Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

denka avatar denka 52 Точки

Начини за писане в паметта, която е само за четене

Здравейте,

Гледам лекциите от курса по С с идеята да се подготвя за новия курс "Програмиране под линукс". Стигнах до указателите и работата с памет и стигнах до въпроса "Кога декларирайки променливи в една функция тяхната памет се заделя в стека и кога тяхната памет се заделя в read only областта?".

Например, ако декларирам 

char str[] = "abcd"; - Стринга "abcd"  се заделя в стека и в момента в който изляза от функцията тази памет ще се зачисти.

char * str = "abcd" - Тук стринга "abcd" вече се заделя в read only паметта и си стои там дори и след като изляза от функцията в която съм я декларирала.

Та това ме кара да се замисля какви са другите начини за писане в read only паметта? Мога ли да пазя там нещо друго освен стрингове? Примерно масив от int или само int?

Знам, че ако искам да имам контрол над паметта мога да ползвам heap, но тук не целя да направя нищо конкретно, просто искам да разбера как работи.

 

Тагове:
0
C Programming
itonev avatar itonev 22 Точки

Напрактика може малко да опростим нещата и да кажем така.

Всичко е Heap. :)

За всичко смислено, сериозно се ползва хйипа.

То и в другите езици е така. 

Когато пишеш :

Object o = new Object()

Това си му викат референция ни си е чист управляем пойнтър към хийп.

И в C имаме както следва:

Искаш константа ? Правиш я макрос.

Локални променливи и масиви за функция са си на стека 

Връщаш указател от функция, на хийпа :)

 

 

 

-1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.