Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

[Useful Info] Windows: XAMPP & PhpStorm 1.8.3(PHP 5.5.11) - Конфигуриране

Всички видео ръководства за PhpStorm на JetBrains!

 

Здравейте,

Срещнах доста трудности и нови неща, докато настроя средата за курса по PHP Basics. Заедно с колегите от проекта по JavaScript и с материали от интернет, успях да се справя. И реших да я споделя с всеки, който има нужда. 

Бих искала да благодаря на колегите от проекта по JavaScript:

#mzografski, #rvmladenov, #ttitto, #Ventsislav и #georgeangelov93,

за успешната ни съвместна работа, и да пожелая на всички да имат възможността да работят с такъв отбор. Благодаря! :)

Статията е от блога ми devdrop.

 

Инсталиране и конфигуриране в Windows: XAMPP с PhpStorm 1.8.3(PHP 5.5.11)

Тази статия ще ви покаже как да се справите с конфигурирането на XAMPP и PhpStorm.

XAMPP е надежден и бърз начин да стартирате платформа за програмиране на PHP, и ще ви осигури всички необходими компоненти за работа. XAMPP е добра алтернатива да инсталирате и конфигурирате Web server, PHP engine, database server, и debug engine самостоятелно. Всичко, което е необходимо да направите е да свалите XAMPP, да подкарате инсталатора на XAMPP, и да стартирате компонентите му като използвате XAMPP Control panel.

 

Преди да започнем

Преди да започнем е необходимо да имате на вашата машина PhpStorm.

 

Да изберем версията на XAMPP

XAMPP може да свалите от Apache Friends. Версията, която ни е необходима е XAMPP for Windows, в момента 1.8.3(PHP 5.5.11). За потребителите на Windows, има единствено 32-битова.

 

 apachefrieds-site

Инсталиране на XAMPP

След като инсталатора е свален, нека го стартираме. Ще бъдете подканени да използвате администраторски права. Непосредствено след това, ако ползвате антивирусна програма, е възможно да бъдете попитани дали искате да продължите с инсталацията, тъй като в някои случай антивирусната програма може да забави или попречи на инсталацията.

xampp-question1

В повечето случай това предупреждение може да се игнорира, но ако ви е необходима повече информация проверете http://bitnami.com/antivirus. За да продължи инсталацията, изберете Yes.

Следва предупреждение, че за да не бъдат ограничени някои от функциите на XAMPP, не трябва да го инсталирате в Program Files (x86), поради ограниченията на Управлението на потребителския контрол в Wnidows (User Account Control – UAC).

xampp-warning

След потвърждение започва инсталацията. Следвайте инсталатора и се съобразете с предупрежденията.

xampp-setup1

 

Изберете компонентите, които са ви необходими и продължете. В моя случай, за PHP ще са ми необходими следните:

xampp-select

Изберете папка за инсталация, не забравяйте за предупреждението за UAC. Аз ще оставя така:

xampp-folder

След приключване на инсталацията стартирайте XAMPP Control Panel. Ето как ще изглежда

xampp-cPanel1

 

Управление на XAMPP Control Panel

С XAMPP Control Panel можем да изпълняваме няколко действия като стартиране/ спиране на сървъри и промяна на конфигурацията им.

 

Стартиране и спиране на сървър

За да стартирате определен сървър натиснете бутона Start, непосредствено след него.

xampp-start

За да спрете сървъра – използвайте бутона Stop.

xampp-stop

 

Конфигуриране на XAMPP

По подразбиране Apache е настроен да слуша портовете 80 и 443. Проблемът е че има и други програми, които използват тези портове по подразбиране като SkypeIIS – сървърна услуга на Майкрософт, както и VMWare. В моята машина са инсталирани и трите програми, и за да не променям и трите, реших да променя конфигурацията на портовете в Apache сървърът.

 

Как става

Като за начало да сменим програмата по подразбиране на файловете за конфигуриране, и вместо с Notepad, да се отварят с Notepad++.  По-бързо ще намерим това, което търсим. Изберете бутона config-button и променете текстовия редактор

xampp-prog

Спираме Apache сървърът и натискаме Config -> Apache (httpd.conf) срещу сървъра, както е показано

xampp-conf1

 

В httpd.conf, променяме порт 80 на порт по избор. Аз го променям на 8080:

ред 58:                    Listen 80                                            ->          Listen 8080

ред 218:                  ServerName localhost:80                  ->          ServerName localhost:8080

Запазваме и излизаме.

 

След това избираме Conf -> Apache (httpd-ssl.conf) срещу сървъра. Променяме порт 443 на порт по избор.

Аз го променям на 4434:

ред 36:                    Listen 443                                           ->          Listen 4434

ред 80:                    <VirtualHost _default_:443>              ->          <VirtualHost _default_:4434>

ред 84 в края:         443                                                      ->          4434

Запазваме и затваряме.

 

Сега изберете отново бутона  config-button  -> Service and Port Setting и променете с новите портове, в нашия случай с 8080 и 4434.

default-ports

Сега стартирате сървъра, и портовете които сте задали трябва да се срещу стартирания сървър, в случая Apache.

xampp-port-finish

 

Стартиране на сървър като Windows Service

Кога е необходимо

Ако искате сървърът ви да стартира едновременно със стартирането на Windows – инсталирайте сървърът като Windows Service.

Как става

Спрете сървърът и рестартирайте XAMPP Control Panel с администраторски права. Ще изглежда по следния начин:

xampp-admin1

Сега от ляво на сървърите има активен бутон, с червен Х. Избираме сървър и се уверяваме че е спрян, натискаме Х бутона пред него. Сега е необходимо да потвърдим, че искаме този сървър да бъде инсталиран като Windows услуга. След инсталацията, пред сървърът ще има зелена отметка, показваща че сървърът работи като Windows услуга. Въпреки това, все още можем да го пускаме и спираме.

xampp-winService

 

Добавка:

Активиране на xDebug дебъгер

Отворете Config -> PHP (php.ini) в частта на Apache сървъра

xdebug0

 

В отворения php.ini скролнете до края на файла, където се намира секцията [xDebug], коментирана с ";" в началото на всеки ред. Раз-коментирайте цялата секция като премахнете ";"

xdebug2

 

Трябва да изглежда така:

xdebug3

Запазете и излезте. Рестартирайте сървъра (Stop -> Start). xDebug е активиран.

Край на добавката!

Интегриране на XAMPP с IDE

След като вече сме инсталирали и конфигурирали XAMPP и компонентите му – трябва да покажем на нашето PhpStorm IDE къде се съхраняват тези компоненти и как са конфигурирани.

 

Интегриране на PHP.exe

Нека регистрираме изпълнимото PHP от XAMPP в PhpStorm. Отворете PhpStorm -> File -> Settings  или просто Ctrl+Alt+S. Изберете от ляво PHP. От дясно ще се покаже настройката за средата на PHP.

php-conf1

Отворете файл експлоръра като използвате бутона срещу Interpreter. В следващия прозорец имаме възможност да запишем/ изберем няколко интерпретатора, ние ще създадем за сега един. Отидете от лявата страна и изберете бутона със знака + (Add)

php-conf-interp

Дайте име на интерпретатора, аз ще избера PHP from XAMPP. В полето PHP home, задайте пътя до папката на php.exe, в нашия случай C:\xampp\php. Програмата автоматично ще намери изпълнимото php, версията му и дебъгера.

php-conf-interp2

Дайте ОК и настроения интерпретатор ще изглежда по следния начин

php-conf-interp3

Сега PhpStorm IDE ще използва PHP инсталацията от XAMPP.

 

Интегриране на Apache сървър в PhpStorm

Навигирайте до PhpStorm menu, File -> Settings -> Deployment. Изберете + (Add) бутона и дайте име на новия сървър, моето ще бъде XAMPP Apache. Изберете типа му да бъде Local or mounted folder. Потвърдете с OK.

apache-deploy1

Сега, задайте пътя до папката, където ще се свалят и съхраняват проекти, тя е C:\xampp\htdocs.

След това, задайте URL адреса на Apache, както го зададохте в httpd.conf, нашия беше http://localhost:8080.

За тези, които не са променили порта и той е 80, URL адреса ще бъде http://localhost

apache-deploy2

Може да тествате с Open бутона дали настройката е готова. След като всичко е настроено, с Open ще се отваря Home страницата на XAMPP.

apachy-deploy-fin

 

Сега PHP средата за работа с XAMPP и PhpStorm е готова.

 

Помнете, че е препоръчително да стартирате XAMPP Control Panel с администраторски права. И при всяка промяна на настройките рестартирайте сървъра. Успех!

 

Оригиналният източник: JetBrains.

 

Редакция: 

Добавка в статията Активиране на xDebug.

Добавка в коментарите Конфигурация на нов файл.

Добавка в коментарите Създаване на нов проект с работещ Уеб браузър.

 

 

69
PHP Web Development Basics 28/05/2015 11:42:18
nickpanaiotov avatar nickpanaiotov 21 Точки

При такава конфигурация, когато натисна на браузърчетата в дясно трябва да ми отваря през apache не от вградения сървър? 

При мен плюе 502 bad gateway, без значение апачито дали е пуснато или спряно. Тоест продължава да си използва негов сървър.

0
14/08/2014 16:56:02
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

За Open бутона ли говориш, че когато го натиснеш ти дава 502 bad gateway? Не се ориентирам за кои браузърчета имаш предвид.

1
14/08/2014 17:19:30
nickpanaiotov avatar nickpanaiotov 21 Точки

Да за open  или F2

0
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Тази грешка предполага, че настройката в PhpStorm, File -> Settings -> Deployment не е била успешна. Опитай да направиш отново интегрирането на Апачи в Phpstorm, като стария сървър можеш да го премахнеш с " - "(Remove) бутона.

Промени ли порт 80, и ако да, с какъв порт го смени? 

Моля, погледни тук защо толкова трудно се качват снимките?, не се справих с качването.

1
14/08/2014 18:19:45
atanas2d avatar atanas2d 59 Точки

Здравейте,

Първо - поздравления за статията.

Искам само да попитам, вие като дебъгвате кода ред по ред, променя ли ви се вида на страницата?

Аз съм с Linux и пробвах с XAMPP за Linux, сега съм LAMP за Linux и резултата е идентичен - 'дебъгвам' в браузъра, но в процеса на дебъгване просто си лоадва страницата без да показва нищо... И когато дам стоп се показва докъде е стигнало (примерно ако е $i = 5, е отпечатало 5).

А инак ако не стоп накрая като си свърши дебъгването зарежда крайния резултатл. Май не е това смисъла на browser дебъгването...

1
14/08/2014 20:11:13
Karlie avatar Karlie 438 Точки

Ейййййй, колега, браво за тоя пост! Добре, че го прочетох, да се светна да натискам stop debugging. Да, и на мен ми се струва, че не трябва да работи точно така, но поне е някакъв вариант.

Да отбележа и нещо, което доста време ми убягваше - за да може да дебъгвате в браузъра (или поне както Атанас го е описал), трябва файлът ви да е конфигуриран като Web Application (избирате го - Run - Configuration - PHP Web Application , цъкате плюса и настройвате пътеката към файла).

2
atanas2d avatar atanas2d 59 Точки

Е, радвам се че успях да помогна на някого, било то и с невежеството си :D Сговорна дружина... Php дебъгва.

И все пак си мисля, че по интелигентния вариант е просто да дебъгваме с aptana, може би ще си спестим доста душевни страдания.
0
14/08/2014 23:32:34
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравейте колеги,

Все още не съм толкова навътре, просто споделих как си настроих средата. Може би не е достатъчно като информация.

atanas2d, от вчера, от както си писал се ровя, за да потърся смислен отговор.

Стигнах до тези две статии, но още не съм разгадала отговора.

 

Zero-configuration Web Application Debugging with Xdebug and PhpStorm

Browser Debugging Extensions - debugging with PhpStorm IDE easier

 

Не зная, дали сте минали вече през тях!?

1
anikov avatar anikov 40 Точки

Следвах стъпките и всичко потръгна. Проблемът дойде след като видях, че папката с проектите ми е в общата директория C:\xampp\. Направих си нов проект в C:\xampp\htdocs и дебъгера ми изчезна, копчетата за run debugg са ми сиви. Прегледах отново стъпките и забелязах, че на снимката където се задава интерпретатор срещу Debugger: пише Xdebugg 2.2.3 , а при мен пише, че няма инсталиран дебъгер. Преди преместването на проекта (т.е. създаването на нов) всичко работеше перфектно. Някакви идеи какво е станало ?

2
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравей,

Активирай [xDebug], и след това повтори или провери стъпките от 

Интегриране на PHP.exe

Пиши дали е станало.

ПП: А и до колкото виждам, за всеки нов проект, трябва да задаваме настройки за сървъра. Мисля, че и Наков го каза в лекцията за PHP Syntax, даже и го показа. Сега и аз се опитвам да го направя по неговия начин.

Т.е. ако отвориш предишния/стария ти проект - ще работи. 

0
16/08/2014 14:00:39
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

А какво пише срещу интерпретатор, защото вариантът да не си настроил в новия проект кой ти е интерпретатора е много голям? Направи си една конфигурация, която сейваш и после просто я аплайвай на всеки проект.

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

RoYaL, как става запазването на конфигурация, как я прилагаш после?

 

0
vdoynov avatar vdoynov 40 Точки

Браво, на мен ми беше полезно да си го инсталирам. Имам един въпрос и една препоръка за update:

 

1. Какъв лиценз за Php Storm ползвате? 30 дни Trial или от СофтУни са раздали classroom лицензи?

2. След "

"с Open бутона дали настройката е готова."

можеш да добавиш

"(добавете съответния номер на порта, в моя случай 8080, вж. картинката)",

защото по default не го задава и не тръгва.

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

vdoynov, Благодаря!

1. СофтУни имат лиценз за PhpStorm.

2. Отбелязано е над снимката, може би не се разбира. А и на самата снимка се вижда. Ето цитата

"След това, задайте URL адреса на Apache, както го зададохте в httpd.conf, нашия беше http://localhost:8080.

За тези, които не са променили порта и той е 80, URL адреса ще бъде http://localhost"

 

1
vdoynov avatar vdoynov 40 Точки

Значи съм пропуснал, докато съм чел, сори smile

А как да взема лиценз от СофтУни? 

0
Petya avatar Petya 2461 Точки

 vdoynov Пратили сме по мейл Classroom лицензите за PhpStorm още преди ваканцията.

2
yuletodim avatar yuletodim 37 Точки

Много полезнo. Благодаря! При мене e малко по-различно, но в общи линии е така. Ето и един туториал за advanced debugging. Моля, ако все пак някой подкара Aptana на 64-bit Windows, да каже как. Предварително благодаря.

1
17/08/2014 12:38:55
zarkoNGU avatar zarkoNGU 21 Точки

Здравей. Всичко направих както трябва още на лекцията, но когато се опитам да отворя проекта през който и да е експлорер ми дава тази грешка.  PHP with XAMPP problem

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравей, 

До снощи 16.07., отварях с браузъра. После взех да ровя и в момента, и аз не мога да го стартирам през браузър, със същата грешка съм.

Има един вариант, който пробвах с качването на демото от домашното, а и сега докато пишех - New Project from existing files:

  1. Избира се от File –>  New Project from existing files.
  2. Избираш първата опция - най-горе!
  3. Там конфигурираш сървър, като му задаваш име, и дописваш localhost с :8080 (виждам, че и ти си с порт 8080),
  4. още - трябва да се даде местоположение за новия проект и за ресурса, от които ще го копира.

Лесно е, опитай. По този начин можеш да създадеш празен проект и по-късно да създаваш файлове в него, и работи с браузъра. Този вариант не използва сървъра, който правих в първата статия (PHP from XAMPP), но ползва порта.

П.П.: Много трудно се разчита снимката на Апачи. В XAMPP Control Panel можеш да стартираш само Apache, без MySQL and FileZilla. За курса само той ще ни трябва (Наков)! Използвай Run as Administrator при пускане на контрол панела.

0
18/08/2014 14:49:43
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Създаване на нов проект с работещ Уеб

Стъпка 1:

Screenshot_1

Стъпка 2:

Screenshot_2

Стъпка 3

Screenshot_3

Стъпка 3.1:

Screenshot_3_1

Стъпка 3.2:

Screenshot_3_2

Стъпка 4:

Screenshot_4

Стъпка 4 (когато веднъж вече сте изпълнили всички стъпки от 1 до 5):

Screenshot_5

Стъпка 5:

Screenshot_7

Стъпка 5.1:

Screenshot_8

Готово! :)

Screenshot_9

 

Сега, създайте файл и тествайте да отворите през браузър.

3
zarkoNGU avatar zarkoNGU 21 Точки

Подкарах го :) Благодаря ти много. Прекрасно обяснение със снимки.

1
RosenIliev avatar RosenIliev 88 Точки

"Сега, задайте пътя до папката, където ще се свалят и съхраняват проекти, тя е C:\xampp\htdocs.

След това, задайте URL адреса на Apache, както го зададохте в httpd.conf, нашия беше http://localhost:8080."

"Може да тествате с Open бутона дали настройката е готова. След като всичко е настроено, с Open ще се отваря Home страницата на XAMPP."

 

Привет ! На първо място благодаря за страхотния guide , спестил ми часове търсене и главоболие по всяка вероятност . Имам само един въпрос , възможно е и аз да съм сбъркал някъде , но мисля че стриктно се водих по написаното по-горе . Нагласих пъя да е до htdocs , бутона Open ми отваря Home page на XAMPP , но докато си работя в текущия проект , когато дам да го отвори през WEB Browser дава грешка , че не намира въпросния проект в папката , и той действително си отива другаде - някъде в папка PHPStormSolutions из MyDocument . Аз ли съм пропуснал нещо , че не си отиват автоматично в гореспоменатата папка или ? Благодаря много предварително : ) 

 

p.s. - съжалявам за повторния пост , сега видях , че колегата по-горе се е оплакал от същото
1
18/08/2014 03:19:29
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравей :)

Аз не открих такава папка - "PHPStormSolutions из MyDocument", при мен. Струва ми се че би трябвало, когато правиш нов проект да го създадеш в C:\xampp\htdocs. А в допълнителнение, сигурно знаеш, че трябва да настройваме всеки проект да ползва еди кой си сървър, който вече си създал първия път. До тук по първия пост, с първата настройка.

И тук идва проблема, че не се отваря с браузъра. За сега решение съм намерила както съм отговорила на колегата zarkoNGU:

Т.е. Вече имаме създаден сървър и работещ порт за него. Остава да го ползваме за всеки нов проект. Опитай с File -> New Project from existing files, работи с браузъра. Този начин може да се ползва и за създаване на нов проект. Ако не е ясно, пиши ще го опиша по подробно.

0
RosenIliev avatar RosenIliev 88 Точки

По принцип като си copy/paste файла върху който работя от текущата му папка към htdocs , след това и директно от PHPStorm-a го отваря през браузъра . Т.е. изглежда , че единствения проблем при мен е , че не си отива директно там файла . По-късно ще опитам ''лечението'' на проблема : ) 

0
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки
RosenIliev, Добавих снимки с описание в отговора на колегата zarkoNGU.
0
Velichkov avatar Velichkov 87 Точки

Супер! Направих го и всичко е ОК. Само ако може да ми кажете как да дебъгвам през браузъра ще съм ви много благодарен! :)

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравей,

Давам ти линк към темата от forums.bgdev.org и цитат на един от отговорите:

Става въпрос за екстеншъните за дебъг в Хром - тази

"не бе пич, слагаш точка в пхп-то и през браузера натискаш дебъг и ти спира на точката(във ПХП-то) , естествено ако мине от там де."

1
azzumti avatar azzumti 1 Точки

Здравейте, 

За съжапение така описаната инсталация на Apache е с огромни проблеми в сигурността. Изненадам съм. че никой не е обърнал внимание относно нуждата от специална конфигурация под Windows!!!!  Ako стартирате така конфитурирания сървър ще си докарате гоелми неприятности. В семинара си на 29 май щв опиша в детаили как защо и какво да се промени в httpd.conf.

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Здравейте,

Благодаря, че се включвате и ще направите демонстрация, защото дори не съм сигурна че конфигурацията, показана тук е още актуална (освен, че е и неправилна доколкото разбирам). Към онзи момент имах големи затруднения при намиреане на информация. Опитах се да ползвам конфигурацията и за други курсове, но безуспешно.

Реално, тази темата е превод от няколко статии на JetBarains и части от видео лекцията на първия курс по PHP в СофтУни - за тези които не успяха да си направят средата за работа по видеото от лекцията. На колегите, които ми писаха че имат проблеми - не успях да отговаря адекватно, защото разбирам не повече от всеки начинаещ.

Ако нямате нищо против - бих добавила и линк към видето от семинара ви?!

Edit: Руслан Тодоров - Интернет сигурност: 101 уязвимости в БГ уеб пространството

0
07/06/2015 00:59:48
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.