Здравей,
Няма да има лекция за ООП в Java. Най-елементарните неща по създаване на клас и обект, ако са нужни за някоя задачка от домашно/упражнене, ще е хубаво да ги намерите в интернет или в книгата. За момента не е нужно да разбирате ООП, за да използвате колекциите :)
Поздрави,
Иван
Аз също уча бавно и отделям доста време (което не съответства на темповете, с които напредвам, но това е положението), като най-много ми отнемат домашните, защото гледам наистина да разбера как стават, а не просто да ги копирам от някого, та когато с много мъка реша някоя задача, гледам след няколко часа или на другия ден да я реша пак, за да видя дали ще се справя по-добре и ако се наложи пак си поглеждам решението и така докато ми стане напълно ясно. Иначе, от книгата чета, когато остане време или когато съм в движение (в метрото например) и нямам компютър с мен. Като гледам лекциите пък си водя записки на по-неясните неща или някакви примери на код, които после са ми полезни при домашнити или в бъдеще да си ги поглеждам. Абе, не се отчайвай, трудно е за много от нас, но ще се справим!!
Благодаря за отговорите! Не се отчайвам просто видях, че изнемогвам да припокрия материала. И аз уча подобно на вас - гледам лекцията, свалям слаидовете, после търся по тях в книгата, чета от там и правя примерите. Ако има време се опитвам да реша първо от там задачите и после домашното. Просто този целия процес ми поглъща много време и исках да разбера как е с другите :).
Ами шока е голям от прехода бейсик --> фундаменталс, обема материял на 2 лекции по Java fundamentals е колкото целия бейсик курс :) Малко прилича на зъбобол - боли те зъб, отиваш на зъболекар, там е голяма мъка, но после идва облекчението. Честно казано аз започнах да влизам в ритъм, но по едно време не виждах светлината. Хубавото е, че сега, като вземем материяла, след това има много време за упражнения преди изпита.
В предишните инстанции на този курс има лекции за ООП в Java. Ето например - цък.
Препоръчвам за всеки курс да преглеждаш и материала от предишни инстанции, там има неща, които не са покрити от текущата и обратно. В една инстанция не може да се покрие всичко, но пък е добре, че има разлика с предишните и съответно със следващите.
Здравей, благодаря за бързия отговор.
Точно от книгата ми дойде объркването - в главата за дърветата още първия пример е с различни класове, синтаксис от сорта на this. еди какво си. Като се вземат предвид главите със структурите това са около 120-130 стр. + домашното да си напиша и малкото време до следващата лекция и ми стана лошо. Не знам как се справят колегите, но аз отделям по мин 8 часа на ден почти всеки ден, и пак едвам смогвам да прочета/изгледам/реша домашно. Притеснявам се, че хич не ми остава време даже да се пробвам да реша някоя от миналите изпитни задачи.
Добре че поне класовете отпадат :).
Моля, да споделите своя опит, щото очевидно аз бъркам със системата ми на учене.
Здравей, не мога много да ти помогна, освен да те успокоя, че не си сама. Колегите, които са от приема ноември сигурно по-лесно се справят, както и тези, които са си погледнали програмата доста преди да започнат лекциите по Джава и са започнали да се готвят поне от февруари за курса, но на останалите изкарали само Programming Basics, според мен масово ни е трудно. Аз лично едва смогвам да си предавам домашните в последния ден, написани определено не по най-оптималния начин, с доста ровене в google кое, къде, как да изпозвам. Започнах да чета книгата, когато започна и курса, но се оказа че ми е невъзможно да мина целия материал от книгата с темповете с които се движим по лекции, затова се отказах и директно правя упражнения и домашни, като търся в Интернет всичко , което не ми е ясно как се прави. Не съм сигурна, че това е оптималния подход, защото като не гледам неща които ги няма в домашните, на изпита пак ще трябва да ровя в Интернет и вероятно няма да ми стигне времето, но лично за себе си друга алтернатива, от гледна точка време нямам. От сега си мисля, че на този курс може би няма да си харесам оценката и ще чакам поправка.
О, всеки учи по различен начин. Това го разбрах и аз по трудния начин преди няколко години. Трябва да си хванете как най-добре учите и да си карате по този начин. Обучението в този курс разчита много на... самообучение. Т.е. ние ви даваме нещо като концепция, а вие вече във вас (или ако имате време, най-добре идвайте в извънкласно време в университета) трябва по удобен за вас начин да я доразвиете, тъй като не всеки може от 20 слайда и няколко думи да разбере за какво иде реч. Но със 4 часа лекция, два пъти седмично - по-добър вариант трудно ще намерим. Планираме за следващите курсове да отделим време за много упражнения през деня в залите, който може да идва.
Аз например уча с доста бавни темпове, но гледам да не пропускам много неща. Моят начин на учене изисква много упоритост и безсъние :D Защото когато тръгна да чета за нещо и видя непозната дума я пускам в гугъл. За нея излиза цяла нова статиия, която тръгвам да чета и в нея има нова непозната дума и тя води до нова статия, и всъщност се оказва, че за да науча нещото, от което съм почнал ми се наложи да науча още 20 неща. Което го считам за полезно, но отнема много време. Ама пък в крайна сметка това е заложено в живота на програмиста - цял живот да учи :))