Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

Системна администрация & език за програмиране

Здравейте! Интересно ми е да чуя Вашето мнение за това кои езици за програмиране биха били подходящи/полезни за човек решил да се занимава със системна администрация. Тук, разбира се, изключвам езици като: Perl, Phyton, Ruby и др. от този род, тъй като е ясно, че трябва поне един от тях да се владее на много добро ниво. Въпросът ми е насочен по  скоро към  езици като C, Java, C#, C++ и т.н.

1
Общи приказки
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Уточни каква система ще се администрира:

ако е windows - C#

и т.н.

0
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

Интересуват ме както за системната администрация под Windows, така и под Linux. :)

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

За Линукс -  C , (C++), python, bash script

1
CremaDory avatar CremaDory 39 Точки

За Уиндоус - Powershell  се сещам за момента .За Линукс и  Unix има огромен избор .Bash  e най-често използвания шел и е задължително да се познава .Други по използвани шелове са c-shell в BSD и Корн шел(HP-Ux)

За програмните езици - най често се използват Пайтън ,Perl Sed и Awk .Добре е  ,но не задължително да се знае и C na основно ниво,тъй като 98 процента от Unix е писан на C.

По добре се насочи към някой интерпретируем език  ,понеже на тях се пише по-бързо и са по-лсни за научаване.Няма много смисъл да се гърчиш с Джава .

Лично съм фен на Python защото не позволява неидентиран код лесно четим е и лесно се пише на него и няма толкова писане на скоби .Разгледай синтаксиса им  и основни правила и виж кой ще ти допадне най-много .Също така Пайтън има версии 2.x и 3.x като разликата между тях е много голяма.Ако ти допадне Питона ,по-добре се ориентирай към 3.0 , понеже е по широко използван.

1
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

Супер, благодаря ти за отговора. Бях се насочила към Java, но след като се поразтършувах малко се оказа, че за линукс администрацията /моята насока/ за предпочитане е Phyton, следван от Perl/C ++, Java и всъщност не успях да разбера къде се нарежда C....Но пък сега ти ми даваш отговор,  знам че  UNIX и Linux са писани на C, но в практиката ти като системен администратор къде точно и в каква насока може да намери приложение C ? С какво може да те улесни?

 

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

За ежедневни работа ти е необходим bash, като напреднеш с автоматизацията - python, и като решиш , че вече може да пишеш модули или собствени версии на дълбоко в ядрото - C.

1
CremaDory avatar CremaDory 39 Точки

C ти е небходим ако искаш да разбереш по добре Юникс /Линукс на ниво кърнъл,и ако искаш да човъркаш кърнла.Ако ще ставаш Линукс гуру или кернел дивелопър няма как да минеш без С .За сисадмин не е необходимо чак толкова много , но знаенето на С е предимство . Ако искаш да се занимаваш сериозно и с програмиране C ще ти даде добър старт .Много от езиците от високо равнище като Пайтън и Джава ,са взаимствали от C .Ако научиш добре C,няма да имаш проблеми с който и да е друг език .Освен това ще ти даде и добра основа как работят операционните системи.

Както ще се повторя за сисадмин - най-добре скриптов език .По лесно  и бързо за писане , изпълнява се кода на момента - не губиш време за компилиране.

1
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

"Ако научиш добре C,няма да имаш проблеми с който и да е друг език .Освен това ще ти даде и добра основа как работят операционните системи."   Има ли значение поредността при научаване на езиците - 1.Phyton   2.C  или  1.C   2.Phyton?

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Ако сега правиш първи стъпки - започни с Python (Наричан още "Смоко" ) - далеч по-лесен е.Ако пък много ти се отдава и имаш време и търпение научи С - след това другите ще ти се виждат лесни (изключвам тези със странен синтаксис). В крайна сметка всеки решава за себе си.

Успех !

1
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

Супер, много ви благодаря за отговорите! Имам само още един въпрос относно базата данни. Знам, че за предпочитане е MySql, но необходимо ли е да се знаят и други?

0
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Да, добре е да знаеш поне една "NoSQL" примерно MongoDB (MySQL  и сродните и, са от ерата на въртящите се дискове(HDD) a те са отживелица.Бъдещето е във флаш паметите(SSD))

0
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

Ясно, но като хвърля един бърз поглед на обявите за работа и почти навсякъде искат Sql, MySql, MS Sql или подобни. Почти не срещам Mongodb или дори да го има на някои места, то е в съотношение 1 към 6. Може би сега навлиза?

0
11/06/2017 10:58:54
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Прехода към новите носители няма да стане за година-две, а наследения код ще се поддържа доста повече време. Затова според мен още дълго ще се поддържат SQL базите в сегашния им вид(те самите търпят развитие също така).

0
CremaDory avatar CremaDory 39 Точки

90 процента от използваните бази данни са релационни .Ако научиш принципа им с някоя -  например MariaDB(Open source fork на MySQl )няма да имаш особено големи трудности с други като Оракъл или Постгре.В съвременния свят базите данни имат огромно приложение - било то онлайн магазини или гейм сървъри  .Немислимо е в съзременния свят да не знаеш езика за зявки SQl .Той се учи сравнително бързо .Като го научиш може да научиш и някой от диалектите като PL/SQL на Оракъл .Най-лесно можеш да започнеш с SQLite ,понеже не изисква инсталация и настройка на сървър .Дори Скайп на Майкрософт използва SQLite .

No/SQl - Not only sql са по-скоро екзотика .Разбира се че колкото повече технологии знаеш  е във твой плюс , но статистиката показва че най-масово разпространени са релaционните бази данни .Дори Обектно-ориентираните бази данни не успяха да ги изместят .Знаейки по-екзотични технологии ще ти е по трудно да намериш работа , но понеже такива специалисти са рядкост ,ще е най-вероятно и по-добре платена.

0
Pand0ra avatar Pand0ra 42 Точки

В такъв случай ще е най-добре стандартна база данни + "екзотична" например MySql/Sql + MongoDB. Благодаря ви още веднъж за отговорите много ми помогнахте. :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.