От къде да започна с програмирането
Много хора търсят курсове по програмиране и погрешно се записват на курс, изучаващ готова софтуерна технология, а всъщност им липсват базовите умения в писане на код. Тези умения не се усвояват с курсове, изучаващи чисто програмни технологии! Умението да пишеш код се развива постепенно, чрез решаване на стотици задачи по програмиране и отнема поне няколко месеца. То дава основа за учене на технологии, но без него не можеш да започнеш! Ако пропуснеш основите, след това, каквато и технология да захванеш. ще ти е трудно, няма да разбираш, ще се чудиш кое от къде идва и в крайна сметка няма да се справиш. Започни с основите - с подходящ курс, който насочва мисленето ти чрез ясни примери в правилната посока, правейки умерени стъпки напред в материала. Обучението по първи стъпки в програмирането в СофтУни е изключително подходящо за напълно начинаещи и е безплатно. Провежда се изцяло онлайн и можеш да го гледаш както на живо, така и на запис в удобно за теб време.
В Интернет е пълно с видео уроци по програмиране - платени, безплатни, на английски, на български, за различни езици и платформи. Когато избираш уроци по програмиране, ако си начинаещ/а, започни от основите на писането на код. Езикът за програмиране няма съществено значение, но е препоръчително да стартираш с език, който лесно ти показва основните концепции в писането на код. Такива прорамни езици са например C#, Java, JavaScript или Python. Препоръчително е в началото да избягваш сложни езици като C++ или C. Независимо дали ще използваш видео-уроците на СофтУни или от друг източник, не се хвърляй директно на определен език, а първо научи основите.
Обърни внимание на това, че не можеш да се научиш да програмираш само чрез видео уроци.
Единственият начин да усвоиш учебния материал е да практикуваш постоянно - пиши прости програми
и игри или решавай проблемите си от ежедневието с програмен код.
Когато напреднеш, видео уроците ще ти помогнат да надградиш нивото си. YouTube каналът на СофтУни предлага хиляди безплатни видео уроци и курсове по програмиране, покриващи както основите, така и темите за напреднали.
Ако предпочиташ да учите по книга, започни с
добра книга по основи на програмирането, например
безплатните книги
"Въведение в програмирането със C#"
и
"Въведение в програмирането с Java", "Основи на програмирането с JavaScript", "Основи на програмирането с Python", "Основи на програмирането със C#", "Основи на програмирането с Java" и "Основи на програмирането със C++".
Непременно пиши много код и пробвай примерите от книгата, променяй ги, експериментирай и най-вече решавай задачите за упражнения.
Програмиране се учи с практика и много писане на код, не с четене!
Когато напреднеш, захвани някоя технологична книга според интересите ти, например за Python, Java или HTML 5, но не започвайте в началото с нея. Докато не се научиш да пишете код, да работиш с проверки, да правиш проверки, да ползваш цикли и да извършваш пресмятания с данни, докато не развиеш поне начално алгоритмично мислене, още не си готов/а за технологиите. Препоръчваме ти, паралелно с четенето на книги, да се запишещ в "СофтУни" или гледай безплатно онлайн видео-уроците от минали учебни години. За начало стартирай с безплатния курс по основи на програмирането в СофтУни, а след него с курсовете от началните нива от цялостната програма за софтуерни инженери.
Програмиране може да се учи и от други ресурси, не само от видео уроци, присъствени и онлайн курсове и книги. Забавен старт в програмирането са образователните игри по кодиране (coding games), самоучителите по програмиране (coding tutorials) и сайтове за старт в писането на код като Codecademy и W3 Schools. Повечето такива ресурси, обаче са за конкретна технология като HTML или Python, докато само някои ще те въведат в кодирането (което е препоръчителната първа стъпка).
Ако си начинаещ, много по-бързо и ефективно ще
навлезеш в програмирането гледайки
безплатните видео уроци по програмиране
на СофтУни и решавайки задачите в тях, за които ще получиш подробно описание стъпка по стъпка
във вид на нещо като самоучител (tutorial), който в СофтУни наричаме
инструкция за лабораторно упражнение (лаб) или задание за упражнение и домашна работа.
След като решиш някоя задача, можеш да си провериш решението безплатно
в автоматизираната judge система на СофтУни.
Ако имаш трудности, може да питаш във форума
и почти сигурно ще получиш адекватен отговор до броени минути. Добре описаните
задачи за упражнения с подробни упътвания, насоки и подсказки за решаване,
заедно с автоматизираната проверка на решенията и дискусионния форум
правят началния курс по програмиране един от най-сериозните, най-пълните и
най-ефективните учебни ресурси по програмиране за начинаещи, които ще намериш онлайн.
За улеснение на учащите, учебните материали от по-голямата част от обученията
в СофтУни са напълно безплатни, с отворен лиценз, и могат да се изтеглят от
страниците на обученията. Тези материали включват презентации за всеки урок (слайдове),
задачи за упражнение в клас и домашни с подробни упътвания и насоки,
видео уроци (лекции), задания за практически проекти, изпитни теми
(практически изпити) и други ресурси. Разгледайте безплатно
всички курсове на СофтУни
и материалите към тях, които са достъпни за свободно изтегляне.
Освен курсовете по основи на програмирането в СофтУни се изучават езици, платформи и софтуерни технологии, за които можеш да се запишете. За уеб разработчици се предлагат обучения по HTML & CSS, WordPress, както и обучителните пътеки Python разработка и JavaScript разработка, които изучават уеб програмирането в голяма дълбочина в продължение на около 2 години интензивно. За C# и Java инженери се предлагат сериозни, задълбочени обучения по специалности .NET разработка и Java EE разработка, с продължителност около 2 години, които обхващат основите на езика и платформата, фундаментални знания като ООП и качествен програмен код, бази данни и сървърна уеб разработка.
Можеш да започнеш с програмирането още днес като кандидатстваш за безплатния курс "Основи на програмирането" в СофтУни!