Форматиращ низ - Въпросче(Онлайн студент) - Софтуерен университет

Форматиращ низ - Въпросче(Онлайн студент) - Софтуерен университет

+ Нов въпрос
Lusien.GG avatar Lusien.GG 66 Точки

Форматиращ низ - Въпросче(Онлайн студент)

Някой може ли да ми обясни на кратко как работи тази конструкция например:
        Трябваше ми да показвам 2 знака след запетаята и видях, че в документа с упражнения е използвано нещо такова

Console.WriteLine("{0:f2}", variable);

аз използвах преди това нещо, което видях в стаковърфлоу

Console.WriteLine(String.Format("{0:00.00}",variable,2))";

интересно ми е някой, ако може да ми обясни малко по-дийп как работят тези конструкции, че в момента ги пиша на изуст и не ми е приятно. 

Благодаря предварително. angel 

2
Основи на програмирането 04/04/2016 23:23:29
petar.dimitrov.86 avatar petar.dimitrov.86 450 Точки
Best Answer

Глава 4 на книгата дава допълнително информация и още различни начини за форматиране, използвайки шаблони/placeholder-и {0}. Има достататъчно примери за да се прецени функцията на дадено форматиране. Линк към главата (в средата горе-долу почва инфото за форматирането) :

http://www.introprogramming.info/intro-csharp-book/read-online/glava4-vhod-i-izhod-ot-konzolata/

По-подробно инфо от това ли ти трябва?

2
04/04/2016 23:34:02
Lusien.GG avatar Lusien.GG 66 Точки

Като гледам тук е описано всичко доста добре, ето какво ще правя в ранните часове на вторничната сутрин. Благодаря ти. smiley

4
04/04/2016 23:41:04
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

И двата записа форматират променливата с точност 2 знака след десетичната запетая.

В случая с

Console.WriteLine("{0:f2}", variable);

символът 'f' указва число, а '2' - точността или броя знаци след десетичната запетая.

Ако искаш 3 знака след десетичната запетая, ще напишеш f3 и т.н.

Записът 0.00 на практика прави същото - броят на нулите след десетичната запетая указва точността, с която ще принтираш числото.

Можеш да прочетеш повече по въпроса за форматиране на низове в книгата Въведение в програмирането, глава Вход и изход от конзолата.

Успех :)

3