"Никога не е късно да се преквалифицирате. Аз го направих на 35 години." - среща с Виктор Горчев
Днес ще те срещна с Виктор Горчев, който на 35 години успешно се преквалифицира от хуманитарните в софтуерните науки и понастоящем вече работи като старши програмист. Повече за своето пътешествие с цялостната програма по софтуерно инженерство на SoftUni разказва той в следващите редове:
Здравей, представи ни се с няколко думи
Здравейте, казвам се Виктор Горчев и по професия съм Магистър по "Право" и Бакалавър по "Публична администрация". С помощта на SoftUni успях да се преквалифицирам, като в момента съм старши програмист и работя в Германия за застрахователна компания Allianz.
Как научи за SoftUni и защо избра точно нашите обучения?
Към SoftUni ме насочи един приятел програмист. Бях му споделил, че работата по професията ми не ми доставя удоволствие и бих желал да се насоча към програмиране, тъй като в ученическите ми години това беше занимание, което силно ме интригуваше.
Проучих подробно обучителния процес в SoftUni, допадна ми и реших да пробвам безплатния курс Programming Basics. Усетих, че с всяка нова лекция интересът към програмиране се запалваше все повече и повече в мен. След като преминах успешно Programming Basics курса вече бях убеден, програмирането ще е новото ми призвание и SoftUni е точното място да получа най-добрите и необходими знания.
Кои обучения завърши при нас и какво мислиш за курсовете?
В SoftUni завърших професионалния модул Java Web Developer. Темпото на преподаване беше бързо, но това ме устройваше, защото исках да завърша обучението си възможно най-бързо и да започна работа по реални софтуерни проекти.
Модулът, който завърших, ми даде достатъчно начални знания и умения, за да се чувствам напълно комфортно в първата една година от професионалната си кариера. Считам, че програмата на SoftUni е един много стабилен фундамент, върху който могат да се градят знания и умения.
Какво смяташ за лекторския състав и обучителния процес?
Лекторите бяха изключително интелигентни и компетентни, a материалът, който изучавах, беше не само интересен, но и практически насочен. Всичко се показваше нагледно и с много примери, което улесняваше възприемането на новите парадигми. От голяма полза за мен бяха упражненията, на които можех да обсъдя с преподавателите проблеми при решаването на задачи и неясни за мен концепции от предходни лекции.
Трябва да си призная, че в началото бях изумен колко различен е подходът на обучение, в сравнение със стандартните университети. При стандартната система на обучение се изучава голямо количество материал, от който в практиката се ползва само част. В SoftUni всяко едно знание, което получих, ми е от полза и до ден днешен.
Също така много ми допадна възможността да карам и кратки курсове на теми изключително интересни за мен, като Internet of Things и AI. С тях допълнително обогатих знанията си.
По мое мнение, SoftUni доказа безусловно, че образованието може да бъде по-качествено и по-ефективно от стандартния процес на обучение в университетите.
Какви са основните ползи, които извлече за себе си, по време на обученията?
Най-големите ползи от обучението ми в SoftUni са добрата основа и практическите умения, които получих. Те ми бяха изключително полезни през първата година от кариерата ми, защото ми дадоха увереността, от която имах нужда. Може би най-ценното умение, което получих, е, когато съм изправен пред сложен и на пръв поглед непреодолим проблем, да го разделя на малки парчета, които да реша едно по едно.
По време на обучението си се запознах и с много интелигентни курсисти, с които до ден днешен поддържам контакт, а с някои от тях дори съм работил по едни и същи софтуерни продукти.
Какви промени настъпиха за теб, след като започна обучението си при нас?
Обучението в SoftUni изисква много време и отдаденост, което наложи коренно да променя начина си на живот, за да мога качествено да му се отдам. Не беше лесно да се дипломирам, но резултатът си заслужаваше жертвите които направих.
След дипломирането ми започнах да си търся работа. От многото фирми, в които кандидатствах, само три ме извикаха на интервю, но след интервютата и трите ми предложиха да работя за тях. Това считам за още едно доказателство на колко добро ниво е образованието в SoftUni.
Първата компания, за която работих, беше PROXIAD. Там, с помощта на отзивчивите си колеги, направих първите си стъпки като програмист.
Следващата компания, за която работих, беше немска компания с офис в България на име REWE Digital. Там имах късмета да работя със страхотни професионалисти, от които научих адски много и натрупах ценни познания за микросървис архитектурата. Ако имате възможност да кандидатствате в тази компания, не се колебайте да го направите, това е едно страхотно място за работа.
По настоящем работя в Мюнхен, Германия, за застрахователна компания Allianz, като старши програмист. Тук отново проектът, върху който работя, е с микросървис архитектура.
Кариерният си успех в сферата на програмирането дължа на основата от знания, получени в SoftUni. Нито за миг не съжалявам, че реших да се преквалифицирам и да направя тази промяна в живота си, защото сега, за разлика от преди, работя с желание и изпитвам удовлетворение от работата си.
Какъв е съветът ти към бъдещите курсисти на SoftUni?
Не се предавайте и не се отказвайте. Ако ви е станало трудно, това е добре, защото означава, че развивате знанията си. Отделете си достатъчно време за учене. Програмата на SoftUni не е лека и изисква време, за да се усвои материалът.
Това е от особено значение, ако искате да се преквалифицирате като мен от хуманитарни науки, които нямат никаква допирна точка с програмирането. Никога не е късно да се преквалифицирате. Аз го направих на 35 години. Усилията ви ще си заслужават и ще бъдат възнаградени.
---
Ако и ти смяташ, че е ти е време за преквалифициране в сферата на софтуерните науки, не се колебай и кандидатствай в цялостната ни програма по софтуерно инженерство. Почерпи вдъхновение и от други мотивиращи истории, които можеш да прочетеш в нашия блог, а на content@softuni.bg можеш да ни пишеш, ако вече си готов/а да споделиш и твоята история.