Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

arsoman avatar arsoman 419 Точки

Тотална замяна на сървърни езици с JS и Angular?

Здравейте, колеги! Колкото повече уча JS, толкова повече ми допада /странно за мен/, особено с Angular framework! Изниква обаче въпроса, това SPA тотално ли заменя сървърни езици като РНР например, където сигурността е много добра, самия код е скрит, а както знаем, кода на JS се вижда и примерно всеки отворил сайта ни, вижда примерно на Parse.com ключовете за достъп до Rest и Apllication key. Не знам доколко това е пробив в сигурността, затова поставям въпроса: не са ли JS приложенията и SPA доста доста по-уязвими, отколкото стандартен "премигващ" сайт и не е ли той за предпочитане с оглед сигурността за сметка на бързината? Малко ми е странно логване на потребител без презареждане и малко ми се губи нотката на security в цялото приложение. Реално всеки потребител може да ни види логиката и да търси, съответно намери доста по-бързо и лесно пробив в приложението. Все едно е администратор на сървъра, където се хоства приложението....

2
JavaScript Applications
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

И аз да добавя нещо: Идеята на SPA е да спести някои процедури на сървъра, които биха могли да бъдат извършени при клиента. При обикновените приложения, сървъра приема заявки, обработва ги.... обработва html-а и ти го връща готов. Някога някой си е задал въпроса - "защо сървъра да прави тези неща за всеки един клиент, след като всеки клиент може да си ги прави сам за себе си?"... и се е стигнало до едно уникално решение - SPA.

В крайна сметка това много намаля трафика и разходите на сървъра. При обикновено приложение, когато направиш заявка, получаваш същия html, css и js отново и отново... браузъра ги прочита и render-ва отново и отново... При SPA нещата стоят другояче. Веднъж си получил html, css и js и вече знаеш какво да правиш с тях. Единственото ново нещо, което сървъра може да ти предложи, е един прост json, или xml или ... текст, който ти обработваш в клиентския браузър и променяш съдържанието. За да ти се смени текст-а в един <div>, не ти трябва да презареждаш всичко наново, а само сървъра да ти каже "това е новият текст, сам си го смени - няма да ти повтарям като папагал и да ти пращам едни и същи файлове всеки път (веднъж ти ги пратих, стига толкова), нито пък да си хабя енергията и да обработвам това, което ти сам можеш да си го обработиш". 

0
29/12/2014 14:36:36
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Да, ползата е очевидна и голяма наистина! Аз съм приятно изненадан от новия подход за мен...Наистина спестява доста трафик в пъти повече, сайта става много по-бърз и приятен, но пък странно се пише, все пак нова технология, но ще се учи. Значи наистина както казват колегите съм се заблудил с parse.com, като стигнем сървърната част, ще ми се изясни явно. Благодаря на всички за отличните и обосновани отговори!

1
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

Предвид интереса ти - прочети наоколо за NodeJs и съм обеден, че ще направиш платформо-независимо уеб приложение, от което ще останеш доволен. :))) Не е трудно, а приятно и интересно. Не знам дали са ви споменавали сайтове с туториали, но аз бих ти препоръчал да погледнеш тук и тук, също така тук! Потготви се предварително. :P

PS: MEAN (stack): M -> MongoDB, E -> Express.js, A: Angular.js, N -> Node.js

1
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря, скоро няма да стане, но като привършим лятото ще опитам!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.