Loading...
ivailoindjov avatar ivailoindjov 20 Точки

Основното, което мога да кажа по темата - в кеш паметта на SSHD-то не избираш какво да се зарежда, ами там отиват най-често ползваните ти файлове. Това е добре, до момента, в който ползваш голям набор от файлове на харда - и започне да сменя кои да са в кеша, което може да доведе до неравномерна скорост на достъп до въпросната информация.

Предимството - по-ниска цена, обикновено файловете на операционната система отиват в кеша - и следователно зарежда по-бързо win-а ти. Колкото по-голям е кеша, толкова по-добре.

Недостатък - горе споменатото.

Относно чистите SSD-дискове имаш еднакво бърз достъп до всички файлове, и под бърз се има предвид няколко пъти по-бърз достъп, също така и нещо, което рядко се споменава - възможността за повече операции в секунда. Това улеснява многократно ползването на виртуална машина - не се налага на механичната глава на хард диска постоянно да сменя местата, от които чете, поради факта, че двете операционни системи за действието си изискват да се достъпват файлове на различно физическо място по плочите.

Предимство - висока скорост на четене и запис, по-ниска консумация на енергия, по-малък риск от физическо увреждане на хард диска по време на ежедневното пренасяне на лаптопа (в следствие от минимални удари / сътресения на машината механичните части по хард диска се влияят повече в сравнение с SSD). По-добро ниво на криптиране на информация ако се налага, по-ниско влияние от евентуално силно магнитно поле (не че има от къде да се появи такова).

Недостатък - цена спрямо единица обем. Това е силно ограничаващ фактор, но ако ще се използва само за работа - подкрепям мнението, че 256 GB SSD (или 240 ако махнем отделеният резерв от клетки на паметта) би бил достатъчно за операционна система, IDE-та и проекти, както и виртуална машина - или няколко.

Колега zontak - с риск да прозвуча заядливо, колкото и да е добър един компютър няма как да избегнеш образуващият се bottleneck от невъзможността на конвенционален HDD да подаде достатъчно голям обем информация за единица време, за да могат да се използват останалите части от машината напълно, или поне в по-голяма степен - било то процесор или видеокарта. Кешът на SSHD-то ще ти помогне със зареждането на операционната система, да - но не поставяй етикета "за по-стари машини" на SSD-тата докато не седнеш на една и съща конфигурация последователно с HDD, SSHD и SSD. Повярвай ми, заслужава си всичката ти памет да е на чипове, а не на плочи :)

P.S. - какво имаш предвид под това " поне ще бъда сигурен,че хард-а няма да ме предаде като ССД-то "?

3
zontak avatar zontak 457 Точки

Гледам си образован по темата.. следователно знаеш ,че както си слагаш , копираш или махаш фаилчета в някои приятен ден след 1 година ще загубиш всичко както си пишеш.. :)) Със SSHD какъв е шанса както си пишеш пц-то ти да изгасне и да го пуснеш чак когато смениш хард-а ? ;д И според теб със тези параметри:

 

 

Нужен ли ми е ССД ? Имам предвид.. можеш ли да ми дадеш пример за нещо което не мога да стартирам и това ССД да ми помогне.. Имам и бързодеиствие и всичко.. след 3 години като вече почне да кляка може и да му забия едно ССД .. ( или от тези новите дето дадохте пример ,че сега навлизат ) но .. за момента ССД-то както се изразих смятам ,че е за по бавни компове.. ( но това си е мое мнение :) )

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Принципно SSD-тата, като всяка флаш памет, имат доста по-кратък живот. Или по-скоро издържат доста по-малко операции за записване. Там е добре да стои ОС, но например не е добра идея да компилираш.

Идеята ми е, че там трябва да стои информация предимно за четене, а не за писане.

1
ivailoindjov avatar ivailoindjov 20 Точки

Предварително обръщам внимание на факта, че цифрите при говоренето за HDD са завишени и закръглени нагоре - повечето са по-бавни от споменатото, но всеки желаещ по-точна информация може да провери в гугъл.

Относно спирането на харда - не съм останал с впечатлението, че SSD-то е по-склонно към отказ, точно обратното. Принципно проблемът при SSD дисковете е като с всяка друга флаш памет - клетките имат определен брой записи, които могат да се извършат по тях. Относно спецификите по флаш паметта можете да се обърнете към тази статия:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory

Макар и да не е най-изчерпателната е достатъчно добра за общи знания по темата. Та - механичните дискове са по-склонни към отказ поради износване на движещите се части в тях. Това не е така с флаш паметите - при тях е проблем износването на клетките, което при нормална ежедневна употреба може да настъпи след 5+ години. При много тежка употреба - става дума за количества от типа на 140 GB на ден - чак след 10 години писане се стига до износване на достатъчно клетки, че резервът на SSD-то да е свършил и да започне да ти дава грешки. И това става при SSD с TLC памет, която е най-малко издръжливата от трите вида общоприети в момента. Та относно аргумента за отказване на хард - МНОГО по-вероятно е да ти се случи с механичен, отколкото с SSD - затова и сървърните компютри по света им имат доверие и ги ползват не само поради увеличението в скоростта и input/output операциите в секунда (IOPS).

Естествено ако нещо изгори - изгори. Там вече не се влияе дали е механичен или какъвто и да е друг - токовият удар не дискриминира, затова го изваждаме от уравнението и гледаме чисто като дълготрайност на живота и сигурност в нормални условия :)

Точно ПОРАДИ тези параметри ти препоръчвам да използваш SSD - понеже явно имаш достатъчно пари да отделиш за добра гейминг машина - или се бъркам за приложението й? :D (с тези две видеокарти не можеш да ми кажеш, че няма да го ползваш за гейминг...)

Мисълта ми е, че хард дисковете от години се знае, че са спънката на лаптопите - за да се постигне по-малка генерирация на вибрация и температура е честа практика хардовете за лаптопи да са на 5400 оборота, а и това мисля, че идва от ограничението за обем, за да са тънки машините. Дори и сървърен хард диск е трудно да достигне над 250 MB/s максимални скорости на четене и запис, както и над 10,000 максимални IOPS - поправете ме ако греша. Едно SSD от ранга на Samsung 840 Evo 240/256 GB работи на 520 MB/s максимални скорости на четене и запис, както и 85,000 максимални IOPS. Разликата между един средностатистически хард и тозиSSD - също средностатистически - става още по-голяма.

Скоростта на четене и писане на информация не е най-важното нещо - макар и много хубава благинка - броят операции по писане и четене в секунда, които могат да се извършат от диска, според мен е по-важно в нашата област. Чисто физически погледнато - на конвенционалният хард диск му е необходимо да върти плочи и да движи четящата глава по определена ос за да стигне до секторите, където е записана информацията. Това отнема време - особено ако информацията е разпокъсана на отдалечени по плочите места. Това, както в горният си коментар споменах, се усеща особено силно когато пуснеш виртуална машина, и двете операционни системи, с които караш, едновременно искат достъп до файлове - от там и затлачването и бавенето при повечето от нас. Това не идва толкова от процесор, рам или видеокарта - дори с 2 GB памет и две ядра на процесора операционната система може да върви много прилично. Обаче когато хард дискът ти не може да подаде информацията на въпросният процесор - той не може да си свърши работата и цикли на празен ход дълго време, а ти не виждаш особено задоволителен резултат насреща. Ако се опиташ да пуснеш пък ДВЕ виртуални машини - тогава с обикновен хард си буквално загубен, защото започва страшно бавене.

Затова смятам, че твърдението "SSD-то е за по-бавни компютри" не е изцяло правилно. Всичко е въпрос на баланс - няма смисъл да имаш мощен процесор, много рам и силна видеокарта, даже две - когато хард дискът ти не може да предостави достатъчно информация, че да работят те на пълна пара. Разбира се, в моментът в който файловете, които ползваш, се заредят на рам паметта - или в случаят с SSHD-то и в кеша на харда - тогава започва всичко да се движи отново нормално. Но ако боравиш с голям обем от различни файлове е много, много по-добре да имаш SSD. А ако работата ти изисква интензивна обработка на файлове - като например видеообработка, обработка на музикални тракове и други - и трябва постоянно да се захранва информация към процесора, който да я работи и да я връща обратно, в продължителни периоди от време (като encoding на един клип, например) тогава присъствието на SSD може да намали времето за работа на половина, че и повече. При игра на игри това влияе само на скоростта на зареждане на нивата, понеже те се разполагат в рама на компютъра и на видеокартата, така че там не е жизненоважно :)

Надявам се да съм бил полезен - всичката информация, която съм цитирал в поста си, е обществено достъпна и на 5-10 минутки търсене разстояние из Гугъл. Честито на колегата zontak за прекрасната машина, която има - пожелавам ти да я ползваш със здраве и най-вече удоволствие! На колегата gabberfreak се извинявам за огромните постове в темата и благодаря за отделеното внимание при прочитането им!

10
zontak avatar zontak 457 Точки

Хубаво постче...  Научиха се някой неща :) гууд джоб :P

pps.. Благодаря.. за сега върви ( 2 месеца ) ;д ще видим колко ще изкара ;д но.. както я позлвам за програмиране и се ползват само едни и същи неща при мен ссд засега не трябва ;)
1
gabberfreak avatar gabberfreak 7 Точки

Колега ivailoindjov няма за какво да се извиняваш даже мн полезен пост бих казал, доста неща научих за хардовете които до сега незнаех  и с интерес прочетох постовете ти :), винаги е добре да знаеш нещо повече за машината с която работиш....

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.