Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Daniel_Iz avatar Daniel_Iz 9 Точки

Homework Question - PB June Session

Бонжур (или не точно) и ойларипи (по-точно) на всички!

 

Малко не схванах няколко неща за домашните.

 

Първо - дали всички ще могат да ни четат домашните? Ако не бъркам старите версии на Уърд не четат новите версии. Линукс и Мак нямат Windows Office и съответно сигурно също ще имат проблеми с това (и обратния вариант съответно (там, квото съответните OS-та ползват)). Кво праим? :)

 

Второ - Проблем ли е, ако си пишем домашните изцяло на английски?

 

Трето - Фактически, как се получават оценките за тези домашни? Като ги предадеш само, или другите както те оценят? Демек, ако човекът X оценява моето домашно, и мисли, че ми е грешно и ми вземe точки, дори да е вярно, това касае ли ме? Пък и обратното, ако е грешно, но и той се е подлъгал, че всъщност е вярно? Ако е интерпретирано грешно от проверяващия?

 

Четвърто - Малко не зацепих, къде излизат тези домашни, които трябва да се оценяват от нас. В лекцията не разбрах, изслушах и тази на сутрешната група, и пак не разбрах. И Съответно проверяването е 3 дена след крайния срок или до Понеделника (в нашия случай) от поставянето му? Малко няма смисъл вторият случай, защото може никой да не си го е предал до Понеделник, и съответно няма да има какво да се оцени.

 

Хм, и като за финиш, смятам, че отговорите на тези въпроси, би следвало да се шибнат и в следващите въвеждащи лекции на новите курсове, тъй като (уж) са удачни и ще олеснят следващите групи :)

 

Поздрави на всички и до нови срещи! :P

 

P.S. Тагове (като пускаш тема, най-отдолу)? Някой да дефинира, що е туй чудо и има ли то почва у нас, моля! (В правилата терминът не е споменат). Да уточня - въпросът е не какво означава терминът, а как се прилага във форума, тъй като очевидно не можеш да пуснеш тема, без поне един таг, и не бях много сигурен какъв таг да и шибна, така че минах просто с tag.

Тагове:
-1
Programming Basics 15/06/2015 04:44:52
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Привет!

Първо: Първото домашно се предава в .txt формат и следва всички да могат да го отворят. Според мен ако някой не може да отвори и прочете толкова разпространен файл като .txt, .doc или нещо подобно, проблемът не е в теб.

Второ: Домашните се пишат на английски, тъй като представляват програмен код. Ако има коментари в кода, те трябва да са на английски (това в началото не се гледа много, но е добре да се свиква от рано, тъй като в последствие много се държи на качествения код). За първото домашно, не смятам че има проблем, аз лично съм проверявал не едно и две домашни от тази лекция, написани на английски език.

Трето: Този въпрос най-добре към някой от преподавателите.

Четвърто: Като отвориш страницата на курса си (Активни обучения -> Основи на програмирането (месец) и ще видиш в най-дясната колонка срещу лекцията опция да провериш домашно. Проверката е три дни СЛЕД изтичане на срока за предаване. Срокът за предаване при вас обикновено е петък 23:59:59, тъй като лекциите са ви в събота, затова и оценяването се извърва в събота, неделя и понеделник до 23:59:59. Опитах да прикача и един screenshot с нагледно показано, цъкни ей тук:

Как да оценим домашни

 

 последно: тези въпроси се засягат в лекциите :)

П.П. Относно таговете, те са за търсене на теми по тагове (търсиш дали вече е отговорено на въпроса ти, преди да го зададеш). Така че, слагай смислени тагове.

-1
15/06/2015 12:16:53
dmaknev avatar dmaknev 49 Точки

Не е вярно, системата не ти позволява да качваш .txt та това допълнително усложнява процеса... Особено аз какво си го предадох в последната минута, а ко не бях обърнал внимание че не го е приело или ако не бях реагирал за секунди да рарна и кача пак, определено щях да гризна дръвцето ако следвах твоите съвети... А после някой трябва да го отваря този рар, т.е. проблем за него, както твърдиш ти. И колко пък да се компресира текстов файл с максимум 10-20 реда в него... Но добре, ще пестим ресурсите на университета (въпреки че в случая не можем да знаем дали наистина го правим, защото нещата с файловата система не са толкова прости, но това е друга тема...)

Благодаря че ми поясни за английския, с което ме отказа да пиша каквито и да било коментари...

-1
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Колега, всички домашни се архивират. Без значение дали домашното в архива е в текстови формат (което ще е само първото) или ще е visual studio solution (всички след това). Не си гледал/слушал/чел внимателно. На лекцията ви е обяснено със сигурност. Отделно, в страницата на курса ти, където пише "качи домашно" пише, че се приемат само архивен тип файлове (7zip, rar, zip). Целта на архивирането не мисля, че е спестяване на място, а за удобство. Просто домашните (с изключение на първото) се състоят от много файлове и качваш/сваляш един архив, а не 50-60 самостоятелни файла.

Относно коментарите, надявам се че не си ме разбрал правилно -> коментарите в самия код се пишат на английски. Това дали искаш или не искаш, всъщност няма голямо значение, понеже ако искаш да пишеш качествен код, ще ти се наложи да пишеш коментари. И те ще са на английски език. По-добре свиквай от сега. Ще видиш и че е много по-удобно, когато има добри коментари в кода. Засега няма да ти се налага, тъй като пишете програмки по няколко реда, но по-напред ще видиш, че е безценно, както за тези, които ще ти четат кода, така и за самия теб.

Коментарите към домашните, които оценяваш няма нужда да са на английски.

-1
dmaknev avatar dmaknev 49 Точки

И ти не ме разбра. Това което исках да кажа е че дори най-добре написаният коментар на английски за мен е по-лош от всеки адекватен коментар на български. Също не мисля че имам достатъчно добър английски за да напиша адекватен коментар или поне разбираем, особено пък ако го чете начинаещ. В този ред на мисли, струва ми се че ще е по-добре да не се опитвам да коментирам... Разбирам че такава е политиката на университета, невероятно много ме дразнят слайдовете на английски, код който не разбирам, няма да ми стане много по-ясен от коментар на английски, но това е положението, нали? Нямам излишно време и пари да уча английски... Така че явно не ми остава нищо друго освен да се примиря с тази дискриминация и последиците от нея... Една от които е че няма да пиша подробни коментари, а колкото да отбия номера, където ме задължават...

-1
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Това не е политика на университета. Писането на английски е задължение в цял свят. Научи английски.

-1
dmaknev avatar dmaknev 49 Точки

Един ден когато стана велик програмист, ще кажа на целият свят че въобще не ме интересува че не ме разбират, те да научат български. Напълно е достатъчно че се програмира на английски. И когато започна да пиша достатъчно качествен код, че да си наемат преводачи за да ми го разчитат, друга песен ще запееш ;) Макар че имаме примери от Франция и Русия, че това не е точно така wink А и кой е казал че въобще искам да ми разбират, ако искам ще си създавам продукти със затворен код. Или утре като напиша нещо за кеф и го подаря на света, дали ще седнат да ми държат сметка че съм им го подарил с коментари на български?

-1
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Тази дискусия е безсмислена. Блъскай си главата в стената ако искаш. Твоя си работа. Но така няма да стане.

Успех.

-1
dmaknev avatar dmaknev 49 Точки

Колега, наясно съм че така няма да стане. Но и ти като повечето хора не можеш да схванеш какво е естеството на проблема. А именно че аз мога да науча който си поискам език за програмиране в рамките на 1-2 месеца и то без да си давам кой знае колко зор и без да похарча и 1 стотинка, примерно с по 12 часа на ден. Но не мога да науча нито един чужд език за по малко от 1-2 години на нивото което се иска за да мога да правя някакви си коментари и то ако го уча 24/7. Можеш ли да ми обясниш защо трябва да си губя тези 2 години в учене на чужд език само, което е и безкрайно скъпо, а аз не мога да си го позволя в момента, т.е. въпросът въобще не опира до желание, а до възможности... Защо да не мога да работя като програмист и без да знам английски и вече на база на това да отделям част от заплатата си за изучаването му?

-1
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Много бързо смяташ за кое колко време ще ти трябва. Пиша ти последен коментар:

1. Английският е може би най-лесният за научаване език.

2. Въобще нямаш нужда от 2 години за да го научиш на ниво, което ще ти позволи да започнеш да си вършиш работата.

3. Всеки софтуер и всяка програма на света е написана и се пише на английски език.

4. С хората, с които ще работиш, ще комуникираш предимно на английски език.

5. Въобще не е толкова скъпо, ако искаш да учиш. Както и за програмирането можеш да намериш безплатни ресурси за учене на езици. Не си търси оправдания.

6. За мен няма оправдание млад човек през 2015-та година да не може да напише прост коментар на английски език от сорта на "тая функция смята 2 и 2".

7. Ако искаш да работиш като програмист и да се развиваш, езикът е задължителен. Ако искаш цял живот да работиш в някоя дребна фирмица, дето пише глупости за Бай Пешо ООД, хубаво, ама Google, Facebook, Microsoft и т.н. не наемат хора, които не говорят английски. Дори самият въпрос "Защо ми е да знам английски" в днешно време е абсурден. В обявите за работа вече дори не се пише като изискване, защото се презюмира, че го знаеш на някакво прилично ниво. По-добре залягай сега и отделяй време, след като чувстваш, че не се справяш добре, защото ако се научиш да правиш нещата по грешния начин, после няма отучване.

Ти си решаваш в крайна сметка. Опитвам се да ти дам съвет, ти си мислиш че ти се карам и ми се оправдаваш. За изпроводяк ти давам една проста фраза за размисъл: "Ако не можеш - намери начин, ако не искаш - намери причина". Ти досега ми изреди само причини.

Поздрави и успех!

-1
dmaknev avatar dmaknev 49 Точки

Да, и на мен не ми се води повече този безмислен спор. Но друго повече ме притеснява, а именно че го водим на един и същи майчин език и за давамата, а и ти като много други хора просто не разбираш какво ти казвам... Ето затова не очаквам на английски по-лесно да ме разбират, а напротив... Но това разбира се си е мой проблем...

И все пак, искам всички да се замислите, наистина ли смятате че всеки човек учи каквото и да било толкова лесно колкото който и да било друг. И наистина ли си мислите че всеки може да научи всичко? Колко хора никога няма да станат художници или музиканти? Колко хора въобще никога няма да се научат да драскат или свирят поне посредствено, но задоволително? Защо тогава всеки да може да научи чужд език, няма логика. Помислете!

И защо това трябва да е пречка да бъде програмист, след като едното няма абсолютно нищо общо с другото. Например ако аз се бях родил в англоговоряща държава, просто нямаше да имам абсолютно никакъв проблем и да съм станал програмист още на 10 годинки. Ето това е което ме вбесява, и мислиш ли че ако зависеше от мен нямаше да направя нещо по въпроса?

0
TonislavAtanasov avatar TonislavAtanasov 86 Точки

Но не зависи. И да, ще ти е пречка ако искаш да станеш добър.

Това, че не се съгласявам с теб, не значи че не те разбирам.  Просто говориш глупости.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.