Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

apelev avatar apelev 16 Точки

[Technical Issue] JavaScript Basics - Помощ при настройката на Sublime text 3 за javascript

Колеги здравейте,

Тъй като по време на курса по html/css ползвах sublime, сега реших да го ползвам и за javascript. Лошото обаче е, че готиния autocomplete в html/css го няма като пиша javascript. Рових се в интернет и намерих плугин-а за node.js и си пуснах конзолка в съблайма. Намерих също и 1, който се казва ternjs и уж го водят най-добрия за autocomplete, обаче нещо не мога да го подкарам. На страницата на плугина са си сложили демо и има доста приятни функции. Някой има ли идея как да се подкара този ternjs, щото другите варианти, които успях да намеря са далеч от този по качество.

До сега действам на Visual Studio, ама нещо тоя Sublime по ми допада.

Съжалявам, ако вече има зададен подобен въпрос.

2
JavaScript Fundamentals
keller avatar keller 45 Точки
Best Answer

Значи, Съблайм е един страшно добър редактор, не мога да ти кажа какъв е оптималния начин за писане на JS, но мога да спомена какви плъгини много помагат!

Първо - SublimeCodeIntel,

Както колегите са споменали е адски полезен, това е autocomplete плъгин. За него също изтегляш някъкви снипети. от сорта на Javascript Snippets или Node JS & JS Snippets.

Второ - SublimeLinter

Това е error & warning highlighter. Показва ти грешките. За да го инсталираш е малко по-трудно. Трябва да инсталираш node и от там да напишеш в CMD npm -g install jshint или npm -g install jslint , взависимост от плъгина който си решил да ползваш, след което теглиш съответния плъгин от pakcage manager-a (SublimeLinter-jshint / SublimeLinter-jslint). Още няма да работи. За да го ползваш трябва да влезнеш там където е инсталиран самият линтер и да го добавиш във променливите на операционната система (аdd to PATH). За windows това става от System > Advanced Options > Enviroment variables и добавяш локацията във path.

Трето - Emmet/AdvancedNewFile/Sidebar Enhancements / TextPastry

Това са всякъкви видове плъгини дето биха ти олеснили живота като става дума за писане на код. Emmet ти дава да правиш код от уравнение (html>head+body>table>tr*3>td*3) става на готов хтмл документ с празна таблица, Advanced new file ти дава да правиш нови файлове от шорткът, a Sidebar enhancements ти добавя много опций в sidebar. Code pastry ти дава разни функций от сорта автоматично номериране на всички избрани елементи от 1 до n , от 0 до n, вкарване на стрингове в лист и после поставяне вместо цифри и т.н.

Четвърто - Теми и екстри 

Неща от сорта на теми и други workflow tools - да кажем билд система за сасс или прочие. Аз лично ти препоръчвам predawn - много добра тема. 
Също така горещо ти препоръчвам един плъгин на име Origami : той ти позволява да " разбиеш " редактора на няколко панела и да работиш върху повече от един файл едновременно . Адски полезен за HTML/CSS и HTML/JS, както и ще вероятно ще е за HTML/PHP.


Та, след всичко това, можеш да направиш още конфугирация върху самия редактор, да зададеш шрифтове и т.н.

След всичката тази конфугурация, редактора заприличва на това: (Но имайте предвид че няма Linter, счупи се)

Sublime

5
Yordanoff avatar Yordanoff 17 Точки

Благодаря ти, колега!! Не знаех името на плъгина за създаване на няколко панела. Определено Origami е задължително да се инсталира. (;

0
apelev avatar apelev 16 Точки

Мерси, колега! Точно за за нещо подобно говоря. Става въпрос за този прозорец, в който ти излизат for-овете. След малко като се прибера от работа и ще си поиграя с плугините, които ти си сложил и ще видим, какво ще стане.

0
Yordanoff avatar Yordanoff 17 Точки

Прозореца мисля, че е от CodeIntel + JavaScript & NodeJS Snippets.

0
wartus avatar wartus 152 Точки

codeintel ?

0
apelev avatar apelev 16 Точки

Ами този codeintell го качвах, но се оказа, че той autocomplete-ва само фрагменти от кода, които вече съм писал по файловете в проекта - примерно ако напиша console.log() някъде и после напиша con и то ми излиза console. Това, което имам предвид е, както примерно беше в css, ако напиша background и натисна ctrl + space и те почват да ми излизат background-color background-width background-height и т.н. Ей за това става въпрос. Но за javascript нещо не мога да го наглася този ternjs (който препоръчват точно за това). Инсталирал съм го но въпроса е, че autocomplete няма.

Ето тук може да разгледаш демото на ternjs и ще разбереш, какво имам предвид -> http://ternjs.net/
0
Yordanoff avatar Yordanoff 17 Точки

Здрасти, колега!

Аз също ползвам SublimeText3. За html, css, javascript и за php го ползвам предимно. От този линк ще видиш най-основните плъгини, които ти трябват за JavaScript development. Освен тях ползвам и CodeIntel и Emmet. Autocomplete-а е доста добър, не е точно както във VisualStudio, но става. Потърси и разгледай и други подобни статии за плъгини за Sublime, определено ще има още които ще си харесаш и ще са ти от помощ.

TernJS не го ползвам (смятам да го пробвам). Тук, в един от коментарите, е обяснено за TernJS и как да си добавяш библиотеки, които да съпортва, предполагам така ще ти тръгне. Надявам се да съм помогнал. Кажи как е autocomplete-a като си оправиш TernJS. 

3
dsmilyanov avatar dsmilyanov 237 Точки

Колега, онзи ден водих дълга дискусия с колеги на тая тема в залата (може и ти да си бил наоколо, не помня вече) и останах с впечатлението, че голяма част от хората, свикнали с Visual Studio след определено време стават твърде "разглезени", що се отнася до писането на код. И то до такава степен, че не знаят как се пишат прости методи или функции. Пише колегата някаква дума, пише след нея точка и седи и чака да му излезе списъка с методи, които може да ползва, или ако не може да се сети за метода седи и 2 минути ги обикаля докато намери това дето му трябва. Едно е да ползваш autocomplete за ускоряване на работния процес, друго е да ползваш autocomplete, защото не знаеш как се пише дадената функция. Ако искаш да научиш нещо, то трябва да го напишеш много пъти, а не да оставиш на средата да ти помогне. Да, помощта (посредством т.нар. IntelliSense във Visual Studio) понякога е нужна и добре дошла, но докато се учи един език, най-често води до мързеливост (от страна на учащия)

Моят съвет е, щом си си харесал Sublime (И аз ползвам Sublime) - ползвай го него, autocomplete-a е достатъчно добър. Ако чак толкова ти е досадно да изписваш цялото console.log() (давам пример само), направи си snippet.

P.S. Или просто отиди в Install Package и напиши JS или JavaScript и си харесай нещо. Идеята е едитора да се нагажда по теб, а не ти по едитора, затова не слагай супер много плъгини за едно и също нещо и преглеждай настройките на плъгините, за да променяш нещата, които са ти неудобни/нелогични и т.н.

 

 

6
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.