Loading...
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Предложение за обобщена информация за начално (и не само) ниво

Здравейте колеги,

Забелязах, че вероятно най-често задаваните въпроси от нулевите студенти (и не само) са разхвърляни в десетки теми, даващи противоречива информация.

Например  в "Какво имаме право да ползваме на изпита и какво не?" се дава препратка "За университета -> най-долу - Изпити". Посоченият линк не само, че не съдържа "Изпити", но и като цяло е променен (вероятно от /forum/about на /about).

 

Предлагам някой от модераторите (ако има нужда от съдействие всеки от нас вероятно ще помогне) да създаде конкретна ("Важна") тема или директно FAQ секция , в която да са систематизирани конкретни отговори.

Например:

  • Ура, приет съм за нулево ниво! Какво се очаква от мен? (Ще получите мейл с график за занятията и изпитите, можете да изберете група, домашните ще намерите в профила си, необходимо е да оценявате поне по 3 за всяко...)
  • Какво се случва ако пропусна срока за домашно? А ако съм неактивен и не проверявам чуждите?
  • Как мога да пиша и проверявам код без Visual studio(препратки към dotnetfiddle и производни)?Как да публикувам код, така че да е удобен и форматиран за всички (pastein)?Мога ли да използвам чужди идеи, съдържащи оператори, за които не ни е преподавано? А ако "препиша" чужд код? Къде мога да намеря списък с използваните в C# оператори? 
  • Време е за изпит. А сега какво (плащане на такса, пропускане на датата, къде трябва да седякакво имам право да ползвам на изпита, кога и как ще видя резултатите?
  • И други,други,други....

Разбира се, идеята може да се доразвие. Беше споменато, че е честа практика курса да започва със сто студента, а до изпита да стигат 20. Никой ли не се интересува защо хората се отказват? А ако е налице предварително що-годе пълна информация какво ги чака няма ли процентът завършили студенти да е по-висок?

 

Ето и пример за нещо подобно:

  • Има ли позитивни страни от обучението в СофтУни, що се касае до други ВУЗ-ове (Няколко въпроса относно ниво 1 и Варненски свободен университет)
  • Ок, в нулевия курс получаваме обща култура, при това доста интензивно. АКо не отделям време извън лекциите има ли смисъл да го почвам?
  • Колко време минимум е необходимо (максимума зависи от субекта)?
  • Хубаво де, ще изкарам това пусто нулево ниво. Обаче гледам програмата за нива 1,2,3,4 и там има дъъълъг списък от езици, среди и какво ли още не. Аз лично съм заинтересован основно  от PHP. Може ли в тези нива да уча целенасочено PHP или е задължително да уча и другите езици?
  • Ако трябва да уча всичко, което е описано за различните нива ще стана наистина софтуерен инженер. Всяко следващо ниво веднага ли започва след изпитите от предишното или имам пауза в обучението? Ако да - колко?
  • Други,други,други...

Смятам, че една подобна секция с FAQ (естествено често обновявана и допълвана) би била полезна не само на новобранците, но и на хората, които в ниво 3 се сещат, че има опция да съчетаят текущото си ниво с нещо друго. Естествено ползата ще е основно за "нулевото ниво", защото обучението е интензивно, информацията е много и наистина се изисква сериозно ровене и търсене докато се открие коректен отговор. Цялото това време ако се използва за повече упражнения би било доста по-полезно.

Разбира се това ще спести доста време и на лекторите, модераторите и активните участници във форума.

От друга страна всеки ще може да си даде ясна представа дали изобщо има смисъл да кандидатства ако още в нулевото ниво (или по-високо) ще се сблъска с проблеми от типа работно време/лекции, свободно време/домашни и т.н. и т.н.

Страницата на Университета е страхотно направена и е особено гостоприемна. Причината да има толкова отпаднали студенти и често дублиране на едни и същи въпроси без еднозначен отговор е само в липсата на подобна секция.

Не на последно място , когато новорегистриран достъпи форума получава над 400 въпроса за Софтуни и над 800 в "Основи на програмирането". Мисля, че идеята всеки да рови в цялата тази информация, когато не винаги получава конкретен отговор и абсурдна и неприложима. Нещо повече, след 2,3,5 години списъкът ще е нарастнал още повече.

 

И тъй като е  много лесно човек да предлага нещо, което друг трябва да свърши, аз лично се ангажирам като един от доброволците, който ще пресява информацията за да предостави полезни линкове на модераторите. Те от своя страна ще бъдат по-дребното и финално сито в цялата процедура.

 

Весел ден на всички!

 

6
Предложения и проблеми 08/04/2015 13:17:45
quickben avatar quickben 966 Точки

Filkolev започна една такава инициатива, но само двамата се включихме да правим FAQ(ако 4 въпроса и отговора от моя страна могат да се квалифицират като участие) и си остана в начална фаза.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Нормално е (при нелогично мислене) да се получи така.

Ако на начинанието се гледа от различни гледни точки за всеки има плюс:

  • За новобранците - ровейки из всички теми и систематизирайки всъщност ще науча много полезни неща, които така или иначе трябва да търся;
  • За напредналите - винаги могат да попаднат на свежа идея или просто да "уцелят" полезна за тях информация (в кой ВУЗ например има бонуси от СофтУни);
  • За модераторите - много по-рядко ще се налага да търсят дали има дублиране и с коя тема точно (линк към автора на дубъла);
  • За лекторите - много въпроси ще имат своите видими веднага отговори във форума;
  • За СофтУни - ще има систематизирана и ясна информация за новопостъпилите студенти. Ще има по-нисък процент на отпадане ако FAQ е препоръчително за четене преди кандидатстване. След време ще има Know how информация в сайта за step by step развитие. Всичко това в даден момент може да се анализира и подобри в пъти успеваемостта на кандидатствали/завършили студенти. Все пак ресурса на университета е константа, а не безкрайност.

Остава всеки от тези "всеки" да гледа на обучението, забавлението, работата си в СофтУни като на инвестиция И в бъдещето, а не моментен ангажимент и всичко ще си дойде по местата.

Не може да се разчита на самоинициативата и безкрайното лутане, особено от кандидат студенти или напълно начинаещи.

Казвам напълно честно, че ровенето например за конкретен оператор в задача от домашното ми идва в повече. Получава се така, че 2 часа ровя из нета за да открия "елементарни" оператори, с които да създам програмата по предварително зададен алгоритъм. Оказва се, че алгоритъма (верен и работещ) ми отнема не повече от 2 минути, ровенето - 2 часа, написването на кода - 2 минути и проверката на финала - 1 минута. Не се оплаквам, просто се ядосвам, че пилея време, вместо да напредвам. Курсът е достатъчно интензивен, ежедневието - достатъчно пренаситено за да изразходваме малкото ни свободно време в много ровене и малко работа.

 

Склонен съм да го оползотворя за същото (визирам търсене и ровене), но резултатът да е впечатляващо добър и полезен, не само за мен, а и за всички останали. Изхождам от идеята, че обучението и като цяло програмирането не започва от никой от нас и не завършва с него. Не е лошо да оставяме по нещо и за бъдещите авантюристи. Лично мнение естествено и не ангажирам никого.  :)

1
quickben avatar quickben 966 Точки

Пак ти казвам, всичко което си казал вече го имаше като идея, но за съжаление не се осъществи поради липса на интерес от страна на хора които са готови да отделят от времето си да го пишат, другия аргумент е това, че хората в момента масово не са разгледали правилата на форума, какво те кара да мислиш, че ще видят и FAQ-а преди да питат. Допълнително някой член на екипа трябва да разгледа завършения FAQ за евентуални грешки :)

с две думи: загубена кауза(за съжаление)

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Разбрах те още първия път. :)

Хайде сега да видим какво ще стане ако:

  1. При кандидатствате формата е FAQ (начална част за кандидат студенти в разгънат вид)- форма за кандидатстване - Потвърждение за кандидатстване;
  2. Междинен мейл (между кандидатстване и  одобрение на кандидатурата) с рандъм или дори не рандъм 3/5 въпроса от FAQ секцията;
  3. Одобрена кандидатура;
  4. 1-во домашно (преди първата лекция още, веднага след одобрение)  в стил "Кои са верните отговори от FAQ? - a,b,c,d";
  5. Във всяко домашно от нулевия курс вмъкване и на 1-2 въпроса от FAQ, които помагат за решаване на домашното.
  6. Активността във форума носи 1 точка, но обогатяването на секцията FAQ носи 5 точки.

Това май решава голяма част от дублиращите се теми и личното пресяване "ставам/не ставам, искам/ не искам" да съм студент.

Нека добавим и малко опции за горните нива:

  1. Задължително публикуване на поне една задача + решение различна от домашните (лично условие) - за всяко домашно;
  2. Задължително поне един отговор във FAQ секцията, който е оценен с минимум 5 гласа за (всяко ниво);

Смятам, че това ще накара системата да работи в стил "Перпетуум мобиле".

 

Как обаче да накараме изобщо някой да се захване?

  1. Новобранците - обработката и приемането на поне 3 въпроса/отговора от Модераторите носи 5% към изпитната оценка;
  2. Нива 2,3,4 - обработката и приемането на поне 5 въпроса/отговора от Модераторите носи 5% към изпитната оценка и дава 5% отстъпка от изпитната такса;
  3. Модераторите - Ако не им е ясно, че това ще им улесни живота за в бъдеще не се наемам да им измисля бонус. 
  4. СофтУни - Смятам, че за да са стигнали до тук са абсолютно наясно, че подобна база данни ще ги изстреля още по-напред спрямо конкуренцията, ще улесни работата на персонала (team & moderators), ще подобри функционалността, търсенето и посещаемостта на сайта и не на последно място - ще позволи да се използва по-пълноценно капацитета на университета. Иска се само бонус система за поощрение и малко код за дублираща оценяваща система (бонуси към изпити, отстъпка от таксата).

Пускайки темата в този раздел си мисля, че ще стигне до всички нива, които споменах по-горе.

Абсолютно съм съгласен, че изглежда кауза-пердута, но ако започнем от d към a, то колелото ще се завърти много,много бързо.:)

 

Затова и конкретно казано - мога да бъда съучастник, но не и Тимуровска команда. 

Остава сега "Бандата на СофтУни" да иска да се разрастне и всичко ще е ок.:)

1
08/04/2015 17:10:24
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Подозирам, че и от СофтУни са наясно, че такава секция е много необходима. Да не кажа малко е срамно 1 година след раждането на организацията да няма FAQ. 

Ето тук има разписани неща, някои вече не са актуални, понеже постоянно се правят промени от всякакво естество.

Предполагам, че липсва времеви ресурс да се довърши. Затова и подхванахме инициативата - да се предостави на екипа нещо що-годе пълно и подробно, пък те с по-малко усилия да го доразвият.

Веднъж пусната в експлоатация може да се направи така, че и комюнитито да може да го редактира. Т.е. ако дадено инфо е остаряло и от екипа не са се сетили да го обновят, да могат потребителите да събмитват молба за промяна. Така просто някой трябва да види каква е молбата и ако е ОК да я одобри и секцията вече ще е обновена.

1
08/04/2015 20:47:28
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Последният пасаж особено ми допада.

Време е някой да извика Наков. :)

1
kasskata avatar kasskata 492 Точки

Фил, вече си отговори защо все още няма FAQ - защото всичко се е в толкова интензивна промяна, че до 2 дена и вече информацията там е невалидна. трябва 4ма човека да го напишат толкова обем HTML че да припаднат, и послед да го поддържат и то на доброволска инициатива.
JOHNY и всички новодошли колеги, НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙТЕ да питате колегите от старите курсове, те за това се въртят като мухи без глави като асистенти в залите за да ви помагат с въпросите, които ви се въртят в главите.

Не пропускайте да питате да обсъждате молите за помощ, както асистенти така и да спрете някой лектор, всички са добронамерени и готини хора. Тук не сме като в средното дето е страх да се обадиш. :D

Дори да не ме послушате сега, елате на някой team Building и вече всичко ще е наред.

Успех занапред, Наков да е с Вас

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

   Привет,

   Нали се сещаш, че в курс от 200 човека ще ти трябват стотина асистента за да отговорят на въпросите при всяка лекци в рамките на около 1 свободен астрономически час?

    Говорихме за степента на отпадане, спомняш ли си?

    Колкото до молбата на помощ-благодаря, не мисля да се възползвам що се касае до форума, освен ако не е крайно наложително. Краткият ми житейски опит в него показва, че (субективната преценка+ПМС-поглед в бъдещето-глобална гледна точка)==заключена тема.

    И като спомена Team building, какъв по-добър Team Building от това всички да дават своето за постигането на обща цел? Хората се сплотяват във времена на национални трагедии или войни. Задавал ли си си въпроса защо? Аз ще ти кажа - за да живеят по-добре всички заедно, децата им да растат усмихнати и щастливи и т.н. Иначе казано - намират общата цел - полезна на всеки по отделно, която в обикновеното ежедневие им убягва. Ето ти житейският Team Building, който е смешно да бъде приравняван към секция FAQ, но въпреки това е адекватен пример.

    За HTML-а и припадането - недей толкова смело. Едно дроп-даун меню със съответните подкатегории и текст не е за реанимация. Има готови модули на Opencart, които предлагат подобна опция. Ще подаря лично закупен от мен такъв, който лесно от php може да се преработи в каквото искаш. Има визия, има ясна структура и е особено адекватен дори и за човек, който е чувал, че има компютър, но днес му е  сефтето.

    Ще дойда на Team Building тогава и само тогава, когато съм поканен && във въздуха витае усещането за "Team". Когато има разделение (а няма как да няма в подобна структура) всички естествено създадени Team-ове са в среда на изкуствено разделение. Така че по-скоро ще има "Ягодка" срещу "Черешка", отколкото "СладкоОтБассиИАзНеЗнамКаквоЗабърках".

    И всъщност - извинявай, надали е нужно да се опитвам да те убеждавам. В целият ти пост прозира обреченост или типичното по български - "Абе, това няма как да стане!". Вместо предложение, вместо развитие, вместо търсене решение на проблема, ние просто ще си заровим главата в пясъка (ама чак до яйцата - по Великденски) и ще се правим, че проблема го няма.

    В крайна сметка ми се набива един извод в очи - подобна секция FAQ няма, а вероятно няма и да има, защото и само защото (Мързел + ЛичнотоНадЧастното) != (СтремежКъмОбщоРазвитие).

 

     Успех и на теб и... Let the logic be with you { else if NakovStr==LogicStr}.

 

2
10/04/2015 17:35:30
kasskata avatar kasskata 492 Точки

Исках да приветствам всички нови колеги, да питат и да се интересуват на място. Това е свързано с въпроса ти, но не е решение. Проблемът идва в това, че от постоянно променящи се концепции не можеш да формулираш константни въпроси и отговори. Може да са временни до 10 дена максимум. Кой ги създава? Ние. кой ги одобрява? 2ма човека, които администрират 6 курса наведнъж. Дано ти отговорих малко по-ясно.
Не разбрах какво толкова ти казах за team buildinga. Ако не си идвал, не можеш да съдиш по обвивката "team building". съветвам те да го направиш. Дано се видим и наистина да го обсъдим това като проблем. :)

2
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

    Приятелю,

    Ако се върнеш в началото на предложението ще забележиш, че има доста и неизменно задавани въпроси, които няма да се променят скоро.

    За да ме разбереш правилно ще ти изложа моите въпросителни, които касаят нескромната ми особа:

  • Хубаво, ходя на лекции, правя домашни, но има ли смисъл?

     - Донякъде системата е сбъркана (в 6-та лекция учиш Console.WriteLine & Console.ReadLine, а всички домашни до 6-та лекция изискват използването им), донякъде натоварването е наистина сериозно за работещ човек, а времето да търся оператори из нета е твърде оскъдно. Самоподготовката е чудесно нещо, но не винаги може да е водеща и резултатна едновременно.

    - Защо изобщо двумесечен курс при нас е 1 месец? Всичко ли ще е така ускорено? Ще смогвам ли?

    - Кои решения се приемат за вярни? Поощрява ли се творчеството (дори и да е удължено решение) или напротив? Judge системата има ясни критерии - ясни за програмиста, който я е създал, за новобранеца са като теорията на относителността.

    - Има някакъв изпит, обаче информацията е противоречива. Пише, че мога да ползвам всичко освен "обади не са приятел" и "Ръчни съседа да препишеш". Това обаче означава, че мога да ползвам всички задачи досега + помощта на чичко Гугъл, а това си е опция за преписване на 95%. А стига бе, наистина ли?

  • Минах нулевото ниво, а сега какво?

    - Влязох с идеята да се развивам основно в PHP & HTML (няма да обяснявам защо). Ровейки из форуми и учебни програми така и не разбирам дали мога да бъда "тесен специализант" в горните нива, а не "специалист по всичко". Ако е второто - за чии точно изкарах нулевото ниво? А ако е първото - как по ангелите може да се случи?

    - Системата на обучение отново ли е такава - "Научи се да караш кола, после ние ще ти обясним в лекция какво са волан и скоростен лост, а накрая ще те изпитаме"?

    - Доколко има смисъл изобщо от всички нива? Не съм кандидатствал в jobs.bg, а дойдох да се науча на конкретни неща, които отговарят на целите ми. Без ясно обяснение всяко ниво какво ще ми даде нямам конкретен отговор.

 

    Мога още много да ти изброявам, но ти давам само два кратки примера и производните им. Всички тези въпроси (съчетани с още десетки) вероятно бушуват (или са бушували) в главата на всеки един студент. Сложно ли е да се даде отговор? Сигурен съм, че не, но е работа на хамалите, които ще събират инфо, ОТК-тата, които ще го отсяват и Началството, което ще отдели ресурс за да се случи. Какво остава? Да ритнем подходящите места в условната пирамида и тя или ще се събори или ще стане поредното чудо на света.

    Какво искам аз?Какво искаме всички? На готово ли ще се получи или трябва и аз да бъда примерна пчеличка в кошера? А пчеличка ли съм или търтей?

    Не ми отговаряй - реторични въпроси са, но непременно си ги задай. Виж си отговорите и се върни в началото на темата. Надявам се, че вече ще я виждаш с други очи и ако "до всяко добро същество застане поне още едно..." резултата ще е налице много преди някой да е припаднал, повярвай ми. И няма да сте 2,4,6, а доста повече - част от целия ресурс, който в момента е се използва. Към днешна дата сте си купили лаптоп от 2 бона, който ползвате за да цъкнете нещо на калкулатора и да драснете някой текстови файл, но в същото време Ви е яд, че не изкарва шарени и интересни картинки.

    Разликата идва от там, че всеки е уверен в собствените си възможности (не ми казвай, че ти не си), но не вярва в обединението им в обща сила. Иска тя да се получи от само себе си, а той да се присъедини последен. Симпъл...

 

    Относно Team building-a - както споменах, не се усещам като част от Team (напротив - залага се на сапомодготовката и разделението на самостоятелни бойни единици - естествен подбор) за да бъда част от подобно мероприятие. Виж само как се изразяваш "Вие от нулевото","Онези от средните" и т.н. и сам ще се сетиш, че имаме групички по интереси (временни), но не и Team. Животът е низ от егоистични подбуди и е нормално да е така.

    Не го приемай като обида или принизяване, но със същият успех можеш да ме поканиш в "Има едно страшно барче, в което има какво ли не и е много яко, абе бате ще ти реши всичките проблеми, заклевам се, на мен ми действа яко!".  Ще го посетя точно толкова, колкото и Team-a, защото това, че един намира нещо за интересно то остава такова само за него, докато не намери начин да е интригуващо и за останалите. Виж тази тема, "възрастта и", кои хора са отговорили и сам ще се убедиш, че имаме лига от Team-ове, които хем се борят да имат най-яката Лига на света, хем борбата им се изразява в това "техният отбор" да е начело в ежедневните приоритети.

    Все пак подчертавам, че подобни "мероприятия" са похвални и полезни и по никакъв начин не ги зачерквам. Сигурен съм, че си изкарвате страхотно, просто аз нямам желание да бъда част от тях. Засега...

 

    Нищо лично...

 

EDIT: Забелязвам, че някой целенасочено обикаля мненията ми и праска минус на всяко едно. Ще отбележа две неща:

  1. Рейтинг системата не ми е приоритет и не очаквам позитиви от нея.
  2. Ако имате мнение, различно от моето не е лошо да го споделите. Така хем ще кажете каквото мислите, хем ще дадете добра идея. Не се чуствайте съпричастни към нещо, което самите Вие не смеете да изразите на глас. Това не е Facebook младежи, бъдете активни, но с аргументи и предложения и току виж  утре животът Ви в "СофтУни" е още по-приятен.
1
10/04/2015 19:18:47
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.