко плашещо ;) Все едно ако са ми трудни задачите, не ставам за програмист

 

0
bacuty avatar bacuty 55 Точки

Все пак от всяко дърво свирка не става. Така и не мисля, че от ясеки, който се е хванал да учи тук става за програмист.

1
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

"C" е "стар", но фундаментален език. Лично аз се запалих по програмирането със "С". Не е масово използван поради факта, че е език от ниско ниво (ниско ниво не означава по-безполезно, можеш да прочетеш за нивата на езиците). Според мен всяко обучение си заслужава от гледна точка на обогатяване на знанията, а за парите - всеки си преценява, дали иска да ги даде. Не смятам, че трудността на изпитите е непреодолима (не че имам опит, но все пак хора ги взимат тия изпити, не машини), просто отдели време, колкото ни съветваха в началото на бейсикс, ако си спомняш.

0
28/02/2016 16:19:19
S.Asenov avatar S.Asenov 35 Точки

Това че C е стар език не означава, че е непотребен или не се използва. Все още е много ценен и търсен език. Занимавам се с електроника като хоби и мога да ти кажа, че софта за микроконтролерите се пише главно на C или Асемблер, но като видиш асемблера и C-то започва много да ти харесва :) Там няма как да пишеш на други езици от по-високо ниво. Вече дори и тостерите имат микроконтролери и програма в тях написана много често именно на C и тази тенденция ще се засилва още повече, така че в момента ако си добър програмист на C, полето за изява е голямо, конкуренцията малка, а заплащането добро. Вероятно за това твоя приятел се е захванал с изучаването му. 

Относно трудността на изпитите - Можеш да разгледаш вече минали изпити от това ниво и сам да прецениш. Със сигурност нещата стават по-сложни от колкото при бейсик нивото, но и ти самия би трябвало по това време вече да имаш повече натрупани знания, на които да стъпиш.  Самия курс наистина не е лесен, но той ако беше лесен щеше да е просто загуба на време. Просто трябва да знаеш, че тук те учат на 20% от нужния ти материал, но умело те подтикват да научиш останалите 80% сам. Няма как да стане ако само гледаш лекциите и четеш презентациите. Задължително трябва да заделяш поне още толкова време за самостоятелно четене в интернет. Така или иначе, когато материята ти е интересна ти сам ще търсиш нужната информация и ще се самоубочаваш. Ако нямаш истински интерес няма да се получат нещата. На сила програмист не се става(Питай половината завършили МЕИ или други университети).

2
bomman avatar bomman 43 Точки

Не се притеснявай за трудността на изпитите, ако отделиш достатъчно време ще ги взимаш. Има доста хора, които учат в СофтУни и паралелно в някой друг университет и се спрявят. Също, има такива, които учат и работят.

1
28/02/2016 20:00:09
byclops avatar byclops 126 Точки

За всеки е различно трудно, но едва ли ще се намерят много хора, които да кажат че е лесно. В крайна сметка ако ти е лесно, вероятно си губиш времето тук, а ако ти е трудно - значи е необходимо да вложиш повече усилия и да отделиш повече време.

Няма как да получиш реални знания без да ти е трудно.

Със сигурност не е непреодолимо трудно, стига да имаш мотивация.

4
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

Колегите са казали повечето неща и съм съгласен с тях. Аз само исках да кажа това - пари, дадени за образование, никога не са напразно дадени :)

4
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.