Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

iliangrekov avatar iliangrekov 63 Точки

PHP лекции - програма

Здравейте, много  се чудих дали да пиша или не, но смятам, че и други ще са на това мнение.

Разбирам имаше празници и така нататък, но все пак в понеделник, когато ще ни бъде 5-та лекция по PHP вече стават 2 седмици от началото на курса, т.е. половината ще е минал. 

Равносметка - взехме основния синтаксис, условни конструкции и работа с форми. Единствено работата с форми беше малко по-специфична, като въпреки това на предходното домашно пак имаше рабора с форми. Тоест за половината курс толкова и ни остава още толкова време преди изпита. 

Значи 80% от материала предстои, да не казвам 98% защото много неща няма да ги засегнем изобщо, а трябва да се научат. В последната седмица преди изпита имаме занятия почти всеки ден, което добавено с работата по екипния проект свежда времето за подготовка до много критичен минимум. 

Мисълта ми е, че трябваше ли първите лекции да се проточват толкова дълго и да се обръща внимание толкова на if-else и други елементарни неща и в последните дни да ни се изсипе всичко накуп и после пак да не сме подготвени, имаме 1 - 2 подготовки. 

Ясно, ще кажете, че трябва сами да си учим. Ами това и правим, но някак си е тъпо да учиш сам по цял ден да си изчетеш документацията за всички методи, да гледаш лекциите напред от предходни курсове, да си пишеш домашните напред и в крайна сметка защо ходим на лекции. Все пак това можем да си го правим без да учим където и да било. 

Друг е въпроса, че има и хора, които имат нужда от външна мотивация (било то краен срок, било то някой да ги кара нещо да правят) и в това няма нищо лошо, за това са се записали накой да ги учи. Те обаче няма да седнат да си четат в php.net методите подред или да си решават домашните от предходния випуск и точно тези хора изостават и не се справят. А защо не се справят, защото разчитат на учебнтата програма да ги подготви. В случая смятам, че нещата малко изостават. Не може ли да се изтегли някоя лекция по-рано събота неделя, петък вечер. Не знам, просто накрая всичко ще се случи 3 дни преди изпита и ще има трагедии пак.

Пак казвам, това си е лично мое мнение, но time management-a леко ни убягва.

 

Тагове:
5
PHP Web Development Basics
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Този проблем го имахме и предните два випуска. С новата концепция ще се изчистят тези неща (надявам се). Идеята е точно такава - да не се отделя толкова време на елементарен синтаксис, а на по-практичните неща.

Относно сроковете - отново, при 6 месечните модули няма да има (надявам се) такива извращения да не спиш една седмица, за да си направиш проекта и да се подготвиш малко от малко за изпита, защото в програмата са набутани 10 лекции, лаба и уъркшопа в последните две седмици от курса.

0
quickben avatar quickben 966 Точки

Колега, многократно ни е казано, че ученето е 90% домашно а останалите 10% са лекции.

Допълнително, на хората които сега сме второ ниво последните ни два курса(javascript and php) бяха по три седмици поради коледните празници.

Аз съм забелязал, че хората с добри резултати които нямат предишен опит с програмирането масово са изгледали всички лекции от миналите курсове още преди да е дошла първата лекция от курса който карат(аз така правя и пак ми е трудно), някой "психопати" даже са направили и домашните от миналия курс(които повечето пъти са същите) за да се подготвят още по-добре. Други са изчели 2 книги за 1 седмица по съответния курс и са подготвени допълнително.

В крайна сметка мисля, че това си е лично твой проблем, можеш вместо да чакаш следващата лекция да гледаш тази от миналия курс за да не случват "трагедии" както се изрази. Все пак имаш цели два минали курса по PHP откъде можеш да гледаш, допълнително имаш хиляди ресурси в интернет.

Няма лошо да разичташ на учебната програма да те подготви, но ако си тъп като мен ще трябва малко да изпреварваш нещата.

 

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

PHP е специфичен език. Намира се в различна екосистема, от тази с която до момента сте се сблъсквали в СофтУни. Нужно е да му се отдели време на базови неща, които решават концептуални проблеми и биха могли да бъдат препъни камъни в доста ситуации.

И на мен ми се иска да не се занимаваме 4 часа със синтаксис и точно с тези думи започнах и лекцията по РНР синтаксис. Но се наложи да отделим време на неща като вкарване на елементи в масив и до какви главоболия може да се докараме. На това как бихме могли да са прецакаме ако използваме променлива без доларче или несъществуваща константа, или да не оградим в кавички индекса на масива, когато не е числов. И куп неща, които РНР silently прави когато извършиш специфична дейност.

Смятам, че тези специфични неща трябва да се разглеждат, а не както ти го нарече - методите. Напълно наясно сте, че масив може да се филтрира, че може да се сортира, че стринг може да се обърне наобратно и прочие неща. Вместо да имаме лекция, където ви показваме, че strlen() връща дължината на стринга, а strrev() го обръща наобратно е по-добре да имаме лекция за специфични неща като форми, работа с MySQL, регекси и прочие.

PHP е езикът с най-богата стандартна библиотека, от тези които сме учили до момента. Ако се впуснем в изучаването на стандартната му библиотека, няма да ни стигне не един, ами пет месеца. Ако има хора, които няма да влязат в php.net за да прочетат нещо, то шансовете са, че те никога няма да се занимават професионално с РНР. No offence, занимавам се повече от 3 години професионално с РНР и всеки ден съм в php.net за да прочета нещо как точно работи - дали защото до момента не съм го ползвал или защото съм забравил специфичните му 13 аргумента, които изисква.

Няма програмист на този свят, който да помни наизуст цялата стандартна библиотека на даден език или фреймуърк. Ако очаквате, че след като присъстване на 10 лекции, без никаква самостоятелна подготовка и пот на челото, ще използвате този език в ежедневието си и ще може да правите нещо различно от фор цикли - грешката е много голяма. Няма такива 10 лекции в никой университет, учебен център... свят... за никоя технология.

Изучаването на конкретна технология посредством лекции, се прави не с цел конкретика, а с цел абстракция. Например бих изгледал лекция за това как се прави рутер в MVC фреймуърк, за да видя, че е много по-ефективно да се прави с регекс, вместо със сплитване на URI-а, но не бих я изгледал, за да видя че има функция preg_match_all();. Идеята на лекциите е да подпалят даден интерес, който впоследствие човек да развие сам, а не за да те направят баш майстор. Последното просто е невъзможно в каквито и да е условия.

Програмата в 1во ниво естествено има своите пропуски, а именно че се изучават 4 езика на абсолютно еднакво ниво, и се правят изпити върху това едно и също ниво просто с различен синтаксис. Което не е останало скрито за никой и естествено поради този факт следващото 1во ниво ще имат доста по-различна програма.

Това разбира се не вярвам да огрява особено хората, които в момента са 1во ниво, освен ако не са решили да го повторят. Моят съвет е, ако някой се интересува от нещо повече от това, което се преподава на лекции да заформи дискусия във форума с тези неща. Най-малкото ние сме насреща, а още повече че най-вероятно дискусията би била върху нещо, което е интересно и на повече хора.

В този ред на мисли би ли споделил какви са 80% от нещата, които няма да се засегнат, а е наложащо. Това би бил един добър старт на дискусиите.

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.