Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

The Web Fundamentals course and the front-end developer profession

Разгледах стари издания на курса и задачите давани на изпитите. Според мен, сложността на заданията далеч не отговоря на изискванията на клиентите за работа по реални проекти. Подготвя ли професията JavaScript Developer на СофтУни студентите и за професията front-end developer? Предлага ли университетът други, по-задълбочени курсове, които да отговарят на изискванията за реална работа, като front-end developer, на определено лице?

Тагове:
-1
Web Basics
Mhristoforova avatar Mhristoforova 166 Точки

Здрасти,

Гарантирам ти, че поне за Web Basics и Web Fundamentals, инстанцията е update-ната според това, което се използва и това, което се изисква от индустрията. Ако погледнеш програмата ще се говори и за популярни бибиотеки, анимации, транзишъни, създаване на лендинг страници и тн. А ако те притесняват и самите домашни/изпити, които са били давани, и те ще бъдат променени :)

4
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Здравей,

Просто сравнявах темплейтите, които съм получавал от различни форуми, като задания, със задачите от изпита и разликата (според мен) е голяма .

-1
Mhristoforova avatar Mhristoforova 166 Точки

Пак казвам, изпита и материалите ще са нови, максимално близки до това, което може да ви се даде от клиент през 2016/7та, което включва адекватен, модерен дизайн :) 

1
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Впечатлен съм от обещанията, но си запазвам правото да проявя скептицизъм.

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Аз честно да си призная  не виждам причина за скептицизъм. Хората постоянно си променят курсовете и слагат нови и интересни неща, които се търсят. Не си ги измислят. Примерно този тех модул е различен от нашия , който карах през юни и има лично за мен доста нови, интересни и полезни неща. 

0
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Ами явно имаме различни виждания за нещата, защото аз останах разочарован от тех модула в частта му Софтуерни технологии по n на брой причини.

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Дай пример с един от тези темплейти, за да си направим и нашата равносметка :)

1
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Щом настояваш ...

Пример за запитване от клиент:


Какво се научава в курса:


 

-3
Mhristoforova avatar Mhristoforova 166 Точки

Гледай сега, макар че съм съгласна, има разлика между графичен дизайнер и front-end разработчик. Не се очаква от добрия фронтендър да е и професионален уеб дизайнер. Предните инстанции не е имало човек, който да подхване визуалната част на нещата, за това се е наблягало да се научи самото нещо как работи. От предстоящата инстанция, това се променя. 

Другото нещо, е че ако се даде подобен на първия, изпратен от теб дизайн, като една от задачите на изпит, мислиш ли, че хората биха се справил с това + още 3 подобни по сложност неща в рамките на 6часа ? :) В крайна сметка курсът е  Fundamentals,  a не master class по CSS и по мое мнение е абсолютен overkill да хвърляме хората в дълбокото. Добрият дизайн не винаги е сложен за имплеменация.  

Пък в крайна сметка, в момента ставаме малко като приказката за нероден Петко - дискутираме нещо, което тепърва предстои. Аз пак казвам, нещата се променят и няма да са същите като на предния курс, ако искаш ми се довери.

След приключването на инстанцията, ако все още си на мнение, че нещата не са адекватни, ще се радваме на обратна връзка чрез анкетите, които се пускат след края на всеки курс :)

1
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Не знам защо говорим за графичен дизайн тук. Темата няма нищо общо с него. Да работиш с готов PSD дизайн не означава, че трябва да бъдеш графичен дизайнер, но е изискване, ако ще ставаш front-end developer.

Не сравнявам настоящи с предишни инстанции на курса, защото нямам достъп до последните. Ползвам материалите от последната инстанция, до която имам достъп.

Ясно е, че курсът не е master class  по CSS. Ето защо още в началото попитах, дали имате други курсове, които подготвят студента за front-end developer професията. Може би, аки човек е записал професията JS developer и не му достигат точки за завършване при приключване на курсовете от професията, ще иска да запише такъв курс, вместо да взима модули от други професии, които не смята, че ще му бъдат от полза.

Ако смяташ темплейта за overkill, имай предвид, че обикновено клиентът го иска в един от популярните CMS-и, например WP и задължително да бъде pixel-perfect. Време за работа – 3 дни.

Анкети не попълвам, защото при тях няма обратна връзка. Дискусията тук смятам за по-ценна.

-2
27/12/2016 15:20:16
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Тоя темплейт по-горе не е ли просто готова тема, която е visual compose-ната от някакъв CMS backend?

Повече ми прилича като това да е част от втората част от модула - курса по WordPress :)

2
27/12/2016 15:25:54
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Royal, не коментираме какъв инструмент е ползван или ще се ползва за изработката на html темплейт. Давам пример за сложността и качеството на дизайн, които се изискват при реален проект от клиент. Не харесвам инструменти, като Visual Composer и не ги ползвам.

-2
Mhristoforova avatar Mhristoforova 166 Точки

Говорим за PSD-та и за графичен дизайн, защото няма как да очакваш в курса да има материали/изпити, които да изглеждат добре, без да е имало някой, който разбира от web design, да ги сътвори.

"Давам пример за сложността и качеството на дизайн, които се изискват при реален проект от клиент"  

Как очакваш това да стане без да има някой вещ в сферта? Един програмист, колкото и добър front end dev да е, ако няма усета как да подреди елементите, резултатът все ще е подобен на този от предните изпити. 

Advanced курсове по front-end все още няма, най-малкото, защото по мое наблюдение хората, които се интересуват от това са страшно малко. В СофтУни огромната част от хората се обучават за back-end и това е фокусът. + Конкретно за JS Dev професията, ако човек си седне да учи и има преобладаващи 5ци и 6ци, задължителните модули са му достатъчни за диплома. За в момента след Web Basics, който иска да задълбава в HTML/CSS, има цял Интернет пред него, пък и винаги може да се упражнява по екипните проекти  :) Мога да направя даже тема с ресурси, ако наистина се окаже, че има хора, които ги интересува :) 

2
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Усетът за подреждането на елементите трябва да го има дизайнерът, който изработва и предоставя PSD темплейта, а не front-end dev-а. От втория се очаква само точното изпълнение.

Виждам, че ми намеквате да престана да коментирам, като групово давате отрицателна репутация. Явно това упражнение ви е запазена марка. Ето защо няма да коментирам повече по темата. Разясниха ми се доста неща, а това бе важното за мен.

2
SvilenYanovski avatar SvilenYanovski 80 Точки

YavorSpasov, примера ти е много интересен и полезен. Все пак мисля, че малко бъркаш като определяш JS dev направлението като слабо. Просто ти си се занимавал с хтмл и реално не ти е мястото в този курс. Основните програми на софтуни не са за надграждане квалификацията на професионалисти, а за поставяне на основи. От друга страна ти говориш главно за визуализации - хтмл и цсс. А курса набляга главно на Js development. Има и такива специалисти, които макар да се водят фронт-енд, не се занимават с пиксел пърфект визуализации. Поне не главно. За болшинството от студентите тук създаването на перфектните статични страници не е програмиране и не буди интереса им, затова и не съм виждал курсове за адвансд стилизации и рязане на сайтове. 

Ако на теб тази материя ти е лесна, защо караш този модул а не някой бек-енд модул с който да обогатиш уменията си? 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.