Loading...
zzdravk0 avatar zzdravk0 2 Точки

Generic

Колеги може ли някой да ми обясни какво значи List-a да е generic и също така малко по- подбробно какво значат get и set в този код

public class Node{

public Node next{get;set;}

public Node previous {get;set}

public int element {get;set}

}

Тагове:
0
C# OOP Basics
VasilKotsev avatar VasilKotsev 830 Точки
Best Answer

List<T> е generic линейна структура от данни. Generic могат да бъдат класове, интерфейси, методи, делегати и event-и. Точен превод на български не знам, но си го представи като шаблон. В случая на List-а можеш да имаш лист от int,string,bool,byte,Object и т.н. , но няма да седнеш да напишеш един и същ код за лист, който приема int и после да го copy-paste-неш, но да работи с друг тип данни или обекти. Просто compiler-а после минава и замества сам типовете данни, които са зададени. Главно generics се използват за custom колекции, преизползване на код и type safety. Естествено има и constraints, но това във OOP ще го видиш.

Get и Set са property accessor-и. В кодът, който си дал са автоматични пропъртита и зад тях стоят backing fields. Най-общо казано пропъртитата ни дават възможността да изкарваме данни от даден обект, които са енкапсулирани, но могат да потрябват на този, който извършва някаква работа с този обект (да променя вътрешния  му state или да взима информация за него). Пропъртитата също ни предоставят възможността да извършваме валидации. Property accessor-ите могат да имат и access modifier-и, но пак всичко това се засяга в OOP.

 

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

тая структура дето си я дал прилича на Linked list? или някакво дърво/graph?

тях не съм ги тормозил много,все още не остава време. Колегата ти е обяснил нещата от ооп тук,макар че в твоя пример generics не виждам ako element-a ти е Т тогава вече да.

Иначе тоя вид структура ти позволява да се движиш по дървото и напред назад накъдето искаш Inheritance-a на нодовете. Общо взето доста по сложен начин но на същия принцип работи и google maps примерно.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.