Записки върху лекциите от "Основи на програмирането" - нови лекции.
Здравейте. Тук ще посочвам линкове към записките, които си водя. Дано са ви полезни.
Здравейте. Тук ще посочвам линкове към записките, които си водя. Дано са ви полезни.
Хубава идея. Дано наистина са полезни някому.
Мен лично ме върна на едно място, което искам да забравя : )
Здравей,
Адмирации за полезната практика.
Благодаря!
Поздрави,
Николай Раянов
Добавям втората тема :)
Относно записката ти от въведение в програмирането.
Encoding-а не е това, което си описал. Това което е описано е character set. това е таблицата, която описва за кой символ, кое число отговаря. Такива са например ASCII, Unicode etc.
Encoding е начина на записване на тези символи във нашия изход (файл, конзола, etc.).
Например ако използваш ASCII таблицата, която съдържа стойности от 0 до 255 е достатъчно да записваш всеки символ в един байт (2^8 = 255). Това е един вид Encoding, но ако използваш Unicode таблицата, която съдържа до 65536 стойности, този encoding няма да свърши работа, защото няма как да запазиш число по голямо от 255 в един байт. Затова пък има други encoding-и, които записват всеки символ в 16 бита, които са достатъчни, за да запишат такова голямо число.
Но ако ползваш символи, които се записват в числа по малки от 255 например, въпреки че са от unicode таблицата, тогава за всяко такова малко число, се заделят 16 бита, което е загуба на ресурс. Тогава пък идват на помощ UTF encoding-ите, които използват толкова бита, колкото им трябват за да поберат дадена стойност. Най известния от тях е UTF-8.
Да прав си. Благодаря много за забележката. Ето още допълнителна информация http://stackoverflow.com/questions/2281646/whats-the-difference-between-encoding-and-charset. Сега ще го поправя.
Добавих лекции :)
Във връзка с предстоящия изпит по Programming basics изкарвам темата напред.