[Programming Basics] [Important Info] Онлайн приемен изпит - FAQ
Здравейте,
Ще се опитам да обобщя информацията, която Ви е нужна за да бъдете добре информирани относно двата онлайн изпита с цел изясняване на едни от най-често задаваните въпроси.
Онлайн теоретичен изпит
Какво представлява теоретичният изпит?
Теоретичният изпит се състои от 15 въпроса по изучавания материал, като за всеки въпрос има един или повече верни отговори. Времетраенето му е 30 минути, които се засичат от момента на влизане в изпита.
Как се достъпва?
Теоретичният изпит се провежда в специализираната система на СофтУни: https://quiz.softuni.bg/ . В нея се влиза с потребителското име и паролата от softuni.bg.
Как се провежда?
Теоретичният изпит се провежда четвъртък и петък, в седмицата на практическия изпит. (Пример: ако практическия изпит е на 14.12 и 15.12, то теоретичния е на 12.12 и 13.12). Ще имате възможност да влезете в quiz системата и да направите изпита от 10 сутринта в четвъртък до 10 вечерта в петък.
Какво да направя, ако получа системно съобщение, че не съм записан за изпита?
Можете да се обадите на информация чрез контактите в страница "Контакти" или да пишете мейл.
Онлайн практически изпит
Какво представлява практическият изпит?
От 7 Януари 2018 година, СофтУни стартира нова практика в курса, а именно провеждането на онлайн изпити. Тази изпитна форма е създадена, с цел да улесни студентите като им спестява организиране на пътуване (за курсисти от други градове) и им предоставя удобството да проведат изпита от вкъщи.
Какви задачи ще съдържа той?
Въпреки промяната в начина на провеждане, форматът на изпита се запазва. Той все още ще съдържа 6 задачи, всяка от които засяга основните теми от курса. Разликата в новият формат идва от техният подбор. Новият принцип се изявява в генерирането на различен за всеки студент изпитен вариант на случаен принцип сред някакъв набор от задачи. Всяка изпитна форма се генерира със същата трудност на задачите, но те могат да бъдат различни от нечии други.
Как се достъпва?
Изпитът няма парола. Той може да бъде достъпен от judge системата в категорията Programming Basics -> Exams. По време на изпита ще може да задавате въпроси в специално създадена за изпита стая в сайта sli.do, за която ще разберете от фейсбук групата. Няма да Ви бъде отговорено на въпроси, които изискват конкретно решение или нещо повече от насоки за решаване на дадена задача. Можете да се свържете със СофтУни и чрез други канали - телефон, мейл и т.н.Задаването за въпроси и постването на решения във фейсбук групата или фейсбук чата на курса е абсолютно забранено.
Какво да направя, ако получа системно съобщение, че не съм записан за изпита?
Можете да се обадите на информация чрез контактите в страница "Контакти", да пишете в обявената sli.do стая или да пишете мейл.
Как се провежда?
Предвидени са по 2 дати - събота и неделя от определения уикенд за курса. Можете да достъпите изпита от 10 сутринта в събота до 10 вечерта в неделя. Вашето време започва да тече от момента на влизане в контеста като разполагате с 4 часа. В случай на технически усложнения, за които вие сте отговорни - нестабилна интернет връзка в дома ви, повреда в компютъра и други, СофтУни не носи отговорност за възстановяване на времето Ви. То ще бъде удължено в случай на нередности от наша страна - проблеми със системата, сървърите, платформата и т.н.
Общи въпроси
Какво трябва да направя, когато сметна, че съм приключил/a?
Когато прецените, че сте готови с решаването на изпита, е нужно просто да излезете от системата, дори и да имате оставащо време.
Как се образува оценката?
Двата изпита носят различна тежест върху оценката:
Теоретичен изпит - 5% от финалната оценка.
Практически изпит - 90% от финалната оценка.
Предавани домашни в Judge - 5% от финалната оценка. (За да получите пълен брой точки от домашни е нужно да сте решили всички задачи в категория Programming Basics -> PB Exercises в Judge системата.)
Кога ще излязат резултатите?
Резултатите след изпита ще бъдат обявени до срядата след определения изпитен уикенд. Те ще бъдат видими в секция "Обучения" във Вашия профил в системата на СофтУни. След като бъдат обявени ще получите мейл с повече информация за записването в Fundamentals Modulе.
За допълнителни въпроси, можете да пишете тук или да се свържете със СофтУни чрез тези контакти.
Достатъчно е да се изисква включена камера на компютъра по време на изпита, картината от която да достига до колегите от СофтУни и стриймът да се записва в случай на нужда. Така ще отпаднат съмения за колективно решаване. Освен ако някой по-пластичен смята да седи и да решава задачи под масата с компютъра. Ама такъв си е направо за "България търси талант", а не за помощник на програмисти. :)
Тези, които се опитват да мамят, мамят само себе си, защото пък на следващия няма да имат шанс. Тъй като Programming Basics курса често се пуска, не си струва да се харчат много ресурси за него, защото има много голям брой "пробващи се". Общо взето този курс е предназначен за това ние курсантите да си отговорим на въпроса "това за нас ли е?" и ще имаме ли сили и мотивация за следващите.
Напълно съм сългасен с Даниел Павлов, абсолютно никакъв смисъл няма да се лъже на изпит онлайн - вече имам няколко сертификата в други сфери и лично аз не бих си и помислил да лъжа (в крайна сметка лъжеш себе си) а и ЧР-то ще те надуши от километри