Какво е пивот таблица и за какво служи?
Ако си начинаещ в Excel и имаш ограничен опит в боравенето с програмата, може и да си попадал на термина „пивот таблица“. Това е един от водещите инструменти, с които боравят Excel магьосниците, на които всички се възхищаваме. Сега и ти можеш да се наредиш сред тях и да надградиш уменията си с курса Microsoft Excel Advanced - ноември 2024.
Курсът е подходящ за теб, ако познаваш основните функционалности на софтуера и имаш опит в боравенето с най-разпространените функции за работа с данни. Обучението ще ти помогне да надградиш уменията си и да направиш уверени крачки към овладяването на автоматизациите и работата с VBA. Ще се научиш да визуализираш данни и да работиш с множество свързани файлове, а в резултат – чувствително ще повишиш ефективността и производителността си чрез Excel.
По повод началото на курса ще си говорим именно за един от най-мощните инструменти, които ти предоставя софтуерът, а именно – т.нар. пивот таблица и какво представлява.
Какво е пивот таблица?
Excel е най-ценната програма в корпоративен и бизнес контекст заради възможността да създаваш таблици с невероятно количество и разнообразие от данни. А количественото им натрупване не е единствената полза от събирането на данни. Нуждаеш се от тях за извличането на информация и изводи.
Когато количеството данни, с които работиш, е много голямо, на помощ в ефективното справяне със задачата идва т.нар. пивот таблица (pivot table или както може да я срещнеш на български – обобщена таблица). Тя ще ти послужи за анализа на данните, с които разполагаш. Ако искаш да си още по-ефективен в работата си, този инструмент е задължителен за теб. Той е част от арсенала и на статистици и анализатори. Създавайки пивот таблица, можеш да получиш обобщена информация, независимо колко голям е обемът от данни, които обработваш.
Една пивот таблица може да ти послужи за дейности като обобщението, сортирането, групирането и реорганизирането на данни. Когато използваш такива таблици, не променяш съдържанието на своя spreadsheet или базата от данни, а го „завърташ“, за да разгледаш информацията от различни ъгли.
Основни компоненти на пивот таблицата
Когато създадеш пивот таблица, едно от първите неща, които ще ти направят впечатление, е т.нар. PivotTable Area. Това са четирите основни компонента, чрез които можеш да манипулираш вида на таблиците и това, което дават като информация. Тези четири компонента са:
- Rows – определя как ще се групират данните по редове и какви редове ще съдържа таблицата. Например, ако гледаш годишни продажби, можеш да ги разгледаш отделно по месеци и стойността им в този период.
- Columns – както сигурно се досещаш, този компонент определя какви колони ще има таблицата. Ако се придържаме към примера с продажбите и продаваш мебели и декор за дома, можеш да ги разбиеш на продуктови категории – например, декоративни елементи, дивани, кухненски, холни маси и т.н.
- Values – тук се съдържа същността на една пивот таблица. В тази зона ще добавиш полетата на стойностите, от които се интересуваш и искаш да бъдат обобщени.
- Filters – филтрите ще ти позволят допълнителна разбивка и специфично обобщение на данните според филтрите, от които се нуждаш.
С тези компоненти ще се научиш да работиш и по време на предстоящия курс. Обучението е практически насочено, така че да придобиеш реални и релевантни умения, необходими за пълноценната работа с Excel.
История на пивот таблиците
Концепцията за пивот таблица се заражда през 80-те години на XX-ти век. Тя е дело на софтуерния инженер Пито Салас, който по това време живее и работи в Масачузетс. През 1986 г. той работи с Lotus' Advanced Technology Group, когато създава нова концепция за електронна таблица, която излиза официално през 1991 г. под името Lotus Improv. Работейки с предшестващите я продукти на Lotus, той забелязал, че електронните таблици имат различни шаблони при съхранението на данните.
Според него създаването на инструмент, който можел да борави с тези модели, би помогнал за по-ефективното и бързо изграждане на по-сложни модели от данни. С Improv потребителите можели да определят и запазват набори от категории, след което да променят изгледа на програмата, като просто влачат имената на категориите с помощта на мишката. Тази базова функционалност ще послужи като модел за пивот таблиците по-късно. Приносът на Салас е отбелязан в книгата "Pivot Table Data Crunching" на Бил Джелън и Майк Аликзандър.
Както вече отбелязах, Lotus пускат Improv през 1991 г. за платформата NeXTSTEP. Няколко месеца след излизането на Improv, Brio Technology публикуват самостоятелна имплементация за Макинтош, която е наречена DataPivot. През следващата 1992 година, Borland закупуват технологията DataPivot и я правят част от своето приложени за електронни таблици – Quattro Pro. През 1993 г. се появява версия на Improv и за Windows.
Година по-късно – през 1994, новата версия на Microsoft Excel – Microsoft Excel 5 – излиза на пазара, предлагайки нова функционалност, наречена PivotTable. Въпреки, че самото понятие Pivot table и пивот таблица е вече общоприето към този момент, Microsoft използват малка хитрина и патентоват словосъчетанието PivotTable през същата година. Колкото до самата функционалност за пивот таблици, тя става неразделна част от Excel и днес е едно от най-ценните свойства на популярната офис програма.
Ако и ти искаш да овладееш това свойство, като същевременно придобиеш и редица други високоценени умения, полезни във всеки бизнес контекст, запиши се още сега за Microsoft Excel Advanced - ноември 2024 ето ТУК! Очакваме те!