Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
dim4o avatar dim4o 289 Точки

Тази сутрин реших да си прочистя малко ума след краха по Database снощи :) --> Домашно: StacksAndQueues

Без Unit тестове е и за някои неща не съм изпълнявал всичко 1:1 с условието. Например не правя метод Grow(), а един метод OptimizeCpacity(), който служи за разширяване на масива и съответно за свиване когато е необходимо. За имплементациите също не съм се водил от материала от упражненията, защото още не съм ги правил. Unit-ите ще ги добавя утре.

Оносно 9-та задача могат да се направят и още неща: например да се изкарат всички най-кратки варианти, когато са повече от един, може когато за пръв път се срещне края да се спре с добавянето на повече елементи и безмисленото и нарастване. Понякога за дори малки интервали опашката може да стане много голяма и това може да се окаже значителна оптимизация.

EDIT: Добавени са и Unit тестове.

1
15/07/2015 01:03:53
DJZoning avatar DJZoning 85 Точки

@dim4o, TestStackToArrayAfterPushingNubers  този тест метод не е ОК, не очаква елементите в правилния ред, очаква ги в реда, в който са push-нати. Трябва да ги очаква в обратния ред Last-In-First-Out

Най-краткия начин за редактиране не този метод е във втория for loop вместо това:

Assert.AreEqual(arrayWithOrigins[i], stackToArray[i]);

да кажеш така:

Assert.AreEqual(arrayWithOrigins[arrayWithOrigins.Length-1-i], stackToArray[i]);

1
19/07/2015 16:30:44

Да, знам че е така - благодаря за наблюдението. Поправил съм и ToArray() метода, защото май не работеше като .Net-ския. Просто още не съм commit-нал в GitHub финалния вариант. Ходих да разучавам "изкуствените дървета" отблизо :)

0
creature5 avatar creature5 17 Точки

Аз да попитам защо го няма този   Lab: implement an array-based stack         качен  ? има само за queue ??? не са го правили ли ?

0
tsv.georgieva avatar tsv.georgieva 35 Точки

Тази задача е дадена в домашното - задача 3 и 4.

2

Мерси :) Вярно , сега съм на 2 задача , за малко да си отговоря сам на въпроса .

0
VenelinGrozev avatar VenelinGrozev 130 Точки

На втора задача в едно завъртане на цикъла вкарваш три пъти стойности в опашката, което не генерира правилни резултати. Би трябвало на всяка итерация да се вкарва поредната стойност.

Ето моето решение - направих го с четири опашки.

1
14/07/2015 09:02:39

Не е грешка в едно завъртане да се вкарат три стойности. Важното е колко изкарваш от опашката - само по една. Може да стане много лесно само с една опашка. Единствения недостатък е, че пълниш опашката малко повече отколкото е нужно (2*n а ти трябват n елемента само). В случая за n=50 не е голям недостатък. Пък и сложността е линейна.

1
15/07/2015 18:30:08
idoundakova avatar idoundakova 10 Точки

Здравейте @ Petar_Ivanov ,

Относно втората задача, която сте написал до колкото разбирам условието е

• S1 = N
  • S2 = S1 + 1
  • S3 = 2*S1 + 1
  • S4 = S1 + 2
  • S5 = S2 + 1
  • S6 = 2*S2 + 1
  • S7 = S2 + 2

Следователно S8 = S3 +1, S9 = 2S3 + 1, S10 = S3 + 2; S11 = S4 + 1, S12 = 2*S4 + 1, S13 = S4 + 2. Според вашата имплементация всяка следваща серия е фунцкия на първото число от предходната серия. Под серия имам в предвид всяка една тройка числа, фунцкия на някое S от поредицата. По принцип, всяка серия е функция на поредното изчислено S. Tук идва ролята на опашката, където всяко изчислено S се пъха в опашката и когато му дойде времето се използва за ичисление на следващите числа от поредицата. Т.е. пази се реда на изчислените елементи, за да може да се изчилят новите. Това е смисълът да се използва опашка за решението. Надявам се да съм обяснила правило разсъжденията си, ако имате някакви въпроси, може да ги коментирате.

2
13/07/2015 23:57:43
Petar_Ivanov avatar Petar_Ivanov 27 Точки

Здравейте, 

благодаря за проверката на задачата. Оправих си грешката ето го новото решение. Моята имплементация на проблема е, че просто правя опашката на масив и вземам елемента, който ми трябва. За щастие има зависимисто между позицията на нужния елемент и итерациите на цикъла, следователно нужния елемент е на позиция  n + 1.

0
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

Здравей. Малко се бях запънал на тази задача докато схвана каква е логиката на поредицата (много ги мразя такива). Прегледах ти решението и се оказа доста елементарна. Твоето решение мисля обаче, че може много да се оптимизира. Можеш в рамките на 1 цикъл да свършиш всичко по поредицата. Ето линк към моето за референции.

1
veselinsavov avatar veselinsavov 219 Точки

Така задачата не изпълнява условието да вземеш първите 50. Ти взимаш първите 102.

0
15/07/2015 11:58:35
julieta.p.atanasova avatar julieta.p.atanasova 74 Точки

В условието пише да се принтират първите 50, не колко да се вземат. Решението е коректно, но определено не е най-ефективното.

0
idoundakova avatar idoundakova 10 Точки

Здравейте @ Petar_Ivanov ,

На 5-та задача при операцията Push(), след като добавите нов елемент, който не е първи, трябва първия елемент да стане новодобавения елемент. Т.е. this.firstNode = newNode.

0
Petar_Ivanov avatar Petar_Ivanov 27 Точки

Здравей,

ако погледнеш реализацията на конструктора, точно това се случва;

this.firstNode = new Node<T>(element, this.firstNode);

тук втория параметър в инициализиращи конструктор напрактика казва "на този нов елемент, които става първи елемент и следващия елемент е стария първи елемент".

0

На 5 задача има странен метод private void Grow() { … }  , къде се ползва ? Аз написах стека без този метод и не виждам какво точно трябва да расте ?

4
Kamigawa avatar Kamigawa 750 Точки

И аз много се чудих, предполагам е останал след някакъв copy-paste на условието.

4
15/07/2015 15:15:56

Грешка трябва да е наистина. То типичното за динамичната имплементация е, че не се грижиш за размера на стека или листа. Аз също го направих без Grow() просто защото няма какво да сложа вътре...

0
15/07/2015 18:14:08
Filkolev avatar Filkolev 4502 Точки

Има няколко грешки в кода, предоставен за тази задача, Grow() методът е една от тях.

0
Filkolev avatar Filkolev 4502 Точки

Колеги, вчера реших 9-та задача, следвайки упътването в условието. Там обаче е казано да проверяваме за всяко число дали е по-малко от търсеното и ако да - да продължаваме. Обаче де факто ако числото N е отрицателно, винаги има начин да стигнем до число, по-малко от текущото. Например, подават се на входа стартово число -3 и цел -5, което може да стане с две стъпки - * 2, + 1. Някой решил ли е задачата така, че да работи и в тези случаи?

1
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 832 Точки

И аз вчера се замислих. Сега като попита си отворих решението и успях да го направя, но може би ще трябва да го оптимизирам. След малко ще дам код.

9. SequenceNM

Направил съм решението ми да намира всички shortest комбинации.

1
17/07/2015 12:51:37

Ето моето решение за отрицателни. Реално се добавя само още едно || ..&&  в if-а -> Зад.9

0
MartinDachev avatar MartinDachev 30 Точки

А на задачите със стековете - метода ToArray() трябва да връща в обратен ред или във същия ред на въвеждането елементите, които са в стека? Защото на задачата за имплементиране на стек чрез масив искат ToArray() да връща

"sub-array от elements[0....this.Count-1]",  тоест така, както сме ги въвели, във същия ред. А после във Unit Tests пише, че трябва да се връщат в обратния ред. Кое е вярното?

1