Логически проверки Programming Basic C# - Софтуерен университет

Логически проверки Programming Basic C# - Софтуерен университет

+ Нов въпрос
Plamena7777 avatar Plamena7777 0 Точки

Логически проверки Programming Basic C#

Здравейте,

Може ли някой с повече знания, да даде няколко примера за използването  и приложениетона ToLower()  и ToUpper(), както и методите за закръгляне? Опитвам се да реша една задача, но не искам да ползвам / преписвам неща, които не са ми съвсем ясни. Благодаря ви предварително!

Тагове:
0
Programming Basics with C#
VasilKotsev avatar VasilKotsev 44 Точки
Best Answer
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace Lutenica
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {

string text1 = Console.ReadLine().ToLower(); //Въведи case sensitive текст с главни букви.
            string text2 = Console.ReadLine().ToUpper(); //Въведи case sensitive текст с малки букви.
            Console.WriteLine(text1);
            Console.WriteLine(text2);
            Console.WriteLine(Math.Round(Math.PI, 4)); // Закръгля числото до 4-тия знак след запетаята.
            Console.WriteLine(Math.Floor(5.40)); // Закръгля към по-малкото цяло число.
            Console.WriteLine(Math.Ceiling(5.40)); // Закръгля към по-голямото цяло число.

}
    }
}

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 555 Точки

Tolower() и toupper() имат горе долу едно приложение.Оеднаквяване на входа примерно задаваш на конзолата да чете стринг и очакваш да чете само малки букви.Но потребителя си прави каквото иска и получаваш A bcDDfe  и програмата и проверките ти ще изгърмят. Затова се застраховаш на края на console.readline() си слагаш .tolower() и винаги ще ти  е правилен входа A bcDDfe ще стане a bcddfe. toupper() е същото но ги прави с главни букви и така. Трябва да имаш предвид че в Ansi таблиците малките и големи букви са с различен номер/код и това е важно но засега толкова ти стига.

За закръглянията не разбрах кое точно има много начини round floor ceilling  и тн.

А за преписването на код,всеки го прави въпроса е да разбираш какво крадеш  или поне като прочетеш кода да знаеш какво става вътре  и защо изхода е какъвто е.

0
Plamena7777 avatar Plamena7777 0 Точки

Да , така е! Не искам да ползвам неща, които не съм срещала преди и не са ми били ясни на някакъв етап. Относно закръглянето, може би по-скоро каква е разликата между от делните методи... например {num:f8}, Math.Round() и пр. 

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 555 Точки

Значи разлика няма. Маth.round е функция на math класа. Ако кажеш Math.Round(int,8) това е еквивалент на (int:f8) въпрос на навици на стил и тн. Аз предпочитам първия вариант и на string да подавам само параметър. Другите  ceiling floor са закръгляния при ceiling ако имаш 3.45 ще го закръгли на 4 а floor ще го закръгли на 3. Пак е въпрос на логика какво ти трябва и къде или какво ви искат в задачата.

0