Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Онлайн или редовно?

Здравейте колеги! Прави ми впечетление, че повечето активни в форума имат доста опит с този материал, а пък при решаването на домашните след лекциите ми се струва, че хората са напълно начинаещи. Любопитно ми е колко от вас смятат да се запишат онлайн и колко присъствено. Аз лично съм гледал доста видео уроци и имам бейсик знания по горе долу всички курсове, но смятам да се запиша присъствено за да мога да ги обогатя, а Вие какъв опит имате, от къде, и за каква форма ще кандидатствате ?  

Тагове:
2
Общи приказки
Kosta avatar Kosta 35 Точки

Споделям личен опит. Аз съм студент от пролетния прием на Телерик (2013г.) . Бях приет за присъствена форма на обучение. Присъствал съм точно на 1 упражнение и на нито една лекция. Изпитите ( C#1 и C#2)  ги взех с отличие. След това разбрах за SoftUni и не съм ходил на други изпити. И двата групови проекта, в които съм взел участие, ги избутах почти сам и ги защитих без да има дори и един съотборник в залата за морална подкрепа.
Ето какви са моите мисли по темата.
Ако човек реши да се обучава online  ще му е нужна сериозна самодисциплина и разумно разпределение на свободното време. През месеците, в които се обучавах в Телерик, отделих страшно време на решаване на задачи и ровене из интернет(1-2 часа лекции и 2-3 часа задачи, което прави средно 3-5 часа на ден). Не постигнах маскимални резултати на изпитите защото донякъде  подцених финалните подготовки за тях.
Базирайки се на този опит , ето как възнамерявам да подходя към обучението в Софтуерния Университет:

  1. Записвам присъствено(ако си взема изпита де :)) - за да си запазя някои от хубавите права, които тази форма носи.
  2. Не посещавам лекции. За мен прекарването на 3 часа в слушане на лекция и убийствено. В къщи мога да изгледам лекцията на "порции", докато въртя велоергометър (пробвал съм и с колело но е доста екстремно и неефективно), в градината на въздух или някъде в планината. Мога да я прекъсвам, повтарям или да търся допълнителна информация за неща , които не са ми ясни. Не оставям нищо неразбрано.
  3. Не посещавам упражнения за решаване на задачи. Така или иначе не комуникирам с асистентите много, а StackOverflow винаги има решение на проблема ;) .Работната ми среда у дома е доста добра (обичам да имам много монитори и  добра клавиатура), което ме прави в пъти по-продуктивен отколкото съм с лаптоп.
  4. Посещавам workshop-и и подготовки за изпити. Въпреки, че човек може да изреши подготвителните задачи и сам, много ценно е след това да види и алтернативен вариант на решенията си.
  5. Посещавам срещи на отбора (при проектите за работа в екип). Това дали отбора ще има срещи на живо или не, е изцяло решение на съотборниците. Поне така беше в Телерик. И докато Facebook и Skype са добри инструменти за комуникация по време на разработката на проекта, няколко срещи на живо ще са незаменими за опознаването на съотборниците - нещо, което ми липсваше при предишните ми проекти. Можех по-лесно да преценя на кого мога да разчитам и кой с какво може да бъде най-полезен. Повече на тема работа в екип - като му дойде времето.
  6. Посещавам на живо организирани от  Униоверситета "социални" събития за да опозная конкуренцията от близо :))

Надявам се тези размисли да са били полезни на някого. Ако ли пък не - извинявам се за дългия пост.

7
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

На мен лично беше много полезен, със споделеният опит и размисли. За жалост аз не мога да се концентрирам сам в къщи да отделя толкова време в решаване на задачи(може би нямам самодисциплина :(  ) 

2
Tr00peR avatar Tr00peR 566 Точки

Напълно подкрепям мнението ти и много се двоумя какво да запиша, защото и на мен ми е по-лесно и бързо сам вкъщи да уча и да решавам, но доколкото разбрах ще се чекираме за лекции и тн и това ще ни смъква резултатите ако не ходим. От друга страна пък не искам да се лишавам от облагите на присъствените студенти.

1
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

 Tr00peR Ако си сигурен че ще изкараш отличие нищо не може да те бутне както се казва.. 

1
LenaB avatar LenaB 112 Точки

 Много добре синтезирана информация, благодаря!

Ако не е неудобно би ли споделил защо напусна Телерик и се прехвърляш в СофтУни? Питам чисто информативно, защото нямам почти никаква информация за Телерик.

1
Kosta avatar Kosta 35 Точки
LenaB, по начало аз не съм и мислил за завършване на Телерик Академията. Целта, която съм си поставил е усвояването на определени знания, а не получаването на работа. Не търся работа, но силно ме интересува как протичат работните процеси и взаимодействия в софтуерните компании. Кандидатствам в Софтуерния Университет само поради една причина - видях споменато направление/професия Unity 3D Developer. Силно се интересувам от разработка на игри и сега целта ми е да се "докопам" до някое стажче в компания, която е в този сектор. Иначе, ако трябва да сравнявам, от това което съм видял до тук, при нива 1-3 няма особени разлики в съдържанието между двете училища (като изключим лекото застъпване на Java тук), но това е нормално - фундаментите са едни , а и зад двата проекта стои един и същ човек. Интересното идва при нива 4-6. В Телерик няма C, C++, Information Security, Computer Graphics, Embeded Systems и др. и ако човек го инересуват тези знания и умения, по-добре би било да се захване със СофтУни. Като качество на обучението, не мога  да сравнявам защото не посещавам и не гледам все още лекции, но е нормално нивото да се вдига и организаторите да се учат от грешките си - оптимист съм в това отношение. Като цяло, за мен най-важната част от обучението ще бъдат проектите. Надявам се, освен групови проекти да има и "соло" такива. За пример, по време на нашият проект за конзолна игра в Телерик аз предварително научих и по-голямата част от целия следващ курс по ООП.
2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.