Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ATanev avatar ATanev -1 Точки

[Programing basics C#] Впечатления и въпроси

Впечатление 1: Лично мое мнение е, че в началните лекции трябва да се наблегне малко повече върху обяснение на началните сорс кодове, които пишем или са налични вече във VS. Разбирам, че след това ще бъде обяснено подробно всичко, само че това са основни неща, които е нужно да се изкажат още в началото, за да може хем по-лесно да се види логиката, хем да може коминикацията да бъде малко по-лесна, а ако трябва нека после по-подробно да бъдат обяснени пак.

 

Впечатление 2: В лекциите се отдава много време да се обясни как добрия код е възможно най-краткият, колко е важно да пишем добър код и се споменава за for-цикълът. Това добре, само че в домашното имаме задача да напишем код по възмпжно най-баламурският начин при условие, че за това има по-елегантен, за който е споменато. Разбирам че идеята на задачата е да се упражнява Console.WriteLine, но за да го няма това логическо несъответствие според мен е редно условието на задачата да бъде променено или да не се споменава достатъчно ясно какво правят for циклите.

 

Въпрос 1: Защо

double a = double.Parse

е еквивалентно с 

var a = double.Parse

?

В първият случай се получава твърдение от типа Ж = Ж, което на практика не е грешно, но не ми изглежда особено добре.

 

Въпрос 2: В лекциите от предният месец се казва, че домашните трябва да се въвеждат до сряда, а в тези до седмица след упражнението. Тази промяна в условията този месец ли е настъпила или става дума за някакво несъответствие? Въпросът е глупав и май няма значение за онлайн формата на обучение, която аз следвам, но предпочитам да си вържа гащите.

Тагове:
-1
Programming Basics
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Въпрос 1: Защо

double a = double.Parse

е еквивалентно с 

var a = double.Parse

това е така защото var  приема стойноста на изразя в дясно. ако в дясно напишеш Int.parse... var a ше е инт.

Общо взето това е джаварска щуротия или js. По-нтатък като имаш някоя дълга структура от применро nested dictionaries или някоя linq заявка.Ще ти е по -лесно да сложиш един var че иначе става тежко за четене и писане все ще объркаш нещо :Д

Ако някои ден се сблъскаш с функционален език от типа на Python javascript ще разбереш защо е добре и зле да е така. Бтв с# има още една подобна структура dynamic която горе долу прави същото като var но runtime като натиснеш ctrl+f5 та да още по-лошо и непрактично е да се ползва :Д

 

Първия въпрос нещо не го разбрах, има 1000000 библиотеки в vs никои не ги знае всичките,каквото ви трябва за лекции и упражненията ви го обесняват. Другото е самоиницитива реално.

А за втория нали имате май и practicе гледаш си колко време ти остава до края на practice и си правиш сметката :Д

-1
ATanev avatar ATanev -1 Точки

Започвам от нулата и много неща не са ми ясни. Не ми е съвсем ясно какво точно е библиотека, но подозирам, че това не е от голямо значение за нещата, които ме интересуват от сорта на: Какво репрезентира синият текст, какво зеленият, какво черният и всички други възможни цветове в стандартната тема на VS? Какво означават цветовете на вертикалната линия пред кода? Какво значи лампичката и отвертката? И други ей такива най-базови чуденки, които е трябвало да бъдат обяснени за да може някой като мен да се ориентира във VS.

Относно първият въпрос: Благодаря, че се опита да му отговориш, но съм съвсем на ясно, че в един език не може да се избегне синонимиката независимо от неговото естество. Все още не разбирам кой вариант е по-удачно да се ползва; има ли специфични условия ,когато някой от тях задължително трябва да се ползва; макар и възможно, коректно ли е да се правят твърдения от типа Ж=Ж или аз неправилно си обяснявам конструкцията double a = double.Parse и т.н.

Благодаря за отговора на вторият въпрос! Успях да се ориентирам. :)

Въпрос 3: В Лаб упраженията на 10та зада условието й гласи:

"За рождения си ден Любомир получил аквариум с формата на паралелепипед. Първоначално прочитаме от
конзолата на отделни редове размерите му – дължина, широчина и височина в сантиметри. Трябва да се
пресметне колко литра вода ще събира аквариума, ако се знае, че определен процент от вместимостта му е
заета от пясък, растения, нагревател и помпа.
Един литър вода се равнява на един кубичен дециметър/ 1л=1 дм 3 /.
Да се напише програма, която изчислява литрите вода, която са необходими за напълването на аквариума.
Вход
От конзолата се четат 4 реда:
1. Дължина в см – цяло число в интервала [10 … 500]
2. Широчина в см – цяло число в интервала [10 … 300]
3. Височина в см – цяло число в интервала [10… 200]
4. Процент – реално число в интервала [0.000 … 100.000]
Изход
Да се отпечата на конзолата едно число:
 литрите вода, които ще събира аквариума, форматирани до третия знак след десетичната запетая
."
Като след това са дадени примерни вход и изход с някакви обяснения. Защо при условие, че решението е формула за един ред код, за да получа пълният брой точки трябва да разпиша подробно целият код дума по дума както е посочено в обяснението? Не успявам да видя къде в условието е зададено, че междинните пресмятания биха представлявали някакъв интерес за някого, че да трябва задължително да се създават променливи за тях.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

лампата жълтата и то е чукче май,това идва от код анализаторите,ако нещо не ти отговаряна настройките на рослин или на принципните изисквания на с# по документите може да мрънкат. Общо взето това зависи от това както си го настроиш.Предполагам че ползваш default така че да мрънкат доста. Ако е червената лампа лошо имаш критична грешка и няма да се компилира кода.

Цветовете пак се настроиват, но по принцип май беше жълто за interface,синъото беше да  обект май. Но и тея неща се настройват по желание има всякакви настройки и тн.И варианти някои хора си правят цели темплейти как да им изглежда кода в ide. 

За третия въпрос, judge го интересува как ще си прочетеш числата тоест трябва да прочетеш 4 входа, все още ви ги дават като прости променливи. От там нататък ако искаш на 10 реда на 2 реда на половин ред както искаш направи решението. интересува го после колко ще види като изход. 

Judge ползва unit tests те задават определени входове и очакват определени изходи. Ако нещо се обърка по пътя теста се проваля и получаваш червния хикс. След около година ще ги учите как се пишат и ще ги имате и като част от изпит.

А библиотека е парче код които върши нещо определено примерно Math е библиотека за математически функции  държи всичките тея методи като math.pow math.sqrt  и тн .., IO е за четене на текстове  и тн.  но освен тези които са по дефаулт в VS има още хиляди направени от хора като нас програмисти които се ползват.

0
13/09/2018 22:48:59
ValenNEW avatar ValenNEW 51 Точки

Не държа да бъда кометиран :) !

Когато пишеш код приятелю. Трябва да си достатъчно разбран човек, че ще го четат и други хора освен теб.

Библиотеката е точно това! Някакви хора, някъде си! Са се постарали. Да имаш достъп до някакви неща (функции).

Колегата по горе говори за скриптови езици, но и той и аз знаем че тези неща са факт, който е много важен!

Без тези неща. Нямаше да има шанс за нас. Това са "уредите", с които ние градим!

Поздрави!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.