Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

SpasNikolov131 avatar SpasNikolov131 9 Точки

Не иска да печата

https://pastebin.com/3ueQCSB4?fbclid=IwAR0CxPignsq6yc9wXQevC85_hWoEUIIh9dt_BnxTBf9Vhpiu6CQ7aIpQ_ek

Това е кода 

На първата итерация като влезне във "Vip" всичко е ок, а на втората при влизане в "Normal" нищо не се получава , защо така

https://judge.softuni.bg/Contests/Practice/Index/1663

Тагове:
0
Programming Basics
svephoto avatar svephoto 1191 Точки

Здравей, SpasNikolov131,

 

С така написаното решение Judge дава 0/100. Успя ли да доведеш нещата до някакво положително развитие или все още не?

0
SpasNikolov131 avatar SpasNikolov131 9 Точки

Аз съм в началото на решението тествам си начини по които да я реша , но в момента съм забил на това решение понеже втория Console.WriteLine не работи и не ми е много ясно с тия if else конструкции , ако някой ми помогне ще си я дореша и по нататък

0
svephoto avatar svephoto 1191 Точки

Добре, ако си съгласен, ще ти дам някои насоки, но решението ти може доста да се трансформира:

- веднага след прочитането на входните данни си направи една променлива, в която да си държиш сумата за транспортните разходи (в началото е равна на 0) и след това в if-else проверки според броя на хората смяташ процентите от бюджета, които ще бъдат за транспорт, запазвайки сметнатото в тази променлива;

- след като вече имаш сумата за транспорт, в променливата moneyLeft можеш да си сметнеш остатъка за билети -> бюджет минус транспорт;

- после според категорията и броя на хората в нова променлива смяташ каква сума за билети се получава;

- и сега остава само да провериш дали остатъкът от бюджета е по-голям или равен на сумата за билетите и ако да, печаташ съответното съобщение, а ако не - другото.

Виж как ще се справиш според тези насоки, ако имаш желание въобще да ги ползваш, разбира се. И с каквото е нужно, пак ще помагаме.

1
13/05/2021 23:01:38
SpasNikolov131 avatar SpasNikolov131 9 Точки

Ако те разбирам правилно това означава :

double transportniRazhodi = 0;

if (people > 1 && people <= 4)
            {
               transportniRazhodi = budget - (75 * budget / 100);
            }

 

0
SpasNikolov131 avatar SpasNikolov131 9 Точки

https://pastebin.com/maFZvEpV

я кажи набързо как трябва да стане принтирането , че ми е много тегаво...

0
svephoto avatar svephoto 1191 Точки

В първата проверка си сложи people >= 1, понеже така, както е сега, изобщо няма да мине дори и още първият пример, който е с един човек. Транспортните разходи трябва да ги сметнеш така: transportniRazhodi = budget * 75 / 100; и така за всички останали случаи. Преди финалната проверка за печатането трябва да сметнеш парите, които са останали, нещо от сорта на double moneyLeft = budget - transportniRazhodi; Самата проверка я правиш така: if (ticketCost < moneyLeft) и за първия случай смяташ moneyLeft - ticketCost, а за втория - обратното. Слагаш и :f2 за форматиране, понеже го няма за печатането, което е за недостигащи пари.

0
SpasNikolov131 avatar SpasNikolov131 9 Точки

Дава ми :

Severity    Code    Description    Project    File    Line    Suppression State
Error    CS0103    The name 'ticketCost' does not exist in the current context    Match Tickets    C:\Users\Slav\source\repos\Conditional Statements Advanced - More Exercises\Conditional Statements Advanced - More Exercises\Program.cs    78    Active

https://pastebin.com/FJYcU2JM

0
svephoto avatar svephoto 1191 Точки

Дава ти тази грешка, защото променливата ticketCost не съществува никъде другаде освен в проверките за category, т. е. тя "живее" само в тези блокове от код и не можеш да я ползваш извън тях. Изведи я преди if-a точно под double transportniRazhodi = 0; -> double ticketCost = 0; и после в проверките само си я приравняваш ticketCost = normal * people; и ticketCost = vip * people;

И накрая в else-а за печатането на втория вариант съобщение, направи изчислението така: {ticketCost - moneyLeft}, защото в моента е {ticketCost - transportniRazhodi}, и добави :f2 за форматирането.

0
14/05/2021 18:32:20
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.