Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

Защо да проверяваме домашни?

Здравейте,

За втора поредна седмица отварям "Коментари за домашното" от раздела за C# Basics курса и откривам, че "учудващо" никой не ми е проверил домашното.

Вместо да негодувам срещу колегите си, че не проверяват домашни, ще се опитам да ги убедя защо домашните трябва да се проверяват.

1. Повишаване на крайния резултат

Няма какво да се лъжем. Основната причина, поради която всички проверяваме домашни е защото по този начин резултатът ни, от който зависи това дали ще бъдем приети, се увеличава. Минимума на проверени домашни за получаване на максимален резултат е 3 проверени домашни.

Обаче има една подробност. В случай, че отсрещния човек определи вашата проверка като некоректна, тя отпада и това домашно не се счита за проверено. Дали този човек би го направил поради лоши коментари от ваша страна, злоба или от яд, че не сте го оценили с по-голям резултат, не знам и няма значение. Затова ако искате да получите максимален резултат, проверявайте колкото се може повече домашни, за да имате по-голям шанс да постигнете целта си.

2. Добиване на нови знания

Всеки човек има собствен подход за решаване на проблемите. Проверявайки домашни, вие може да видите как останалите са решили даден проблем по-различно от вас. По този начин, вие обогатявате знанията си и научавате нови тънкости и подробности на езика.

От друга страна, ако човекът е решил дадена задача грешно, вие може да видите къде и защо е сгрешил и по този начин да се учите от грешките му.

3. Доброжелание

Проверявайки домашни, вие всъщност помагате на другия човек. Напълно нормално е човек да греши и да не се справя достатъчно добре. Това може да е следствие, както от мързел и некомпетентност, така и от липса на достатъчно време. Много от курсистите ходят на работа и използват малкото време, което имат да се опитат да решат домашното си. Не ги съдете.

Като покажете къде са му грешките и му дадете насоки как би могъл да се подобри, по този начин му помагате и в резултат на това ще се почувствате добре. smile 

4. Любопитство

Ако нито едно от гореспоменатите причини за проверка на домашно не ви е заинтригувало, тогава го направете поне от любопитство. Както вече споменах, всеки човек има собствен подход към даден проблем и затова е интересно да виждаш най-различни решения за един и същ проблем. Също така, може да се разсмеете и развеселите било то поради проява на чувство за хумор или другояче.

Аз, например, докато проверявах едно домашно от темата Introduction to programming се развеселих, когато в една от задачите, конзолата ме попита "ти женка ли си?" sealed

 

Надявам се да съм успял да убедя поне някои от вас да подходят по-сериозно към проверяването на домашни. Ако не знаете откъде може да направите това:

Отваряте страницата на курса (C# Basics Май 2014) и за съответното домашно има опция "Оцени домашно".

Относно подходът и критериите за оценяване, може да разгледате тази тема: ЛИНК

 

dsmilyanov avatar dsmilyanov 237 Точки

Колеги, казвам го на всички, които ме питат същото по време на упражнения, ще го кажа и тук: Едно от най-полезните неща, на което ни учи проверката на домашни е точно четенето на чужд код.

Редки са случаите, в които в ежедневието си някой сяда да пише нещо (каквото и да е то) от нулата. Често пъти се ползва готов код, написан/генериран от някой/нещо. Когато имате зад гърба си всичките тези тонове проверени домашни (А и никой не ви задължава да проверявате тонове, по три домашни на лекция е достатъчно малко), в един момент изграждате собствен подход за четене на дадения код. С времето започвате сами да различавате добрите/лошите практики, как нещо конкретно е хубаво да се прави или да не се прави.

Когато четете нечия домашна и в един момент си кажете "Чакай ся, тая променлива каква е, от къде дойде?!", то нещо в декларирането на променливите куца. Четирите неща споменати от колегата най-горе са по-скоро следствие от проверката на домашни, а не причина. На мен лично дълго време ми беше досадно да проверявам домашни. И все още не ми е приятно. Не желая да го правя. Самó по-себе си проверяването на домашни не ми носи удоволствие, но с течение на времето се увеличава наборът от програми/проблеми, които съм прочел и мога да подходя към решаването на всеки от много различни страни. Виждал съм и грозен код, виждал съм и красив код. Знам когато аз лично пиша нещо, как точно да го напиша, така че след това моите колеги да го разбират още при първи прочит.

А относно въпроса "Защо никой не ми е изтеглил и проверил домашното?", най-често отговорът е - проверките се вършат почти винаги в последния момент. Така че не очаквайте веднага на първия ден след крайния срок някой да ви е проверил работата.

TL;DR - Проверката на домашни е кофти работа, но трябва да се прави, in the long run има повече ползи от проверката, отколкото негативи. Проверявайте домашни, след време ще се подобри качеството и на вашия собствен код.

P.S. Предложението на ttitto за проверката на домашни от студенти от предния курс ми звучи като доста добра идея.

2
koleto_pz avatar koleto_pz 28 Точки

"Едно от най-полезните неща, на което ни учи проверката на домашни е точно четенето на чужд код." Единственото смислено изказване, относно защо трябва да се проверяват домашните. Точки ала бала, са баластра. Това е ценното. Проверявам си домашни доста (е аз имам само по 1 път проверено всяко, но се радвам, че все пак бяха полезни коментарите), пиша точки, това не е важно. Да се чете чужд код е трудно и без да се свикне, и да се прави редовно, няма да станат нещата. 

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Напълно съм съгласен. По принцип се старая с домашните, но след като получих 2 коментара и проверих около 40 вече имам доста по-добра представа как по-добре да си пиша кода. Погледнах си какво съм пратил на второто домашно и ако сега ми се наложи да го проверявам бих си направил няколко забележки. Съответно всяко следващо мое домашно ще е (надявам се) по-добро, четливо и може би полезно за проверяващите. А ще съм способен да дам и доста по-градивна критика на не толкова добре направените домашни.

0
koleto_pz avatar koleto_pz 28 Точки

"Едно от най-полезните неща, на което ни учи проверката на домашни е точно четенето на чужд код." Единственото смислено изказване, относно защо трябва да се проверяват домашните. Точки ала бала, са баластра. Това е ценното. Проверявам си домашни доста (е аз имам само по 1 път проверено всяко, но се радвам, че все пак бяха полезни коментарите), пиша точки, това не е важно. Да се чете чужд код е трудно и без да се свикне, и да се прави редовно, няма да станат нещата. 

0
koleto_pz avatar koleto_pz 28 Точки

"Едно от най-полезните неща, на което ни учи проверката на домашни е точно четенето на чужд код." Единственото смислено изказване, относно защо трябва да се проверяват домашните. Точки ала бала, са баластра. Това е ценното. Проверявам си домашни доста (е аз имам само по 1 път проверено всяко, но се радвам, че все пак бяха полезни коментарите), пиша точки, това не е важно. Да се чете чужд код е трудно и без да се свикне, и да се прави редовно, няма да станат нещата. 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.